ویلای کلاسیک

یکی از چشم نوازترین مدل های طراحی و ساخت ویلا، ویلا کلاسیک است. این الگوی طراحی به دوران یونان و روم باستان برمی گردد. ستون های بلند، سرستون های کنده کاری شده، نمای سنگی جذاب، طاق های بلند با طاق های بسیار زیبا و چشم نواز و بسیاری موارد دیگر، همگی طراحی ویلای کلاسیک را نسبت به نمونه های امروزی زیباتر کرده است. در واقع راز جذابیت ویلای کلاسیک طراحی متقارن و هماهنگ آن است. وجود طراحی خاص این مدل ویلایی باعث شده است که بیننده به وضوح ویژگی، عظمت و ارزش فراوان آن را ببیند. مورد دیگر به طراحی داخلی ویلای کلاسیک مربوط می شود. در واقع بین نمای بیرونی و داخلی ویلا نوعی تعادل و هماهنگی وجود دارد. از ویژگی های طراحی داخلی این نوع ساختمان ها می توان به عناصری چون استفاده از سنگ های قیمتی و بزرگ، دیوارهای بلند و ارتفاع سقف متناسب با کف اتاق، پنجره های بلند و متقارن، کاغذ دیواری مجلل، استفاده از آینه های کشیده و بلند و در نهایت استفاده از مجسمه های مختلف اشاره کرد. نکته بسیار مهم دیگر در داخل ویلای دوبلکس کلاسیک استفاده هوشمندانه از نور طبیعی و مصنوعی برای افزایش جذابیت داخلی ساختمان است. این کار با استفاده از بالکن های سازگار با محیط ساختمان و همچنین با استفاده از پنجره های بلند انجام می شود.

در طراحی ویلا کلاسیک با توجه به انواع دکوراسیون های بیرونی و داخلی و همچنین افزایش استفاده از نمای سنگی یکی از گران ترین مدل های ویلاسازی به حساب می آید.

خصوصیات و ویژگی های مهم طراحی ویلای کلاسیک

طراحی و ساخت ویلا انواع مختلفی دارد. مواردی مانند ویلای مدرن، ویلای سنتی و ویلای کلاسیک جدید هر کدام عناصر خاصی برای طراحی دارند. توجه به این ویژگی ها در هنگام طراحی به ما این امکان را می دهد که ساختمانی با کیفیت و بدون عیب داشته باشیم.

در اینجا به چند نمونه از ویژگی های مهم طراحی ویلا کلاسیک اشاره می کنیم. در آینده با ما همراه باشید.

وجود تقارن در طراحی

وجود تعادل و نظم در طراحی یک ویژگی خاص محسوب می شود. در طراحی ویلای دوبلکس کلاسیک استفاده از تقارن باعث ایجاد هماهنگی بیشتر بین قسمت های مختلف می شود. وجود تقارن در طراحی حس قدرت و قدرت را منتقل می کند. زمانی که بین فرورفتگی ها و برآمدگی های گچ بری های داخلی، بالکن ها و پنجره ها، ستون های داخل و خارج ساختمان و همچنین عناصر تزیینی محیط ساختمان تعادل و تقارن وجود داشته باشد، تاثیر بسیار بیشتری خواهد داشت. این مشکل در پلان ویلای کلاسیک بسیار مورد توجه قرار خواهد گرفت.

ستون های بلند و سنتوری

یکی از مهم ترین عناصر خارجی و داخلی ویلای کلاسیک وجود ستون های بلند و کشیده است. از ستون ها در قسمت جلویی و نمای اصلی ساختمان و همچنین در بالکن و تراس استفاده می شود. این ستون ها می توانند نمادین باشند یا بار سازه را تحمل کنند.

کنده کاری و ایجاد نقش برجسته بر روی ستون ها جذابیت آنها را دو چندان می کند. یکی دیگر از مواردی که بر جذابیت بصری یک ویلای کلاسیک ساده تاثیر می گذارد، استفاده از knapweed است. قنطورس در واقع یک ساختمان تمثیلی است که در بالای ورودی اصلی بنا قرار گرفته است. در داخل با ایجاد نقش های متنوع و جذاب به جلب توجه بیشتر به نمای بیرونی ویلا کمک می کند. از سنتورهای کوچکتر نیز می توان در فضاهای مختلف مانند بالکن استفاده کرد

توجه به تناسب رنگ ها

نکته دیگر در طراحی یک ویلای کلاسیک مدرن و ساده به سوال استفاده از رنگ های مناسب مربوط می شود. رنگ ها بسیار مهم هستند. در واقع رنگ نمای بیرونی و داخلی ساختمان نشان دهنده نوع ساختمان و اصالت آن است. در طراحی این مدل ویلا عمدتا از رنگ های خنثی استفاده شده است. رنگ های سفید و قهوه ای شیری، طلایی و برنزی و همچنین استفاده از رنگ های مشکی باعث افزایش لوکس بودن ساختمان، حس ظرافت و استحکام ویلا می شود.

تزئینات و ظریف کاری

وجود نقش برجسته های مختلف، گچ بری های چشم نواز، کنده کاری های ستونی و استفاده از سرستون های تزئینی، کنده کاری و مواردی از این دست باعث می شود که ویلای کلاسیک ساختمانی بسیار مجلل و جذاب به حساب بیاید.

مشکل دیگر مربوط به دکوراسیون داخلی ساختمان است. مواردی مانند آینه کاری و توجه به نازک کاری های خاص، فضای داخلی را مجلل تر می کند. استفاده از عناصر و دکوراسیون متعادل با ویلا کلاسیک موضوعی است که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت. انتخاب مبلمان مناسب مانند مبل استیل، استفاده از فرش های دستبافت و سنتی، تابلوهای نقاشی و پرده های جذاب هماهنگ با محیط داخلی از جمله مواردی است که بر جذابیت محیط تاثیر می گذارد.