طراحی داخلی آرت دکو

طراحی داخلی آرت دکو: همه چیزی که باید درباره این سبک شیک بدانید طرحی که به عنوان سبک تعریف شده در آمریکای قرن بیستم، داخلی های آرت دکو شجاعانه، غنی و بسیار لوکس هستند. با اینکه برخی ممکن است اینتریور آرت دکو را از رده برداشته باشند، اما بدون شک روح این سبک هنوز هم زنده است. جنیفر دوراند، مدیر طراحی در Jessica Lagrange Interiors، می گوید: “وقتی درباره آرت دکو صحبت می کنیم، به طور کلی به سبک و ظاهری که در دهه های ۱۹۲۰ و ۳۰ محبوب بود اشاره داریم”. طرح ها و نقوش هندسی، رنگ های جواهری شجاع و پالت رنگی بسیار لوکس، از ویژگی های این سبک هستند. “این روزها، ما احتمالاً داخلی آرت دکو اصیلی را نخواهیم داشت”، می گوید جسیکا لاگرانژ، بنیانگذار این شرکت طراحی، و اضافه می کند: “اما ما از قطعات کوچک استفاده می کنیم که می تواند بسیار دوام داشته باشد و آنها را در یک محیط معاصر استفاده می کنیم”. در زیر، AD همه چیزی را که باید درباره سبک آرت دکو بدانید را شرح می دهد، از تاریخچه آن تا تفسیرات مدرن و نحوه ایجاد دید لوکس در خانه شما.

طراحی داخلی آرت دکو چیست؟

طبق گفته وسلی مون، طراح داخلی و بنیانگذار Wesley Moon Design and Decoration، دو رویکرد برای فهمیدن طراحی آرت دکو وجود دارد: ریشه‌های تاریخی و نسخه‌های مدرن. البته، برای ارزیابی نسخه‌های مدرن، ابتدا باید ریشه‌های تاریخی را درک کرد.
تاریخچه طراحی داخلی آرت دکو
تاریخی، آرت دکو که مخفف هنرهای دکوراتیو است، در اوایل دهه 1900 در فرانسه شروع شد. “اما در دهه 1920 و 1930 در آمریکا واقعاً شکوفا شد”، مون توضیح می دهد. به طور کلی، آن را به عنوان سبک هنر، داخلی، معماری و طراحی محصول در دوره بین جنگ جهانی اول و دوم دسته‌بندی می‌کنند. طرح‌های این دوران معمولاً با دید شیاری تعریف می‌شوند – به طور کلی شامل خطوط ساده و شکل‌های هندسی برای تزئین – از مواد گرانبها ساخته شده‌اند. “هنگامی که به طراحی آرت دکو فکر می کنیم، قطعات هندسی تقارنی و آرمانی با فرم ساده تصویر می کنیم”، Durand به مجله AD می گوید، “اما با مواد فوق‌العاده نوآورانه و تخصصی ساخته می‌شود.”

معماران، طراحان محصولات و مبلمان، هنرمندان و طراحان داخلی مانند رنه لالیک و ژان دونان، ژاک رولمن و موریس دوفرنه، ژان-میشل فرانک و امیل-ژاک رولمن، و معمارانی همچون ویلیام ون الن یا شریو، لمب و هارمون از پیشگامان شهرسازی آرت دکو هستند. آرت دکو قبل از ظهور ظاهر مدرن میانه، الهاماتی از هنر نووو، مدرسه بائوهاوس و کیوبیسم برداشت. بسیاری از ساختمان‌های مشهور آرت دکو، از جمله برج کرایسلر، برج امپایر استیت، یا تئاتر رادیو سیتی موزیک در نیویورک قرار دارند، با این حال، پسماند‌های این سبک می‌تواند در سراسر کشور پیدا شود. تولسا، اکلاهما، و دیترویت، میشیگان به ویژه، دارای مجموعه‌های بسیار قابل توجهی از ساختمان‌های آرت دکو هستند.

آرت دکو و آرت نووو، هر دوی این سبک‌ها محبوب بودند و برخی ویژگی‌های مشترکی داشتند، اما تفاوت‌های مشخصی هم وجود دارند. به طور کلی، آرت نووو بسیار بیشتر آرگانیک بود و اغلب از خطوط منحنی و شیب دار برای طراحی استفاده می‌کرد. آرت نووو، اغلب در طراحی‌های دکوراسیون دیده می‌شود و در این حوزه بسیار پررنگ است. آرت نووو در دهه 1880 میلادی شکل گرفت و اغلب از فرم‌ها و نمادهای الهام گرفته شده از انواع مختلفی از گیاهان مانند انواع برگ‌ها، ساقه‌های گل و یا سایر عناصر طبیعی استفاده می‌کرد. به عبارت دیگر، آرت دکو از شکل‌های راست، هندسی و بیشتر از خطوط استخراج شده بود که باعث شده شکل‌ها بسیار ساده و آرمانی باشد.

آیا آرت دکو به سبک مدرن امروزی مرتبط است؟
اگرچه آرت دکو به همان روشی که قبلا بود، در سبک روز نیست، اما این به معنای این نیست که دیگر ارزش یا زیبایی برای این ظاهر وجود ندارد. به طور کلی، تاریخچه‌دانان معماری و طراحی با شروع جنگ جهانی دوم، پایان دوره آرت دکو را می‌بینند، هرچند که این ظاهر به مرور زمان دیگر محبوبیت خود را از دست داد. طراحان مدرسه بائوهاوس، که در سال 1933 تحت حکومت هیتلر مجبور به بسته شدن بودند، به بخش‌های دیگر جهان، از جمله ایالات متحده، مهاجرت کردند و با خود ایده‌های جدیدی راجع به طراحی ساده و کاربردی به همراه آوردند. پس از جنگ، ارزش‌های زیبایی به آرامی شروع به تغییر کردند و با معرفی سبک‌های بین‌المللی و مدرن اوایل قرن بیستم که توسط برجستگانی همچون لو کوربوزیه و میس ون دِر روهه پیشروی شد، به استفاده از استانداردهای کاربردی و غیر تزئینی منجر شد. پس از انقلاب صنعتی، برخی از اصول اولیه آرت دکو مانند مواد با ارزش و تزئینات شاخص بیشتر به دلیل هزینه‌های زیادی که داشتند دیگر مورد توجه نبودند.

تفسیر مدرن آرت دکو

اما همان‌طور که بیشتر از اغلب اتفاق می‌افتد، سلیقه‌ها و اصول طراحی داخلی چرخه‌ای هستند و هیچ چیز هرگز به طور کامل پایان نمی‌یابد. امروزه، همان‌طور که مون و طراحان از دفتر طراحی جسیکا لگرانژ مشاهده کرده‌اند، نسخه‌های کامل و اصیل داخلی آرت دکو را بسیار کمتر می‌بینیم. به جای آن، بسیاری از طراحان مدرن تلاش می‌کنند با قرض گرفتن از برخی عناصر و درک اصول جنبش، روح دوره آرت دکو را به تصویر بکشند. مون می‌گوید: “خیلی از افراد گفته‌اند آپارتمان من بسیار آرت دکو است، اگرچه من به طور خاص آن را به عنوان یک آپارتمان آرت دکو نمی‌بینم. اما آن ویژگی‌ها را دارد: بی‌اعتدالی، بزرگ‌نمایی، همه چیز در مورد آن منحصر به فرد است و برای این فضا به صورت خاصی ساخته شده است.”

عناصر و ویژگی‌های طراحی داخلی آرت دکو

برای ایجاد یک نمایش مدرن آرت دکو امروزی، بهتر است عناصر داکو کلاسیک را بشناسیم تا بتوانیم بهترین شکل ممکن آن‌ها را به شکل مدرن بازنویسی کنیم. اصلی‌ترین عناصر طراحی آرت دکو عبارتند از:

– فرم‌های متقارن و جریانی

– طرح‌های هندسی به عنوان تزئینات؛ در آرت دکو از شکل‌هایی مانند:

  • مستطیل
  • مثلث
  • موج مستقیم
  • چکشی
  • آفتاب تابان

– مجموعه‌ای غنی از مواد و بافت‌هایی که عبارتند از:

  • سطوح لاک‌شده
  • برنج
  • فولاد ضد زنگ
  • گلدان طلا
  • بافت‌های بالا

– مبلمان جزئیاتی مانند چراغ هنری و پایه های دکوراتیو

رنگ‌های اصلی آرت دکو چیستند؟
در دهه 1920 و 1930 از پالت رنگی با رنگ‌های جواهری استفاده می‌شد که معمولاً با رنگ‌های نیمه خاکستری، کرم و یا زرد روشن ترکیب می‌شدند. برای نمایش مدرن آرت دکو امروزی نیز اغلب از رنگ‌های جسور استفاده می‌شود.

چگونه می‌توان طراحی داخلی آرت دکو را در خانه خود به دست آورد؟

لاگرانژ می‌گوید: “من یک اتاق آرت دکو کلاسیک تمام مرزها را نمی‌ساختم، اما فکر می‌کنم آرت دکو همیشه در سبک خود بسیار جذاب است؛ فقط باید قطعات مختلف را با یکدیگر ترکیب کنید.” در طراحی خانه خود، نیازی به زندگی در یک نمونه کامل از خانه Great Gatsby برای داشتن ظاهر دوره آرت دکو نیست. بلکه باید قسمت‌های بیشتری از زندگی لوکس و جذاب را پذیرفت. لاگرانژ می‌گوید که او در یک ساختمان دوره آرت دکو زندگی می‌کند، اما خود آپارتمان به طور خاص با معماری آرت دکو همخوانی نداشت. “من می‌خواستم با معماری ساختمان حرف بزنم، بنابراین تغییرات ساده‌ای را انجام دادم،” او می‌گوید. “من در تمام درها لاک سیاه استفاده کردم، سخت‌افزارها را تغییر دادم، کف سنگ ترازو را بازسازی کردم و بسیاری از روشنایی پایین را کنار گذاشتم، زیرا در آن زمان، شما بیشتر پایین نور نمی‌دیدید.”

“مون” می‌گوید که انتخاب کردن کمی تنوع و ترکیب کردن اشیا مختلف به شما کمک می‌کند تا دکوراسیون آرت دکو را به خانه خودتان بیاورید. او می‌گوید: “ترکیب کردن اشیا که باعث ایجاد احساس سفر و تجربه دنیایی می‌شوند، بسیار خوب است و فکر می‌کنم که این به طرز چشمگیری با سبک آرت دکو سازگار است.” راه‌های دیگری برای به دست آوردن این سبک شامل افزایش فضای عمودی است، زیرا نمای برج‌ها بخش مهمی از دوره آرت دکو بودند. به طور کلی، فضای عمودی به عنوان مخالف فضای افقی استایل پریری فرانک لوید رایج است که در سبک‌های مشابهی که پیش از آرت دکو به کار رفته بودند، به کار گرفته می‌شد. “مون” می‌گوید: “این بدون شک یک اشاره به آرت دکو است.” البته، اضافه کردن یک پالت مواد غنی، الگوهای هندسی و کمی براقیت همیشه می‌تواند در پذیرفتن یک ظاهر آرت دکو مدرن به شما کمک کند.

منبع: https://www.architecturaldigest.com

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب مفید

میزهای مرمر

اشتباهات رایجی که هنگام نصب میزهای مرمر مرتکب می شوند

ترکیب دو رنگ نشیمن

بهترین ترکیب دو رنگ برای یک دکوراسیون خیره کننده اتاق نشیمن

لوستر نئوکلاسیک

لوستر نئوکلاسیک مناسب چه دکوراسیونی است؟