فضای ذخیره سازی حداقلی

چگونه با فضای ذخیره سازی حداقلی زندگی کنید بدون این که دیوانه شوید؟
اگر خود را در آپارتمانی بدون کمد پوششی ببینید، به سبد علاقه مند خواهید شد.

داستانی برای شما دارم. یکبار من به یک آپارتمان استودیوی بسیار جذاب با منظره ای به رودخانه هادسون نقل مکان کردم. این آپارتمان در طبقه چهارم یک قصر با سبک بوار آرت تبدیل شده بود، سقف های بلند و یک بالکن جولیت داشت. همچنین یک کمد داشت که دقیقاً فقط یک پالتوی زمستانی، یک دستگاه خراطی کوچک و تقریباً هیچ چیز دیگری نمی توانست جایگاهش باشد. چون من یک فرد حاضر به سادگی و کمینه سازی هستم و به هیچ قدرتی علاقه‌ای به خریدن ندارم و حتی از چیزهای مادی کمتر علاقه‌ای دارم، این برای من مشکلی نبود، درست است؟

نه، اصلاً وضعیت ذخیره سازی خوب نبود و هر چند به دوستان می‌گفتم که نمی‌توانم آنها را دعوت کنم چون جای نشستن به جز روی تخت ندارم (تا حدودی درست بود – یک مبل لووه‌سات نیلی داشتم!)، اما واقعیت این بود که راه حل ذخیره‌سازی من این بود که همه چیزی که داشتم، از پشت بسته‌های حوله‌های تازه شسته شده گرفته تا کتاب‌های مرجعی که برای مدرسه نیاز داشتم و لیوان‌های قهوه‌ای که به عنوان «دکور آشپزخانه» استفاده می‌شدند (آشپزخانه در اتاق خواب / اتاق نشیمن بود و کابینت‌هایش به سختی عمق کافی برای نگهداری یک بشقاب شام گرد داشتند).
این نخستین مکانی نبود که در آن باید با فضای ذخیره‌سازی خلاقانه رو به رو شوم: از آپارتمانی با یک اتاق خواب و یک اتاق کار خانگی جداگانه اما بدون کمد، تا به اینجا که در خانه فعلی خودم هستم که کمد‌های آن به طور فنی کوچک نیستند، اما به دلیل ویژگی‌های طراحی، دسترسی به بخش‌هایی از آنها محدود است. همیشه، همیشه به دنبال یافتن فضای بیشتری برای کمد بودم. با این حال، چون فضای کافی نداشتم، بهترین کاری که می توانستم بکنم این بود که با کارشناسان در مورد روش‌ها، مکان‌ها و دلایلی که چگونه باید چیزهایم را زمانی که “دور” هستند، ذخیره کنم، مشورت کنم.
بیشتر بخوانید: مشارکت در ساخت ویلا

صادق باشید

آیا شما در یک آپارتمان با جدایی اتاق ها با پارتیشن های نازک زندگی می کنید یا در یک خانه قدیمی انگلیسی از دهه ۱۹۲۰ با کمد هایی با دستگیره های بلوری زیبا اما فضای کافی برای نگه داشتن بیشتر از چند جفت کفش ندارند؟ مرحله اول در مواجهه با بحران فضای ذخیره‌سازی، صادق بودن با خود در مورد مقدار چیزهایی است که دارید و مقداری که به آن‌ها نیاز دارید. به گفته جسی اسمیت، سازمان‌دهنده حرفه‌ای از نیویورک، که در سال گذشته به کمک من برای مقابله با اتاق لباس های خرابم درخواست کردم، شما نیازی ندارید که از چیزهایی که دوست دارید، دست بردارید! در واقع، به اصطلاح او: “مهمترین چیز در هر پروژه سازماندهی، خالی کردن و رها کردن چیزهایی است که به شما خدمت نمی‌کنند، تا شما بتوانید به میزانی که برای شما راحت است، میزان چیزهایی که نیاز به ذخیره کردن دارید را به حداقل برسانید.”

یک روز یا یک آخر هفته را فقط به این قسمت از فرآیند اختصاص دهید، نگران مکانی که همه چیز در نهایت قرار خواهد گرفت نباشید. اگر چیزی را دوست دارید، آن را نگه دارید. در خانه شما مکان خود را پیدا خواهد کرد. «هنگامی که در فرایند دفع اشیا ناکارآمد هستید، از خود پرسش‌هایی بپرسید»، او می‌گوید، «در این فرآیند، سعی در رسیدن به اهداف خود برای چه هستید؟ در این فرآیند، چه چیزی را هدف دارید؟ چه چیزی در مورد وضعیت کنونی شما نگرانتان می‌کند؟» اگر قصد شما برای مثال این است که تمام اموالتان را در یک فضای بسیار کوچک قرار دهید، ممکن است بیشتر از قبل در مورد رها کردن چیزها سختگیرانه باشید. «وقتی در مورد نگه داشتن چیزی صحبت می‌کنیم، زمینه برای ابهام وجود دارد، اما اگر قبل از آن یک هدف مشخص کنید، یادآور خود به منظور رسیدن به این هدف خواهد شد.» اسمیت می‌گوید.

بیشتر بخوانید: مشارکت در ساخت تهران

همه چیز را در جایی مشخص کنید و به آن پایبند باشید

“Ashley Macuga” از “Collected Interiors” می گوید: “من ساعت ها را صرف کمک به فرزندانم کرده ام تا یک کفش فوتبال یا یک دستکش بیس بال گم شده را پیدا کنند – تا جایی که فکر کردم دیگر عقل خود را از دست داده ام و تصمیم گرفتم کار را با دست خودم انجام دهم.”

راه حل او چیست؟ “من با یک لیست از ورزش ها برای هر فرزندم به “The Container Store” رفتم و در گاراژ خانه، دیواری از سبد های “Elfa” ساختم، هرکدام با نام ورزش کودک برچسب گذاری شده بود. هر بار که از ورزش برمی گشتند، به سمت گاراژ می رفتند و همه چیز را در سبد برچسب گذاری شده خودشان می گذاشتند. هر بار که لباسشان شسته می شد، یاد می گرفتند که لباس های ورزشی خود را به سبد برچسب گذاری شده مربوط به هرکدام برگردانند.”

تا به حال در زندگیم به شور و شوق ورزشی دادن نداشته‌ام، اما اصل پردازش ماکوگا را می فهمم: یک کارتن با برچسب شفافی که به من می‌گوید که شال و دستکش را در خود نگه دارد و یک کارتن دیگر با برچسب شفافی که به من می‌گوید تی‌شرت‌ها را در خود نگه دارد، هر دو فضای ذخیره‌سازی و ابزارهای انگیزشی هستند که به کمک آنها این موارد در جای خود مانده و نمی افتند، به دلیل اینکه جایشان مشخص نیست و به آسانی روی زمین قرار می‌گیرند.

هر چیزی می‌تواند دکور باشد

بدون شک کتاب‌ها به دلیل تاثیراتشان بر دکور یک اتاق پذیرفته شده‌اند و این مسئله در عوض باعث بروز بحث‌های زیادی در فضای آنلاین شده است. با این حال، در نظر گرفتن ظاهر چیزهای شما می‌تواند بخش کلیدی در ذخیره سازی آن‌ها باشد. به عنوان مثال، من هیچگاه در زندگی بزرگسالی خود یک کابینت لباس در خانه نداشته‌ام، با این حال، “چیزهایی که می‌گذارم در یک کابینت لباس” همچنان دسته‌بندی مرکزی در زندگی من است. اسمیت می‌گوید که مجموعه خوش‌رنگ لحاف‌ها، به خوبی تا شلف چیده شده و در آن‌ها قرار داده شده‌اند، به اتاق خواب شما حس صمیمی و آرامش می‌بخشد. یک قفسه لباس، برای ذخیره کردن لباس‌های شما و نمایش قطعات مورد علاقه‌تان، به صورت پیچیده و یا از دیوار یا حتی سقف آویزان شده است.

اشیای خود را درون دیگر اشیا قرار دهید

بتانی آدامز از بتانی آدامز دکوراسیون می‌گوید: “در خانه‌ای بدون کمد، هر قطعه‌ی مبلمانی، گزینه‌ی مناسبی است”. اگر قصد خرید تخت خواب جدید را دارید، بهتر است یکی با قفسه‌های داخلی یا ارتفاع کافی برای قرار دادن مجموعه‌ی شلوارک و پیراهنتان زیر آن را انتخاب کنید. به دنبال یک اوتومان برای استراحت پایانی روزتان هستید؟ نیازی نیست از یکی که دارای قفسه‌های داخلی برای نگه‌داری از پتو، بالش و کلکسیون شمع‌های خود استفاده نمی‌کند، صرف نظر کنید. قطعه‌ای مانند کنسول در اتاق نشیمن می‌تواند به عنوان بار بالایی خانه و بستری برای لیوان‌های شراب زیرین عمل کند. بسته به نحوه‌ی استفاده از اشیا، آن‌ها را درون هم نگه داشتن بسیار مهم است. آشلی ماکوگا می‌گوید: “صادق باشید که چگونه زندگی می‌کنید” و “کجا کاری که می‌خواهید ساماندهی کنید، انجام می‌شود”. بهتر است به این فکر کنید که از چه اشیا استفاده می‌کنید و چگونه از آن‌ها استفاده می‌کنید، سپس این موارد را به عنوان راهنمایی برای ساماندهی استفاده کنید. به عنوان مثال، حوله‌ها را می‌توان در قفسه‌ای در حمام قرار داد، اما گذاشتن شامپوها در آشپزخانه احتمالاً در طولانی‌مدت جواب نخواهد داد.

منبع: https://www.dwell.com

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب مفید

اتاق نشیمن

روند جدید طراحی داخلی سال 2023 برای تزئین اتاق نشیمن شما

آرت دکو

طراحی داخلی آرت دکو

طراحی داخلی پایدار

طراحی داخلی پایدار: انتخاب مواد و شیوه های دوستدار محیط زیست 2023