هنگام خرید خانه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

وقتی تصمیم به خرید خانه می گیریم، لازم است مراحل زیادی را انجام دهیم.  در صورت عدم اخذ مجوزهای مختلف از مراجع لازم می تواند مشکلات زیادی را در آینده ایجاد کند. به همین دلیل در هنگام خرید خانه باید به نکاتی توجه کرد تا بعدا با مشکل روبرو نشویم. اولین مورد از این مشکلات ، ضرورت انجام تحقیق در اسناد رسمی است. نکاتی که در هنگام خرید خانه باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

هنگام خرید خانه، باید در مورد فروشنده تحقیق کنید

یکی از مهمترین نکاتی که در هنگام خرید خانه باید در نظر گرفت هویت فروشنده است. اگر شخصی که خانه را به شما می فروشد و شخصی که در سند به عنوان صاحب خانه نشان داده می شود متفاوت است، ممکن است با مشکلات بزرگی روبرو شوید. به دلیل این که باز کردن دفتر املاک برای همه آزاد است، به همین دلیل شناسایی فروشنده باید به درستی انجام شود. همچنین، اگر فروشنده دارای سابقه تجاری است، تحقیق در مورد آن سابقه مفید است.

هنگام خرید خانه، باید دفتر ثبت اسناد و املاک را بررسی کنید

یکی از مهم ترین نکاتی که در هنگام خرید خانه باید به آن توجه کرد، مراجعه به دفتر ثبت اسناد و املاک است. ثبت سند مالکیت خانه یا زمینی که خانه در آن ساخته شده است باید به وسیله ادارات ثبت اسناد و املاک بررسی شود. از آنجایی که دفتر ثبت اسناد و املاک برای همه افراد ذینفع باز است، هیچ مانعی برای بررسی آن وجود ندارد. در دفتر املاک، حق ثالث، رهن، حق انتفاع، اجاره بها و غیره قابل انجام است.   از آنجایی که ثبت اسناد و املاک برای همه  آزاد است، قانون فرض می کند که شخصی که خانه مسکن خانه می خرد، این را می داند. به همین دلیل، شما باید بیشتر مراقب باشید.

اگر مستاجری در ملک زندگی می کند، لازم است قبل از خرید، قرارداد اجاره را با بررسی کنید و ببینید که آیا در سند ملکی درج شده است یا خیر. در صورت لزوم باید شخصاً با مستاجر تماس گرفته شود و یا اگر مستاجر تعهد تخلیه داده است به تاریخ تعهد تخلیه و تاریخ های مندرج در قرارداد توجه شود. اگر می خواهید مستاجر پس از خرید خانه را ترک کند، باید پس از خرید اخطار قانونی و مناسب بدهید.

اگر خانه ای که قصد خرید آن را دارید به عنوان اقامتگاه خانوادگی در سند قید شده است، این موضوع نیز باید در نظر گرفته شود. اموال غیرمنقول مندرج در سند ملکی به عنوان اقامتگاه خانوادگی بدون رضایت فروشنده قابل فروش نیست. در صورت فروش، ابطال این فروش ممکن است با درخواست فروشنده توسط دادگاه تصمیم گیری شود.

در صورتی که پروژه در مرحله ساخت باشد، می توان از سازمان ثبت اسناد و املاک متوجه شد که آیا ساخت انجام گرفته است یا خیر.

1 3

شما باید برخی از اسناد را در شهرداری و سایر نهادهای اداری بررسی کنید

نکته دیگری که در هنگام خرید خانه باید به آن توجه کرد این است که بررسی شود که آیا مجوز ساخت پروژه مسکن از شهرداری یا ادارات مربوطه گرفته شده  یا خیر. پروانه ساختمانی سندی است که به معنای بررسی و تایید رسمی پروژه های مسکن است.

در صورت احراز پروانه ساخت و ساز خانه ای که قرار است خریداری شود، پروژه معماری مصوب وجود دارد. باید بررسی شود که آیا ساخت و ساز تکمیل شده با این پروژه همپوشانی دارد یا خیر. آیا طرح پهنه بندی وجود دارد و شرایط ساخت باید بررسی شود. باید بررسی شود که آیا خانه ای که برای تحویل به فروش رسیده است، پروانه سکونت دارد یا خیر؟ این سندی است که نشان می دهد خانه مطابق با قانون ساخته شده است یا خیر.

هنگام بررسی طرح پهنه بندی باید به نقشه های پهنه بندی اموال غیرمنقول اطراف نیز توجه شود. به عنوان مثال، اگر اطراف یک منطقه تجاری باشد، ارزش خانه در آینده افزایش می یابد. با این حال، اگر قرار باشد شهرک صنعت راه اندازی شود، چند سال بعد ممکن است که هوای آلوده آزار دهنده باشد. اگر نمای خانه عاملی برای خرید خانه باشد، این یکی از جزئیاتی است که می توان از طرح پهنه بندی فهمید. بنابراین این نکاتی که در هنگام خرید خانه باید در نظر گرفته شوند باید به طور کامل بررسی شوند.

شما باید قرارداد بیع مقدماتی غیرمنقول را در دفتر اسناد رسمی انجام دهید

اگر خانه یا آپارتمانی در حال ساخت خریداری می شود، قراردادی که قرار است منعقد شود، قرارداد اولیه فروش ملک است. این قرارداد باید به طور رسمی در دفتر اسناد رسمی منعقد شود. در غیر این صورت قرارداد از نظر قانونی معتبر نخواهد بود.

شما باید سایر موارد مهم مرتبط با مسکن مانند مالیات، هزینه ها و  … را به دقت بررسی کنید.

هنگام خرید خانه خطر زلزله را زیر سوال ببرید

بسیاری از مناطق کشور ما در منطقه زلزله زده هستند. به همین دلیل فراموش نکنید که خطر زلزله خانه ای را که قصد خرید آن را دارید سوال کنید. خانه هایی که از نظر زلزله خطرناک تشخیص داده می شوند، طبق قانون باید ایمن سازی و یا تخریب شوند. اگر ناخواسته خانه ای پرخطر بخرید، ممکن است متوجه شوید که خانه شما پس از مدتی تخریب می شود. هنگام خرید خانه، باید از پیمانکار یک کپی از گزارش بررسی خاک و گزارش ریسک زلزله را بخواهید.

خانه را باید ببینید

مهم نیست که عکس ها چقدر با کیفیت هستند، می توانند شما را گمراه کنند. حتما باید خانه ای را که قصد خرید آن را دارید با چشمان خود ببینید. اگر قصد خرید خانه ای دارید که هنوز در حال ساخت است، نباید از بررسی جزئیات پروژه غافل شوید.

هنگام خرید خانه جدید چه نکاتی را باید در نظر بگیرید؟

تمام نکاتی که به آنها اشاره کردیم در مورد فرآیند خرید خانه جدید شما نیز صدق می کند. با این حال، چند نکته مهم دیگر وجود دارد که در این مرحله باید در نظر گرفته شود. اگر قصد خرید خانه جدید در محدوده پروژه های انبوه سازی را دارید، باید مطمئن شوید که یک شرکت قابل اعتماد را انتخاب کرده اید. فراموش نکنید که نمونه کارها و منابع شرکت را بررسی کنید. بهتر است از شرکت هایی که اغلب نقدهای بدی دریافت می کنند یا پروژه ای را که شروع کرده اند به پایان نرسانده اند دوری کنید.

باید از عدم وجود رطوبت در آپارتمان های تازه رنگ شده اطمینان حاصل کنید و قبل از خرید باید از هزینه کارمزد مطلع شوید. فراموش نکنید که متراژ خالص و ناخالص خانه در فرم اطلاعات اولیه درج شده است.

3 2

خرید خانه شمالی یا جنوبی

خانه های شمالی و جنوبی دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. خانه های جنوبی کمتر با مشکلات گرمایشی مواجه می شوند. اگر می خواهید خانه ای بخرید که نورگیر باشد، زود گرم شود و ماه های زمستان را راحت سپری کنید، می توانید خانه های با نمای جنوبی را در اولویت قرار دهید. اما باید افزایش دما در ماه های تابستان را نیز در نظر بگیرید.

خانه های شمالی عموماً مقرون به صرفه تر از خانه های جنوبی هستند. در چنین خانه هایی، اگر اتاق نشیمن و اتاق خواب رو به شمال باشد، ممکن است نور کافی در طول روز وارد فضاهای نشیمن شما نشود. با این حال، برای مناطقی با زمستانی بسیار سرد و بارانی، خانه های شمالی ممکن است انتخاب مناسب تری باشند.

نحوه پرداخت در هنگام خرید خانه

در خرید و فروش ملک می توان پرداخت را به چند روش مختلف انجام داد. پرداخت دستی یکی از نا امن ترین روش های پرداخت است. به همین دلیل در مواردی که رابطه اعتماد مطلق بین خریدار و فروشنده وجود ندارد، توصیه نمی شود. روش دیگری که می توان استفاده کرد این است که خریدار هزینه مسکن را از طریق حواله به حساب فروشنده ارسال کند. در طی این فرآیند خریدار باید اطلاعات آدرس سند مالکیت را در قسمت توضیحات پرداخت مشخص کند و بنویسد که پرداخت انجام شده هزینه خرید خانه است.

4 2

اگر قبلاً افراد در خانه زندگی می کردند. وضعیت قبض ها و بدهی ها باید بررسی شود تا نگران آنها نباشید.

اگر آپارتمانی در یک مجتمع آپارتمانی خریداری شود، برای هر خانه بخش های مستقلی وجود دارد. ابتدا باید بررسی کرد که این بخش مستقل چیست، بررسی شود که آیا این مقاطع با اندازه گیری های موجود در پروژه سازگاری دارند یا خیر. زمین های ورزشی و پارکینگ بارزترین نمونه از این موارد است. به ویژه باید مشخص شود که این مناطق چگونه مورد استفاده قرار می گیرند و آیا هزینه خاصی برای استفاده از آنها وجود دارد یا خیر.

خریداران خانه مسئول پرداخت هزینه ها و مالیات هستند. این کارمزدها و مالیات ها چه هستند و میزان آنها را باید به طور قطع بررسی کرد. (هزینه خرید و فروش سند مالکیت، هزینه اقامت، هزینه بازسازی، مالیات بر ارزش افزوده و غیره)

ارزش مالیات بر اموال غیر منقول را باید از شهرداری که ملک وابسته به آن است دریافت کنید. بنابراین احتمال مواجه شدن با جریمه مالیاتی در آینده کاهش می یابد.

نکاتی که در انتخاب خانه باید در نظر بگیرید

 1. بودجه خرید خانه خود را به وضوح تنظیم کنید
 2. همه گزینه های خانه را که می توانید از قبل انتخاب کنید
 3. بررسی کنید آیا در خانه ای که می خواهید بخرید پارکینگ وجود دارد یا خیر
 4. قیمت درخواستی را با ارزش بازار مقایسه کنید
 5. بپرسید که آیا خانه سابقه رهن یا اجاره دارد
 6. اگر خانه به تازگی رنگ شده است، به رطوبت توجه کنید
 7. گزینه های حمل و نقل و نزدیکی به مناطق مترو و مناطق مسکونی را ارزیابی کنید
 8. شرایط قرارداد اجاره را در صورت وجود مستاجر در خانه ای که باید خریداری کنید، ارزیابی کنید.

مواردی که در هنگام درخواست وام مسکن باید در نظر بگیرید

 • گزینه وام بانک های مختلف را مقایسه کنید
 • برنامه پرداخت خود را با توجه به بودجه خود بررسی کنید
 • جزئیات پرونده دریافتی و هزینه بیمه

2 3

مواردی که در طی مراحل سند باید در نظر گرفته شود

 • مدارک مورد نیاز خود را آماده کنید
 • خانه را با قیمتی که در سند مالکیت دریافت می کنید، اعلام کنید
 • درباره اینکه چه کسی هزینه سند مالکیت را پرداخت می کند، صحبت کنید.

خرید خانه موضوع بسیار مهمی است زیرا هم پول بالایی خرج می شود و هم زمان خانواده شما در این خانه صرف می شود. قبل از خرید خانه، داشتن یک وکیل متخصص در زمینه املاک به دلیل اینکه یک موضوع فنی است و بررسی مواردی که در خرید خانه ذکر شده در بالا باید در نظر گرفته شود، شما را از مشکلات آینده نجات می دهد.

درباره نویسنده

26 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب مفید

d8aad8add988db8cd984 d8add8b1d981d987d8a7db8c d8a2d9bed8a7d8b1d8aad985d8a7d986 d987d8a7 d8afd8b1 d982d8b1d8a7d8b1d8afd8a7d8af

تحویل حرفه‌ای آپارتمان ها در قرارداد مشارکت در ساخت + نکات نظارت

d985d8b1d8a7d8add984 d982d8b1d8a7d8b1d8afd8a7d8af d985d8b4d8a7d8b1daa9d8aa d8afd8b1 d8b3d8a7d8aed8aa d8afd8b1 dbb1dbb0 d8a8d8aed8b4

مراحل قرارداد مشارکت در ساخت در ۱۰ بخش + یک پیشنهاد

تهاتر سازه بتنی

انواع قراردادهای حرفه‌ای مشارکت در ساخت