تبدیل معماری کلاسیک به نمایی مدرن

چگونه معماری کلاسیک را به نمای مدرن و کم فریب تبدیل کنیم؟ ستون ها، ستونبندی ها و پیلارها دوباره در سبک مدرن ظاهر شده‌اند. قبل از آنکه فضای زندگی خود را با آنها پر کنید، مطمئن شوید که با انتخاب های خود، به صورت هدفمند و قصدی این کار را انجام می دهید.

بیشتر بخوانید: مشارکت در ساخت تهران

در ماه اکتبر سال گذشته، رستوران های Caprice Holding اعلام کردند که برای یک شغل جدید، نخستین Grape Feeder لندن را استخدام خواهند کرد، تا در رستوران اجتماعی جدید آن‌ها به نام Bacchanalia که در پایان نوامبر 2022 باز می شود، کار کند. Bacchanalia با تمام توجه به جزئیات مزین به امپراطوری روم، فرسکوها، آثار هنری شامل تصاویر خدایان، امپراطوران و موجودات افسانه‌ای و البته فراوانی ستون‌ها، کمان‌ها و سرسراهایی مجلل تزئین شده است. بخشی از Bacchanalia، از بهار سال 2023، از سالن اختصاصی اعضای خود به نام Apollo’s Muse بهره خواهد برد، یک لانج با طرحی از سنگ مرمره چند رنگ، سقف های سقف بلند و بسیار زینت دار، مبلمانی با کم ارتفاع و آثار هنری پراکنده. و در حالی که غذاهای Bacchanalia با نوعی غذای مدیترانه‌ای انتظار می‌رود، فضای آن به شهرت ویروسی در اینستاگرام دست یافته است، جایی که چند ماه پس از بازگشایی، بیش از 110،000 دنبال کننده دارد.

سبک “کلاسیک” به طور منظم در اینستاگرام و تیک تاک با نمایش چشمگیر داخلی و مناظر پراستقبال از دوره های باستانی، رنسانس و سده 18 در حال جذب توجه است. و راحت است ببینیم چگونه معماری کلاسیک و دکوراسیون می‌تواند وارد مغز افراد شود: البته، ممکن است به دلیل جذابیت ترند باشد، اما در زیر زینت ها فرم های بیزمارانه‌ای که به صورت بی پایان در انواع مختلف قابل استفاده است، پنهان است. در نهایت، معماری کلاسیک به ما زبانی از ستون‌ها، پایه ها و تیرها ارائه می دهد که به برنامه های بی نهایت برای تقسیم فضاها و اتاق ها کمک می کند.
اگرچه ممکن است همیشه مدرنیسم و نقد آن در سبک هنری وجود داشته باشد، به همراه حداقلیسم و تحولات مختلف آن (مانند اسکندیناوی، جاپاندی و نسخه‌های دیگر)، اما در سال ۲۰۱۸، مجله “Architectural Digest” پیش‌بینی کرد که نور مدرنیسم دارد آرام آرام از میان می‌رود. با این حال، معماری کلاسیک هرگز به طور واقعی ناپدید نشده است. نهادهایی مانند ICAA و دانشکده معماری دانشگاه Notre Dame به دنبال ترویج مطالعات و ادامه معماری کلاسیک هستند و جایزه Driehaus به عنوان معادل کلاسیک جایزه Pritzker معرفی شده است.

کلاسیسم به عنوان واکنشی به بی‌رنگی مدرنیسم، به صورت جدی و طنزآلود در معماری پساحدمدرنیستی دوباره ظاهر شده است. به عنوان مثال، مایکل گریوز المان‌های کلاسیک را در طراحی‌های پساحدمدرنیستی خود، همچون ساختمان پورتلند و هتل دیزنیلند به صورت بامزه‌ای با المان‌های دیزنی ترکیب کرده و برج Humana در لوئیزویل را طراحی کرده که تقریباً شبیه به یک شیء باستانی از تمدن مینوییان است. به طور خلاصه، معماری کلاسیک به دلیل داشتن دلایلی کلاسیک است و آسان است که ببینیم چرا در حال حاضر جذب مخاطبان است.

حتی اگر در یک قصر زندگی نمی‌کنید که بتوانید آن را برای به نظر رسیدن مانند یک پلازای ونتوزی از قرن شانزدهم بازسازی کنید، راه‌های مدرن برای ادغام المان‌های معماری و دکوراسیون در خانه‌تان وجود دارد.

بیشتر بخوانید: مشارکت در ساخت ویلا

نظم، نه خستگی
“یکی از اصول معماری کلاسیک این است که بسیار مرتب است”، لیلین واینریش، معمار مستقر در نیویورک. می‌گوید “همچنین در راه‌هایی که شما را از طریق فضا هدایت می‌کند، بسیار مرتب است، بنابراین راه حل خوبی این است که شما در راه رفتن و نگاه کردن خود بسیار مستقیم باشید.”

در مورد آپارتمان دهه 1930 مشتری خود در پارک اونیو، مشتری واینریش می‌خواست برخی از عناصر اصلی را حفظ کند، بدون اینکه فضا را مانند یک دیوراما زندگی از دهه 1930 به نظر برساند. واینریش ویرایش‌های خاصی ایجاد کرد: “من همه راهروهای بی‌معنی و اتاق خدمتکار با حمام را حذف کردم و فضا را بسیار تمیز کردم”، او گفت. واینریش بجای تقلید از سبک اصلی فضا، المان‌های کلاسیک را از طریق شکل و نسبت به روز کرد. یک باز شدن در فضا با قالب سنتی، به نظر قدیمی می‌آمد، بنابراین راه حل این بود که فرم را بیشتر برجسته کنیم. “ما یک مرکز زیبا ایجاد کردیم، و قسمت مرکزی را برش دادیم تا نور واضح شود و بسیار مرکزی باشد، بنابراین ما از نور و شکل استفاده می‌کنیم”، او توضیح داد.

اگر با یک فضایی کار نمی کنید که از پیش استخوان های مناسبی داشته باشد، راه های دیگری برای اعمال نظم در چیزی که در واقع یک پرده خالی است وجود دارد. ویتلی استبان، هم‌موسس استودیو تره و عضو ICAA، می گوید: “روش های زیادی برای بیان گذر از یک کاربرد یا حالت به دیگری با اجزای کلاسیک وجود دارد”. استبان در مورد یک نمایشگاه موقتی که استودیوی او در یک گالری هنر معاصر در لندن طراحی کرد، اشاره می کند که از یک سیستم واقعاً مدولار برای ایجاد این تقسیم بندی استفاده کردند؛ از قالبی از سازه های سقفی استفاده کردند که با استفاده از سایر مواد ذخیره شده (عایق صوتی و پارچه) ساخته شده بود. استبان این روش را “به طور آشکاری کلاسیک نیست.. اما قطعاً یک اشاره به جابجایی سنگ نیمکتی است” توصیف می کند.

“یک رویکرد مانند این برای فضایی شبیه لافتی مدرن مناسب است”، استبان توضیح می دهد. اگر دیوارهای فیزیکی یا موانع یا ساختارهای پست و تیر قوی به عنوان بخشی از “استخوان” در دسترس نیستند، چیزی ساده تر و همچنین شیک را در نظر بگیرید: “باورهای مذهبی و اعتقادات مقدسی از پرده کشی و چادر نیز به ذهن می رسند – باز هم برای سطحی از انعطاف پذیری و گرمایی”، او اضافه کرد.

آیا باید فقط یک کانال در داخل خانه‌ام نصب کنم؟

ستون‌ها عنصر بنیادی معماری کلاسیک هستند. بدون شک، در هر ساختمانی از جمله سازه‌های ستونی و پایه و دال رویه‌ای از ستون‌ها وجود دارد که عنصر سازنده محسوب می‌شوند. با این حال، یک ستون به دلیل ویژگی‌های سازنده خود می‌تواند جذابیت بصری را هم به همراه داشته باشد. لیلیان وینریچ می‌گوید: “این بستگی به نحوه بیان ستون سازنده دارد. می‌توانید تصمیم بگیرید که آن را به دیواری که در آن قرار دارد، یکپارچه کنید، که من اغلب این کار را انجام می‌دهم، یا واقعاً آن را مدرن کنید.” وی در مورد یک پروژه کنونی اشاره می‌کند که در آن یک ستون سازنده در وسط اتاق پذیرایی وجود دارد. “ما قصد داریم آن را در یک قفسه فلزی با یک پوشش مات ساتین قرار دهیم. این روش حتماً کلاسیک نیست، اما ما یک المان کلاسیک را در حال مدرن‌سازی آن هستیم.”

اما فقط ستون را در وسط فضای خود نگذارید. “معمولاً ستون‌ها نباید اضافه شوند: اگر فقط در هر جایی ستونی اضافه کنید، ممکن است ظاهر آن عجیب به نظر برسد”، هشدار می‌دهد معمار و پژوهشگر آدرین چان، که کار او عناصر معاصر و کلاسیک، و همچنین سنت‌های شرقی و غربی را به همان اندازه ترکیب می‌کند. “مگر اینکه شما به چیزی بسیار پست مدرن دنبال بروید، در این صورت این موضوع می‌تواند مفید باشد.”

اما یک استثنا هم وجود دارد. چان می‌گوید: “توانایی ایجاد چارچوبی برای دیده شدن وجود دارد.” اگر شما ستون‌ها را نصب کنید و یا یک ساختار شبیه به ستون برای نشان دادن مرز بین دو فضای مختلف (مثلاً اتاق پذیرایی و منطقه ناهار خوری) ایجاد کنید، می‌توانید دیده‌های داخلی خود را فریم کنید.

سنگ مرمر، همه جا

مگر اینکه ظاهری پست صنعتی داشته باشند که بیشتر بر گلاس و فولاد متکی است، آشپزخانه‌ها و حمام‌ها معمولاً عناصر کلاسیکی را دارا هستند، به خاطر استفاده فراوان از سنگ مرمر و مواد مرمرنمایی. در حالی که عناصر کلاسیکی مانند توالت‌های آزاد و کاشی‌های شش ضلعی در حمام از ابتدای دوران پساحدیدی مد روز بوده‌اند، در آشپزخانه‌ها عموماً به جای ظاهرزیبایی، اولویت به کارایی داده می‌شود، با این حال، جزیره‌های آشپزخانه آبشار سنگی، هنوز هم یکی از محبوب‌ترین مواد برای آشپزخانه‌ها و حمام‌ها هستند. اما این تنها گزینه نیست.

معمار نیویورکی لیلیان واین‌رایش، مصالح پلاستر ونتیس را نیز پیشنهاد می‌دهد که به دلیل راحتی سفارشی‌سازی آن شناخته شده است. “می‌توانید هر نوع چیزی را در پلاستر بگذارید: می‌توانید آن را کمی براق و درخشان کنید”، او توضیح می‌دهد و این براقیت و درخشندگی را فقط یکی از فراوانی امکانات آن می‌داند. “این مصالح به دستی ساخته می‌شود و بدون اینکه به نمایی استوار و شخصیتی نرسد، به شکلی صنعتی به نظر می‌رسد”. اگر شما از رنگ‌ها خوشتان می‌آید، به موزائیک ترازو نیز توجه کنید که ترکیبی از مرمر، کوارتز، گرانیت، شیشه با یک ملات سیمانی است. البته این به طور نادرستی به زیبایی بی‌مورد جیل میلنیالیستی مرتبط شده است، به خصوص زمانی که از رنگ‌های سبک و کم‌رنگی استفاده شود، اما در واقع، یکی از مهمترین مصالح طراحی آرت دکو و نئوکلاسیکی دهه ۲۰ میلادی است. در نظر داشته باشید کف ترازوی رنگی به رنگ سبز جنگلی و سفید در آشپزخانه بانی ویلیامز، کاشی‌های ترازویی بازی‌نمای سیاه و سفید در یک خانه سیدنی یا الگوی ترازویی با نور و هوای روشن و تراکم‌های هندسی با نوارهای فلزی نازک در الگویی که توسط مندی مور ساخته شده، را در نظر بگیرید.

در اتاق خواب هوشیار باشید

عناصر کلاسیک ممکن است در فضاهای مشترک کمی محدود و شبیه به موزه باشند، اما در اتاق خواب به خصوص این طور است. به توصیف تنگ‌کننده ای از اتاق خواب نئوکلاسیک الکترا در کتاب ۷۴۰ پارک مایکل گروس از سال ۲۰۰۶ توجه کنید: “اتاق خواب نئوکلاسیک الکترا یک اتاق سبک رابرت آدام از قرن هفدهم از قلعه ونو که در گلامورگان، ولز بود با دو در جدید، سیزده شاتر، برشی شده، دو پایه با ستون‌های شیاردار، قاب های پنجره، و یک شومینه سوخته پایه صنوبر”

اگر می‌خواهید در اتاق خواب بر روی عناصر کلاسیک تمرکز کنید و با یک فضایی که قبلاً تزئین شده نیست کار می‌کنید، بر روی مبلمان تمرکز کنید. اگر تصمیم به پیروی از قوانین کلاسیسم در اتاق خواب خود گرفتید، تخت خواب را به مرکزیت اتاق تبدیل کنید. این نیاز به یک حداقلی از بزرگ‌نمایی و یا شکوه دارد و تخت با دستار ایده آل است. می‌توانید یک تخت با طرح بسیار زینت‌دار انتخاب کنید یا یکی با ساختار دستاری با شیب دار یا زاویه دار را انتخاب کنید و پرده و دکوراسیون داخلی آن را شخصی‌سازی کنید.

Esteban می‌گوید: «اگر هر جایی مناسب برای پایداری نظم بر هرج و مرج و حس تعادل و آرامش است، اینجاست». او می‌افزاید: «تقارن، اصل کلاسیک، در اینجا بسیار مهم است. زوج اشیا که در فنگ شوی شانس‌آور هستند، یکی از حرکات پایدار ما در اتاق خواب است. اصول جاسبابی و نظم موجود در طراحی کلاسیک شامل ریتم، ترتیب، نسبت و غیره، در یک اتاق خواب احساسات عمیق و تاثیرگذاری را القا می‌کند.»

هنگام زندگی در محیط شهری، باید به این موضوع توجه کرد که یک اتاق ممکن است به اندازه کافی کوچک باشد و باغ استیت (یا هر فضای باز دیگری) بخشی از آن نباشد. در این صورت، می‌توانید به کمک پیلسترها (عناصر معماری شبیه به ستون‌های منصفر) که برای تزئین دیوار طراحی شده‌اند و هیچ وظیفه سازه‌ای ندارند، استفاده کنید. به گفته چان که در آثارش از عناصر کلاسیک معماری حتی در زمینه های زیبایی مدرن استفاده می‌کند، “می‌توانید با استفاده از پیلسترها، فضا را بزرگ‌تر نشان دهید، زیرا به دور دیوار به نظر می‌رسد که چیزی وجود دارد.”

در این حالت، می‌توانید “پیلسترها” (عناصر معماری که شبیه نیمه ستون هستند) را به عنوان تزئینات دیواری بدون هیچ گونه عملکرد سازه‌ای در نظر بگیرید. چن، که کار او حتی در یک ظاهر و محیط معاصر، به عناصر کلاسیک معماری ارجاع دارد، می‌گوید: “می‌توان با قرار دادن پیلسترها به فضا بزرگترین ظاهر را بخشید چون بدون اینکه به دیوار دست بزنید، حس می‌کنید که چیزی وجود دارد پشت دیوار.”

برای مثال، De Gournay مجموعه Views of Italy را دارد که صحنه‌ها و نمادهای خلیج ناپل را به تصویر می‌کشاند، در حالی که Cole & Son مجموعه ای از چشم اندازهای باغی ایده‌آل و به شیوه استیلایز شده ایجاد کرده است که به ویژه در فضاهای محدود، اثر trompe l’oeil دلپذیری ایجاد می‌کند. استفاده از عطر هم می‌تواند به بهبود تجربه زندگی در محل اقامتی الهام‌گرفته از معماری کلاسیک کمک کند. با توجه به نزدیکی هنر و معماری کلاسیک با مناطق مدیترانه‌ای، عطرهای خوشبو مانند برگ لورل، رزماری و گل پرتقال، منظره‌ای خاطره‌انگیز از مناظر زیبا و نایادها را به ذهن می‌آورند.

چگونه درباره هنر؟

آدم ها عادت دارند که محیط الهام گرفته از سبک کلاسیک را با هنرهای کلاسیک ترکیب کنند. خوشبختانه، هنرمندان معاصر به شیوه های نوآورانه به کلاسیسم نزدیک شده اند. به عنوان مثال، مجسمه ساز Fabio Viale است که مجسمه های کلاسیکی را با الگوهای سبکی و پیچیده، مانند سرآفرینی Apolo با یک دورکاری گل افشان مزین کرده است. سرخیلی Sergio Roger مقره و ستون هایی را از لنین و ابریشم ساخته است که به آنها رویاگونی و نرمی میدهد. همچنین، نقاشی های Luke Edward Hall ترکیبی از شباهت های فیزیکی و مشاهد پیدا شده در مجسمه های کلاسیک با پالت رنگی fauvist را ارائه می دهد. حتی یک اثر بزرگ از Abstract Expressionism یا یک triptych با موضوع Medieval Gold در محل مناسب خود می تواند عالی باشد.

به طور کلی، گزینه های نامحدود است، فقط به خاطر داشته باشید که در نهایت، عناصر معماری کلاسیک، به عنوان نقاشی خالی بسیار مناسب هستند، بنابراین هر گزینه دیگری که انتخاب می کنید، در زمینه مناسب خود خواهد نمود.

منبع: https://www.dwell.com

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب مفید

میزهای مرمر

اشتباهات رایجی که هنگام نصب میزهای مرمر مرتکب می شوند

ترکیب دو رنگ نشیمن

بهترین ترکیب دو رنگ برای یک دکوراسیون خیره کننده اتاق نشیمن

لوستر نئوکلاسیک

لوستر نئوکلاسیک مناسب چه دکوراسیونی است؟