انواع بتن

شما می توانید انواع بتن را به هر کجا که نگاه کنید، از جمله ساختمان ها، پل ها، دیوارها، استخرها، بزرگراه ها، باند فرودگاه ها، کف ها، پاسیوها و حتی یک خانه بتنی پیدا کنید. تمامی این سازه ها بر اساس ماده‌ی ساخته شده توسط انسان با فرمولی ساده ساخته شده اند. انواع بتن و خواص آنها را بررسی می‌کنیم:

بتن سنگین چیست؟

بتن سنگین؛ یکی از مصالح ساختمانی متشکل از سیمان، آب و سنگدانه های درشت است. وقتی با هم مخلوط می شوند، یک مصالح ساختمانی را تشکیل می دهند که با گذشت زمان سخت می شود. اینکه چقدر آب و سیمان استفاده می کنید خواص بتن را تعیین می کند، به عنوان مثال:

  • قدرت
  • ماندگاری
  • مقاومت در برابر گرما یا تشعشع

بتن تازه کاربردهای مختلفی دارد و می توان آن را به صورت دایره، مستطیل، مربع و بسیاری از اشکال دیگر درآورد. همچنین می توان از آن برای پله ها، ستون ها، درها، تیرها و سایر سازه ها استفاده کرد. درجات مقاومت معمولی، استاندارد و بالا وجود دارد که نشان می دهد بتن چقدر استحکام دارد و چگونه در ساخت و ساز استفاده می شود.

روش های ساخت بتن چیست؟

روش های ساخت بتن چیست؟

وقتی بتن می‌سازید، باید نسبت‌های مناسب را با هم مخلوط کنید تا کیفیت مورد نظرتان را به دست آورید، مهم نیست برای چه استفاده می‌کنید. در اینجا می توانید از روش های ترکیب زیر برای ساخت بتن استفاده کنید.

مخلوط اسمی:

این مخلوط برای ساخت و سازهای معمولی مانند ساختمان های مسکونی کوچک استفاده می شود. اکثر مخلوط های اسمی از نسبت 1:2:4 استفاده می کنند. عدد اول نسبت سیمان، عدد دوم نسبت ماسه و عدد سوم نسبت سنگدانه های مورد نیاز با توجه به وزن یا حجم مواد می باشد.

ترکیب طراحی:

ترکیب طراحی بر اساس نسبت‌هایی است که با استفاده از آزمایش‌ برای تعیین مقاومت فشاری مخلوط نهایی شده‌اند. این استحکام مورد نیاز شما را بر اساس طراحی ساختاری جزء بتن تعیین می کند.

دو روش برای ترکیب بتن وجود دارد:

ترکیب با ماشین:

برای این روش از انواع ماشین آلات استفاده می شود. مواد را در دستگاه قرار داده و سپس مخلوط می کنند. نتیجه بتن تازه است.

مخلوط کردن با دست:

وقتی با دست مخلوط می شود، مواد روی سطح صاف قرار می گیرند. سپس کارگران آب را به مواد اضافه می کنند و سیمان را با استفاده از ابزارهای مخصوصی که برای این کار طراحی شده اند به صورت دستی مخلوط می کنند.نوع مخلوطی که استفاده می کنید به میزان و کیفیت بتن مورد نظر شما بستگی دارد.

مواد ساخت بتنانواع بتن چیست؟

انواع مختلفی از بتن وجود دارد که برخی از آنها را می توان برای یک هدف مورد استفاده قرار داد. بستگی به هدفی دارد که می خواهید انجام دهید. شما می توانید فرم مناسب بتن را برای انجام کار انتخاب کنید.

انواع خاص بتن چیست؟

1.بتن با مقاومت معمولی:

این بتن تمام اجزای اصلی (بتن، ماسه و سنگدانه) را با استفاده از نسبت 1:2:4 ترکیب می کند. شما می توانید از این روش برای تولید بتن با مقاومت معمولی استفاده کنید. حدود 30 تا 90 دقیقه طول می کشد تا سخت شود، اما این بستگی به شرایط آب و هوایی محل بتن و خواص سیمان دارد.

می توانید از آن برای روسازی ها یا ساختمان هایی که معمولاً به استحکام بالایی نیاز ندارند استفاده کنید. برای بسیاری از سازه های دیگر خیلی خوب نیست، زیرا تنش های ناشی از بار،باد یا ارتعاشات را به خوبی تحمل نمی کند.

2.بتن بادوام (بتن آرمه):

این فرم از بتن به طور گسترده در صنعت و ساخت و ساز مدرن استفاده می شود. قبل از اینکه بتن سخت شود، سیم ها، میله ها یا کابل های فولادی در بتن قرار می گیرند تا به افزایش مقاومت بتن کمک کنند.

در حالی که این تقویت کننده ها در برابر نیروهای کششی مقاومت می کنند، بتن نیز در برابر نیروهای فشار مقاومت می کند. در نهایت پیوند محکمی بین آنها ایجاد می شود و در نتیجه این دو ماده در برابر نیروهای اعمالی مختلف مقاومت می کنند. این نوع بتن مسلح که در قرن نوزدهم اختراع شد، صنعت ساخت و ساز را به طور قابل توجهی تغییر داد. ساختمان‌ها، پل‌ها و جاده‌های ساخته شده از آن دوره تا به امروز بر اساس نوع بتن آرمه ساخته شده‌اند.

انواع بتن

3.بتن پیش تنیده:

شما می توانید از واحدهای بتن پیش تنیده در بسیاری از پروژه های بتنی بزرگ استفاده کنید. بتن پیش تنیده با استفاده از تکنیک خاصی ایجاد می شود. مانند بتن مسلح، شامل میله ها یا تاندون ها می شود.

هنگامی که بتن مخلوط و قرار می گیرد، این میله ها در دو انتهای واحد سازه ای که در آن استفاده می شود قرار می گیرند. هنگامی که بتن سخت می شود، این واحد فشرده می شود.

این فرآیند باعث می شود که کف دستگاه در برابر نیروهای کششی قوی تر شود. اما به تجهیزات سنگین و نیروی کار ماهر نیاز دارد. به طور معمول، واحدهای پیش تنیده در محل تشکیل و مونتاژ می شوند. بتن پیش تنیده برای ساخت پل ها، سازه های با بارهای سنگین یا سقف های دهانه بلند استفاده می شود.

4.بتن پیش ساخته:

این بتن با مشخصات دقیق در کارخانه شکل می گیرد و ریخته می شود. سپس واحدهای بتنی پیش ساخته حمل و در محل نصب می شوند. شما اغلب می بینید که این واحدها در حین گشت و گذار در بزرگراه ها به محل ساخت و ساز منتقل می شوند. بتن پیش ساخته برای موارد زیر استفاده می شود:

  • بلوک های بتنی
  • دیوارهای پیش ساخته
  • ساختمان های پیش ساخته
  • واحدهای نردبانی

مزیت استفاده از بتن پیش ساخته نصب سریع آن است. واحدها به دلیل اینکه در کارخانه تولید می شوند از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد بتن پیش ساخته، می توانید با کلیک روی لینک، اطلاعات دقیقی دریافت کنید.

5.بتن سبک:

هر بتن سبک با چگالی کمتر از 1920 کیلوگرم بر متر مکعب است. شما می توانید این بتن سبک را با استفاده از سنگدانه های سبک تولید کنید. سنگدانه ها اجزایی هستند که چگالی سبک بتن را افزایش می دهند. این سنگدانه های سبک شامل مواد طبیعی مانند اسکوریا یا پوکه، مواد مصنوعی مانند خاک رس و شیل منبسط شده یا مواد فرآوری شده مانند ورمیکولیت و پرلیت هستند. مهمترین ویژگی آن رسانایی حرارتی بسیار پایین آن است.

کاربردهای معمول بتن سبک شامل ایجاد پل های طولانی مدت و بلوک های ساختمانی است. همچنین می توانید از آن برای محافظت از سازه های فولادی استفاده کنید.

6.بتن با چگالی بالا:

بتن با چگالی بالا هدف بسیار خاصی دارد. اغلب در ساخت نیروگاه های اتمی استفاده می شود. سنگدانه های سنگین مورد استفاده در ایجاد بتن با چگالی بالا به سازه کمک می کند تا در برابر تشعشع مقاومت کند.

معمولاً از سنگ های خرد شده استفاده می شود. باریت ها، یک ماده بی رنگ یا سفید متشکل از سولفات باریم و جزء اصلی باریم، رایج ترین سنگ خرد شده مورد استفاده است.

انواع بتن

7.بتن اضافه شده با هوا:

برخی از انواع بتن حاوی میلیاردها سلول هوای میکروسکوپی در هر فوت مکعب هستند. این حفره های هوای کوچک فشار داخلی روی بتن را کاهش می دهند. آنها محفظه های کوچکی را فراهم می کنند که آب در هنگام یخ زدن می تواند منبسط شود.

در طول فرآیند ترکیب، هوا با افزودن مواد کف‌ساز مختلف مانند الکل‌ها، رزین‌ها یا اسیدهای چرب به داخل بتن وارد می‌شود. این باید تحت نظارت دقیق مهندسی انجام شود زیرا بتن در محل مخلوط می شود. هوای وارد شده حدود 3 تا 6 درصد از حجم بتن را تشکیل می دهد. تقریباً تمام بتن های مورد استفاده در محیط های انجماد یا جاهایی که چرخه های انجماد و ذوب وجود دارد حاوی هوا هستند.

8.بتن آماده:

بتن آماده و شسته شده در تاسیسات مرکزی، بتن مخلوط آماده است. شما می توانید این بتن را در حین انتقال آن به محل با کامیون های سیمان مخلوط کنید. هنگامی که کامیون ها به محل ساخت و ساز رسیدند، می توانید بلافاصله از سیمان استفاده کنید زیرا نیازی به پردازش بیشتر نیست.

یک مکان مرکزی برای ساخت بتن آماده مورد نیاز است. این مکان ها باید در فاصله قابل تنظیم از محل کار قرار گیرند. اگر بتن بیش از حد طول بکشد تا به محل ساخت و ساز برسد، هیچ فایده ای نخواهد داشت. در بیشتر موارد، محل ساخت و ساز از امکانات آماده سازی دور است. برای به تاخیر انداختن زمان گیرش بتن می توانید از کندکننده ها استفاده کنید. می توانید از بتن آماده برای ساختمان ها، جاده ها، دیوارها و موارد دیگر استفاده کنید.

9.بتن حجمی:

این بتن به عنوان جایگزینی برای بتن آماده برای حل مشکل فواصل طولانی بین کارخانه بتن و محل ساخت و ساز ایجاد شد. این کار به کامیون‌های خاصی که به عنوان میکسرهای سیار حجمی شناخته می‌شوند، نیاز دارد. آنها مواد بتنی و آب را حمل می کنند تا در محل ساخت و ساز مخلوط شوند.

بتن حجمی زمانی بسیار مفید است که یک سازنده به دو مخلوط بتن مختلف در یک سایت واحد نیاز داشته باشد. این به یک کامیون اجازه می دهد تا دو مخلوط مختلف بتن تولید کند، زیرا بتن می تواند در صورت نیاز مخلوط و توزیع شود. در سایت های ساختمانی بزرگ و پروژه های متعددی که در آن به انواع مختلف بتن نیاز دارید استفاده می شود.

ساخت بتن تزئینی

10.بتن تزئینی:

بتن تزئینی ، از نظر ظاهری و زیبایی شناختی ظاهری زیبا و جذابی به سازه می‌دهد مانند:

بتن تزئینی برای هر پروژه ای که می خواهید ظاهر زیبا اضافه کنید ایده آل است. همچنین یک راه عالی برای افزودن «شخصیت» به سطوح یا ساختارهای کسل کننده است. به عنوان مثال، می توانید از بتن برای استخرها و کف های تزئینی استفاده کنید.

11.بتن سریع سخت شونده:

 چون سریعتر خشک می شود ایده آل برای مواردی  است که محدودیت زمانی دارید. در برابر دماهای پایین بسیار مقاوم است. بنابراین می توانید در هر زمانی از سال از آن استفاده کنید. به خصوص در زمستان که هوای سرد اجازه استفاده از بسیاری از انواع دیگر بتن را نمی دهد بسیار مفید است.

12.بتن هوشمند:

این فناوری بتن  برای آینده است. این روشی متفاوت برای نظارت بر وضعیت سازه های بتن مسلح ارائه می دهد. شما می توانید الیاف کربن کوتاه را با استفاده از میکسر بتن معمولی به بتن اضافه کنید. این امر بر مقاومت الکتریکی بتن در هنگام مواجهه با تنش یا کرنش تأثیر می گذارد. شما می توانید از این نوع بتن برای تشخیص مشکلات احتمالی قبل از شکست بتن استفاده کنید.

در تشخیص عیوب ساختاری کوچک بسیار خوب است. اگرچه هنوز به طور گسترده در دسترس نیست، اما وعده می دهد که مصالح ساختمانی آینده برای شهرهایی باشد که در معرض خطر زلزله های مکرر هستند. بتن هوشمند به مهندسان این شهرها اجازه می دهد تا سلامت سازه ها را پس از زلزله بررسی کنند و ارزیابی بسیار بهتری از وضعیت آنها نسبت به بازرسی بصری ارائه می دهند.

عکس بتن آماده

13.بتن نفوذپذیر:

این یکی از رایج ترین انواع بتن است که در ساخت و ساز جاده و پیاده‌رو استفاده می شود. این برای مقابله با مشکلات رواناب آب طوفان و استخرها و گودال های آب در بزرگراه ها یا باند فرودگاه طراحی شده است. همچنین نیاز به پیاده رو و فاضلاب طوفانی را کاهش می دهد.

از مخلوطی از سیمان، آب و سنگدانه درشت تشکیل شده است که شامل ماسه نیست، و ساختاری در مقیاس باز و متخلخل ایجاد می کند. این اجازه می دهد تا آب به راحتی از لایه ها عبور کند.

14.بتن غلتکی:

بتن غلتکی یک بتن قوی و متراکم است که می توانید از آن در بزرگراه های پر ترافیک با وسایل نقلیه سنگین استفاده کنید. این بتن در طول فرآیند تولید گازهای گلخانه ای کمتری منتشر می کند که به نفع محیط زیست است. شما می توانید از آن در جاده سازی بتن فشرده، باند فرودگاه، پارکینگ، پیاده رو و خدمات صنعتی استفاده کنید.

15.بتن شیشه ای:

بتن شیشه ای، شکل مدرن بتن، با استفاده از شیشه بازیافتی تولید می شود. شما می توانید از این فرم بتن در جایی استفاده کنید که جذابیت زیبایی یک عنصر مهم در طراحی بتن است.

می توانید از آن بر روی ورق های بزرگ که معمولا در کفپوش ها یا نماهای تزئینی یافت می شوند استفاده کنید. شما می توانید شیشه های براق یا رنگی را در طول فرآیند ترکیب اضافه کنید تا به این بتن رنگ یا درخشندگی خاصی ببخشید.

انواع بتن

16.بتن آسفالت:

معروف به آسفالت؛ شکلی از بتن است که اغلب در جاده ها، باند فرودگاه ها، بزرگراه ها، پارکینگ ها، پیاده روها استفاده می شود. بنابراین اساساً می توانید از بتن آسفالت در هر جایی که نیاز به روسازی باشد استفاده کنید. آسفالت یک ماده معدنی تیره است که از مخلوطی از هیدروکربن ها به نام قیر تشکیل شده است.

در کنار صنعت خودرو، علاقه به آسفالت نیز افزایش یافته است. این یک نوع بتن است که به دلیل استحکام، کارایی، مقاومت برشی، پایداری، مقاومت در برابر خستگی، انعطاف پذیری و نفوذپذیری شناخته شده است. مخلوط های مختلف آسفالت برای اهداف مختلف استفاده می شود.

17.شاتکریت:

تفاوت شاتکریت با سایر اشکال بتن عمدتاً در نحوه اجرای آن است. شاتکریت را روی قالب می پاشیم. از آنجا که این کاربرد به فشار هوای بالاتری نیاز دارد، فشرده سازی همزمان با جایگذاری انجام می شود.

از شاتکریت برای تعمیر سازه های چوبی، بتنی یا فولادی آسیب دیده استفاده کنید. همچنین می توانید در مواردی که دسترسی به محل کار دشوار است یا قالب بندی غیرعملی است یا هزینه کم است، به طور گسترده از آن استفاده کنید.

برای انجام قرارداد مشارکت در ساخت زمین با بهترین مواد موجود در بازار می توانید با مشاوران گروه مهندسی صالحی تماس بگیرید یا اطلاعات تماس خود را برای ما ارسال کنید.

درباره نویسنده

26 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب مفید

اشتباه رایج در خرید خانه

11 اشتباه رایج در خرید خانه که حتما باید به آن توجه کنید.

مشارکت در ساخت منطقه یک تهران

مشارکت در ساخت منطقه یک – Participation in the construction of region one

d8aad8add988db8cd984 d8add8b1d981d987d8a7db8c d8a2d9bed8a7d8b1d8aad985d8a7d986 d987d8a7 d8afd8b1 d982d8b1d8a7d8b1d8afd8a7d8af

تحویل حرفه‌ای آپارتمان ها در قرارداد مشارکت در ساخت + نکات نظارت