مشارکت در ساخت ویلا

مرحله اول مشارکت در ساخت ویلا، انتخاب پیمانکار ساخت و ساز است:

پس از خرید زمین خود در مراحل مالکیت ویلا، اکنون به قسمتی رسیده‌اید که بیشترین زمان و بودجه شما را می‌گیرد. شما تمام کارهای مستندسازی را انجام داده‌اید تا به ویلای رؤیایی خود به کمک مشارکت در ساخت ویلا برسید، نوع ساختمان و سبک زندگی خود را برای معمار خود تعریف کرده‌اید، پروژه‌های خود را آماده کرده‌اید، بودجه شما بهینه شده است، مجوز ساخت خود را دریافت کرده‌اید و اکنون دارید به نقطه شروع ساخت و ساز رسید.

شخصی که در طول ساخت و ساز با او بیشتر کار خواهید کرد، پیمانکار  مشارکت در ساخت ویلا شماست. در پروژه‌های بزرگ اغلب به این پیمانکار اصلی گفته می‌شود و کارفرمای سرمایه گذار ساخت و ساز را با این پیمانکار اصلی قرارداد می‌بندد. پیمانکار اصلی که عموماً کار ساخت و ساز را به طور کامل انجام می‌دهد، ممکن است برخی از قسمت‌های کار ساختمانی را نیز در داخل بسازد و برخی از قطعات را با قرارداد پیمانکاری فرعی به شرکت‌های دیگر برون سپاری کند.

هنگام ساخت ویلا، احتمالاً یک پیمانکار اصلی برای انجام بیشتر یا حتی تمام کارها کافی است.

اگرچه پیمانکار شما که ساخت و ساز شما را انجام خواهد داد، زمانی که کار حفاری پس از اخذ مجوز ساخت شما شروع می‌شود، زمانی که پروژه مشارکت در ساخت ویلا شما به بلوغ خاصی می‌رسد، یا بهتر است بگوییم زمانی که طراحی پروژه مفهومی به پایان می‌رسد، باید با تعدادی از ساخت و سازهای احتمالی صحبت کنید.

قبل از شروع ساخت و ساز خود، تقریباً در هر مرحله، باید تصمیم بگیرید که این کار را با چه کسی انجام دهید. اگر از همان ابتدا مدیر پروژه مشارکت در ساخت ویلا ندارید و تمام کارها را خودتان انجام می‌دهید، در این مرحله باید چند پیشنهاد بگیرید و این شرکت‌ها را ارزیابی کنید و شرکت مناسب را انتخاب کنید تا بیشتر به کار شما آید

 

مواردی که در انتخاب شرکت مشارکت در ساخت ویلا باید در نظر گرفته شود عبارت‌اند از:

مواردی که در انتخاب شرکت باید در نظر گرفته شود عبارت‌اند از:

روش “طراحی – مناقصه – ساخت” مشارکت در ساخت ویلا

 1. مطمئن شوید که مجموعه پروژه مشارکت در ساخت ویلا شما کامل است.
 2. مطمئن شوید که مشخصات فنی پروژه شما آماده است.
 3. مطمئن شوید که لیست قیمت و مقدار واحد مواد شما آماده است.
 4. حداقل 3 پیمانکار کاندید را پیدا کنید که چندین کار مشابه در منطقه‌ای که ویلای خود را می‌سازید انجام داده‌اند.
 5. با معمار خود با پیمانکاران احتمالی پروژه ملاقات کنید و مطمئن شوید که آنها موضوع را درک می‌کنند. به هر سؤالی در صورت وجود پاسخ دهید.
 6. از کاندیداهای پیمانکاری با پروژه‌ها و مشخصات بدون نشان دادن تعداد، قیمت واحد دریافت کنید.
 7. عناصر مختلف را در پیشنهادات پیمانکاران بالقوه جدا کنید. تا جایی که امکان دارد، پیشنهاداتی ارائه دهید تا بتوانید آنها را بر اساس معیارهای مشابه و با شرایط مساوی ارزیابی کنید.
 8. مناقصه گران را به یک جلسه یک به یک دعوت کنید و مطمئن شوید که پیشنهادات آنها را قبل از تصمیم گیری نهایی درک کرده‌اید.
 9. پیمانکاری را انتخاب کنید که مناسب‌ترین شرایط را به شما ارائه دهد و بیشترین اطمینان را به شما بدهد.
 10. قرارداد پیمانکاری را با پیمانکار انتخابی خود امضا کنید.
 11. تیم کنترل خود را انتخاب کنید.

 

فرایند فوق که به طور کلی خلاصه شده از روش “طراحی – مناقصه – ساخت” است که کلاسیک‌ترین روش در ساخت و ساز است، گزینه معقولی است که می‌تواند برای ویلاسازی شما نیز اعمال شود.

 

روش مناقصه – طراحی – ساخت

روش مناقصه – طراحی – ساختعلاوه بر این امکان ساخت ویلا با روش مناقصه – طراحی – ساخت وجود دارد که در نتیجه گروه‌های طراحی درون شرکت‌های ساختمانی در چند وقت اخیر تیم طراحی خود را بسیار قوی کرده‌اند. یا اینکه با همکاری گروه‌های طراح مستقل کار کنند. در این مرحله، مهم‌ترین نکته این است که پس از اتمام مرحله طراحی مفهومی یا مشارکت در ساخت ویلا ، قبل از آماده شدن پروژه‌های کاربردی دقیق، قبل از نهایی شدن طراحی، محصولات و مواد، می‌توانید گروهی را تعیین کنید که کار را انجام می‌دهند.

ساخت و ساز در پرتو اصولی خاص و اتخاذ تصمیمات اجرایی، پروژه‌ها با بودجه کنترل شده و مدیریت مشارکت در ساخت ویلا، همچنین می‌توانید مراحل طراحی را با تعیین محصولات و مصالح مرحله به مرحله با پیمانکار خود که ساخت و ساز را انجام می‌دهد، تکمیل کنید. شما حتی می‌توانید ساخت و ساز خود را در حالی که روند طراحی ادامه دارد شروع کنید.

تعیین پیمانکاری که ساخت و ساز را در نقطه‌ای نسبتاً نزدیک به ابتدای کل فرایند انجام خواهد داد، مزایای بسیاری را به همراه خواهد داشت. از آنجایی که او با بسیاری از کارهای رسمی سروکار خواهد داشت، اگر پیمانکار شما از همان ابتدا درگیر باشد، می‌تواند از همان ابتدا در تمام فرایندهای رسمی مرتبط با پروژه شما مشارکت داشته باشد، از همان ابتدا با نهادهای محلی گفتگو کند و به نفع شما باشد. شما مزایایی دارید که حتی نمی‌توانید تصور کنید.

علاوه بر این، این می‌تواند برای کل تیم مفید باشد که در کل فرایند طراحی شرکت کنند، از همان ابتدا تصمیمات و پروژه‌های طراحی را بدانند و درک کنند که چه چیزی باعث فرایند ساخت و ساز شده است و از چه پیشینه‌ای استفاده شده است.

در مواردی که تیم‌های طراحی و اجرا به صورت یکپارچه کار نمی‌کنند، تیم‌های طراحی گاهی می‌توانند پروژه‌های خود را حل‌نشده تحویل دهند، با این دغدغه که در اسرع وقت به اتمام برسند که ممکن است مشکلاتی از جمله بازنگری و تغییر بسیاری از جزئیات ایجاد کند. حتی گاهی اوقات تولیدات تولید شده در مناقصه را تخریب و بازسازی می‌کند. این مشکلات که نمی‌توان گفت همیشه با آن‌ها مواجه می‌شوند، تقریباً در هر ساختمانی که به خوبی مدیریت نمی‌شود، به طور مکرر دیده می‌شود.

چگونه می‌توان هزینه کلی ساخت و ساز مشارکت در ساخت ویلا را محاسبه کرد

چگونه می‌توان هزینه کلی ساخت و ساز را محاسبه کرددر این مرحله مهم‌ترین سؤالی که می‌توان مطرح کرد این است که چگونه می‌توان هزینه کلی ساخت و ساز را محاسبه کرد و قبل از اینکه تمام پروژه‌ها به پایان برسد و تمام اقلام هزینه‌ها یک به یک مشخص شود چگونه می‌توان پیشنهاد داد. راه‌هایی برای غلبه بر این موضوع وجود دارد.

ساده‌ترین و اولین راه حلی که به ذهن می‌رسد واگذاری کار به پیمانکار با فرمول Cost + Profit است. بنابراین، به‌عنوان‌مثال، زمانی که معمار شما در حال طراحی پروژه‌ی شما است، زمانی که مجوز در نقطه خاصی از کار گرفته می‌شود، می‌توانید از زمان گودبرداری شروع به ساخت و ساز کنید در حالی که جزئیات طرح‌های خارجی و طراحی‌های داخلی هنوز ادامه دارد.

معمار شما که قرارداد کار را برعهده گرفته است، می‌تواند با شخص یا گروهی که در مورد پیشنهادهای دریافتی از چندین مکان مختلف موافقت شما را تأیید می‌کنید، تمام هزینه‌ها را به صورت شفاف تسویه کند و با قرار دادن انتظارات هزینه و سود خود، به شما فاکتور بدهد. مانند اجرا، نظارت، تکمیل کار و غیره.

طراحی پروژه مشارکت در ساخت ویلافرمول Cost + Profit یکی از پرکاربردترین فرمول ها در صنعت است. مهم‌ترین نکته در این روش این است که با شخص یا شرکتی که ساخت و ساز شما را برعهده می‌گیرد، رابطه اعتماد خوبی برقرار می‌کنید، می‌توانید اقلام هزینه را به طور شفاف بررسی کنید و این فرصت را دارید که بررسی کنید که کارها به صورت میدانی انجام شده است. .

با این حال، واگذاری کار به یک فرد یا شرکت از نظر طراحی و ساخت نیز خطر ایجاد نتایج نامطلوب را در مواردی که نمی‌توانید آن را به خوبی کنترل کنید، به همراه دارد. ممکن است پیمانکار شما با ارائه هزینه‌های متورم به شما آسیب برساند.

یعنی بالاتر از استانداردهای بازار، ممکن است روابط مادی متفاوتی با فروشندگان محصول یا خدماتی داشته باشد که شما آنها را نمی‌شناسید، یا برخی از تولیداتی که او برای شما فاکتور می‌کند ممکن است در ساخت و ساز در برخی موارد ممکن است تولیدی که برای شما فاکتور می‌شود اما با کیفیت و متریال متفاوت انجام شده باشد.

بنابراین اگر قصد دارید کار خود را با روش هزینه + سود بدهید، باید هر مرحله از کار را به خوبی کنترل کنید، خودتان قیمت‌های بازار را پیگیری کنید و حتی در صورت لزوم فقط کل آن را نظارت و گزارش کنید. از طرفی شما کاری کنید که از موقعیتی که باعث سوء استفاده از اعتماد می‌شود جلوگیری کنید. داشتن کنترلر مفید خواهد بود.اگر انتظار ندارید که کل مشارکت در ساخت ویلا شما در کار ساخت و ساز به اتمام برسد، می‌توانید با جداسازی برخی از قسمت‌های کار، مناقصه بدهید.

قطعات قابل مناقصه به صورت جداگانه در کارهای ساختمانی خشن به شرح زیر است:

 1. کارهای ساختمانی. (حفاری، پرکردن، گودبرداری، شمع، شیپورینگ، فونداسیون چاه، عایق بندی زیرزمینی – باندلینگ -، بتن‌آرمه و قالب، سنگ تراشی، گچ، کف کشی و غیره)
 2. سیم کشی
 3. لوله کشی
 4. تأسیسات مکانیکی تهویه، کانال تهویه مطبوع
 5. لوله کشی گاز طبیعی

12 کاری که قبل از ساختن ویلای رؤیایی خود باید انجام دهید

12 کاری که قبل از ساختن ویلای رؤیایی خود باید انجام دهیدشما تصمیم گرفته‌اید پروژه ویلایی خود را اجرا کنید. شما شروع به فکر کردن در مورد بودجه، موقعیت مکانی و ظاهر ویلای شما کردید. شما این هیجان را به عنوان یک خانواده در کنار هم احساس می‌کنید. مهم‌ترین کاری که اکنون باید انجام دهید این است که با شفاف سازی نیازها و انتظارات خود، یک بریف طراحی تهیه کنید.

به عنوان یک اصطلاح فنی، تعریف خلاصه طراحی ممکن است در ابتدا دلهره‌آور به نظر برسد. برای کسانی که با گروه‌های مشارکت در ساخت ویلا یا پیمانکار خلاق  کار می‌کنند، مفهوم خلاصه طراحی یک تعریف بسیار آشنا است. برای توضیح بدون پرداختن به تعریف فرهنگ لغت، آنچه را که خلاصه طراحی می‌نامیم در واقع فهرست یا گزارشی است که به شما امکان می‌دهد نیازها و انتظارات خود را در رابطه با پروژه‌ای که می‌خواهید اجرا کنید به صورت سازمان یافته به گروه پروژه و تیم طراحی منتقل کنید. خلاصه طراحی که برای ویلای خود تهیه خواهید کرد، راهنمایی است که در آن رؤیاها، انتظارات، نیازها، محدودیت‌ها و معیارهای خود را با کلمات روی کاغذ بیاورید.

کسانی که در بخش‌های پروژه و طراحی کار می‌کنند به خوبی می‌دانند که یک پروژه خوب با یک بریف طراحی خوب شروع می‌شود.

در حالی که در حال زنده کردن ویلای خود هستید، احتمالاً می‌خواهید چیزهای زیادی را با تصمیم‌گیری‌های آنی و خودسرانه انجام دهید. شما با این منطق که کاروان در جاده مستقر می‌شود، برخی چیزها را برای بعد می‌گذارید، یا می‌خواهید تصمیمات ساختاری که قبلاً گرفته‌اید را با ایستادن ساختمان خود تغییر دهید.

می‌توانید مطمئن باشید که همه اینها به عنوان هزینه‌های اضافی به بودجه شما برمی گردد. آیا نمی‌خواهید به جای پرداختن به هزینه‌های اضافی غیر ضروری، تلفات زمانی و چهره‌های عبوس تیم‌های خود، روند ساخت ویلا لذت‌بخش‌تر و اقتصادی تری را سپری کنید؟

در واقع این امکان وجود دارد که به راحتی عناوینی را که باید قبل از شروع پروژه ویلایی خود توضیح دهید، به فهرستی از صفحات متعدد تبدیل کنید. لازم نیست همه کارها را خودتان انجام دهید. تیم‌های پروژه و معماری مهندس صالحی در حال حاضر برای این کار حضور دارند. مهم‌ترین چیزی که برای تهیه پروژه مفهومی ضروری است، خلاصه طراحی است. شفاف سازی  موارد زیر برای  طراحی پروژه ویلایی شما اکثر کارها را حل می‌کند. به این ترتیب معمار شما می‌تواند کار خود را با سهولت و سرعت بیشتری انجام دهد.

ما می‌توانیم مواردی که باید قبل از شروع طراحی و ساخت ویلای خود تعیین کنید را به شرح زیر لیست کنیم.ما می‌توانیم مواردی که باید قبل از شروع طراحی و مشارکت در ساخت ویلا خود تعیین کنید را به شرح زیر لیست کنیم.

 1. موقعیت
 2. طرح
 3. بودجه
 4. فرایندهای تصمیم گیری
 5. مدت زمان طراحی، اجرا و نظارت
 6. سبک زندگی فعلی
 7. سبک زندگی مطلوب
 8. چشم انداز سرمایه گذاری
 9. استفاده از منظره
 10. انتخاب سیستم ساختاری
 11. انتخاب سبک معماری
 12. زیرساخت های فنی

26 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید