یک مهندس عمران چگونه خود را توسعه می دهد؟

یک مهندس عمران چگونه خود را توسعه می دهد؟

مهندسی عمران یکی از قدیمی ترین و مهم ترین حرفه های تاریخ است. بیایید به دنبال پاسخی برای این سوال باشیم که چگونه می توانیم خود را در این حرفه خاص پیشرفت دهیم.

مهندس عمران چه کار هایی انجام می دهد؟

مهندسی عمران یکی از شاخه های مهندسی است که از دوران باستان پایه های خود را پی ریزی کرده است. این علمی است که در طول زمان مطابق با نیازهای ساختاری و فیزیکی که در آن زندگی می کنیم ، پیشرفت کرده است. با توجه به اینکه قسمت اعظمی از تاریخ از ساختمان ها شکل گرفته است، مهندسان عمران نیز وظیفه مهندسی اجتماعی را بر عهده دارند.

civilengineer

وظایف و مسئولیت های اصلی مهندسان عمران به شرح زیر است:

 1. محاسبات پروژه استاتیک
 2. روی پروژه معماری کار می کند
 3. فرآیندهای برنامه ریزی ساخت و ساز
 4. مدیریت پرداخت هزینه ساخت و پیشرفت ساخت
 5. مدیریت تیم
 6. فرآیند ساخت و ساز ساختمان

اولین مهندسان عمران سازه هایی مانند سدها، جاده ها، دیوارها، دیوار قلعه، خندق ، سیستم های آبیاری را بر روی کشاورزی طراحی کردند. امروزه مهندسان عمران کار بسیار بیشتری از طراحی پل ها و ساختن ساختمان ها را انجام می دهند. در بخش خودرو، طیف گسترده ای از خطوط تجاری از ظرفیت حمل شاسی گرفته تا طراحی ایستگاه های فضایی، ساخت نیروگاه های برق آبی، ساخت جاده ها تا منابع آب را بر عهده دارند.

یک مهندس عمران چگونه خود را توسعه می دهد؟

مهندسان عمران در تمام مراحل فرآیند ساخت و ساز ساختمان مشارکت دارند. آنها در بسیاری از زمینه ها از طراحی پروژه های معماری، طراحی پروژه سازه و محاسبات گرفته تا برنامه ریزی ساخت و ساز، از مدیریت تیم و سایت گرفته تا فرآیند ساخت و ساز کار می کنند.

مهندسان عمران باید این مراحل را برای بهبود خود دنبال کنند.

 1. ایجاد یک شبکه تجاری موفق
 2. توسعه مهارت های فنی
 3. ارتباطات خود را تقویت کنید
 4. تسلط بر زبان های خارجی
 5. پیروی از روند ساخت و ساز در خارج از کشور

مهندسان عمران تازه فارغ التحصیل شده اشتباه بزرگی می کنند که فکر می کنند این حرفه فقط مربوط به ساختمان و اطلاعات ساخت و ساز است. اولین قدمی که باید برای موفقیت یک مهندس عمران برداشته شود، شبکه تجاری موفقی است که در دوره آموزشی ایجاد می شود و تجربه به دست آمده در محل کار ساختمانی و کارآموزی است. به خصوص مهندسین عمران در کشور ما برای یافتن شغل مشکل دارند. بنابراین، آنها باید برای توسعه و نوآوری مستمر آماده باشند.

i civil

چگونه یک مهندس عمران خوب باشیم

مهندسی عمران به خودی خود شاخه های علمی زیادی دارد. برخی از آنها می خواهند در یک زمینه متخصص باشند، در حالی که برخی دیگر به طور کلی روی داشتن دانش در همه زمینه ها کار می کنند.

گروه های مهندسی عمران به شرح زیر می باشد.

 1. مهندسی سازه
 2. مهندس حمل و نقل
 3. مهندسی منابع آب
 4. مهندسی محیط زیست
 5. مهندسی ژئوتکنیک

اول از همه، پاسخ به این سوال که چگونه می توانم یک مهندس عمران خوب شوم، داشتن دانش خوبی از ریاضیات و فیزیک است. مهندسانی که در بخش ساخت و ساز کار خواهند کرد باید با توجه به زمینه کاری که انتخاب می کنند به مسائل فنی تسلط کافی داشته باشند.

ویژگی های یک مهندس عمران خوب

مهندس عمران خوب به معنای دوست داشتن شغل خود و داشتن ارزش های انسانی بالاست. زیرا فارغ التحصیلان مهندسی عمران به لطف سازه هایی که طراحی می کنند، به عنوان نوعی مهندس اجتماعی عمل می کنند.

ویژگی هایی که مهندسان عمران باید داشته باشند به شرح زیر است:

 • باید توانایی و مهارت فنی بالایی داشته باشید
 • باید در فرآیندهای مدیریت پروژه موفق باشد
 • مهارت های ارتباطی باید قوی باشد
 • باید خلاق باشد
 • باید راه حل محور باشد

وقتی به بررسی مشاغل مهندسین عمران موفق می پردازیم، مشاهده می شود که آنها دارای ویژگی های مهم بسیاری مانند بالا هستند. برای اینکه یک مهندس خوب باشد، در کنار مهارت های فنی، مدیریت حرفه ای برنامه ریزی شده، احترام به شغل و توجه به حرفه از دیگر موارد مهم است.

bg build my path

برنامه هایی که مهندسان عمران باید آموزش ببینند

برنامه هایی که مهندسان عمران باید آشنا باشند نسبت به بخشی که در آن کار می کنند ، متفاوت است. بنابراین نرم افزارهای مهندسی سازه زیادی وجود دارد.

بهترین و پرکاربردترین برنامه های مهندسی عمران عبارتند از:

 • Staad Pro
 • primavera
 • پروژه مایکروسافت
 • Etabs
 • arcgis
 • Sta4Cad
 • StormCad
 • WaterCad
 • ProBuilding
 • bluebim
 • Revit
 • 3Ds Max
 • اتوکد
 • مایکروسافت آفیس

به طور خلاصه، این ابزار در بسیاری از زمینه ها، از طراحی شبکه های لوله زیرساخت، تا مدل سازی استخر، از برنامه ریزی ساخت و ساز تا مدیریت پروژه استفاده می شوند.

فرصت های شغلی مهندس عمران

بخش ساخت و ساز که اخیراً در کشور ما دچار انقباض شده است، مهندسان تازه فارغ التحصیل عمران را می ترساند. اما باید دانست که یک مهندس عمران خوب به شما کمک می کند تا بر این مشکل غلبه کنید.

به ویژه، بازار ساخت و ساز در خارج از کشور دارای حجم بالایی از اشتغال است. مهندسان عمرانی که بتوانند در هر کشوری کار کنند، اگر زبان خارجی خود را بهبود بخشند، می توانند به راحتی در کشور مورد نظر خود شغل پیدا کنند. فرصت های شغلی مهندسی عمران بسیار گسترده است.

چگونه به عنوان یک مهندس عمران فارغ التحصیل جدید شغل پیدا کنیم

مهندسان فارغ التحصیل عمران جدید که در طول عمر تحصیلی خود به دانش فنی تسلط یافته اند، زبان خارجی خود را توسعه داده اند و کارآموزی در محل کار و دفتر فنی خود را به درستی تکمیل کرده اند، نسبت به مهندسان همکار خود کار آسان تری دارند.

iStock 1043663554 01

حقوق مهندسی عمران

مهندسان عمران تازه فارغ التحصیل شده با حداقل دستمزد 6 میلیون تومان به طور متوسط ​​شروع به کار می کنند. شهری که در آن شغل پیدا می کنند و آموزش آنها مهمترین معیار است. این مبلغ که به میزان قابل توجهی کمتر از حداقل حقوق مهندس عمران تعیین شده توسط اتاق مهندسین عمران است، باعث عدم رضایت مهندسان عمران شده است.

مهندسی عمران حرفه ای است که در آن روابط دوجانبه و عوامل محیطی بسیار مهم است. یکی از مهم ترین معیارهای مهندس عمران خوب و گرفتن حقوق متناسب، داشتن محیطی مناسب در صنعت ساختمان است.

درباره نویسنده

26 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب مفید

d8aad8add988db8cd984 d8add8b1d981d987d8a7db8c d8a2d9bed8a7d8b1d8aad985d8a7d986 d987d8a7 d8afd8b1 d982d8b1d8a7d8b1d8afd8a7d8af

تحویل حرفه‌ای آپارتمان ها در قرارداد مشارکت در ساخت + نکات نظارت

d985d8b1d8a7d8add984 d982d8b1d8a7d8b1d8afd8a7d8af d985d8b4d8a7d8b1daa9d8aa d8afd8b1 d8b3d8a7d8aed8aa d8afd8b1 dbb1dbb0 d8a8d8aed8b4

مراحل قرارداد مشارکت در ساخت در ۱۰ بخش + یک پیشنهاد

تهاتر سازه بتنی

انواع قراردادهای حرفه‌ای مشارکت در ساخت