احتمالا برای شما هم پیش آمده که با بالا رفتن سن ویلای شخصی تان به فکر فروش یا بازسازی آن باشید. اما فکر کردن به فروش ساختمانی که سال‌ها در آن خاطرات شیرین خلق کرده‌اید، آسان نیست. پس به طور کلی بازسازی ویلا گزینه مناسب تری به نظر می رسد! اما بهترین زمان برای انجام این بازسازی چه زمانی است؟ مراحل بازسازی ویلا چیست و چه مدت زمان می برد؟ در این مقاله به همه این سوالات پاسخ می دهیم.

بازسازی ویلای قدیمی، چه مزایایی رو برای شما به همراه داره؟

در گام اول بهتر است به جای فروش و خرید ویلای جدید با مزیت های بازسازی ویلا آشنا شوید. بازسازی ویلا می تواند مزایای زیادی داشته باشد که در اینجا به شش مورد اشاره می کنیم:

1. تغییر و زیباسازی ویلای قدیمی

در بیشتر مواقع بازسازی ویلا با هدف تغییر چیدمان و دکوراسیون آن انجام می شود تا با ایجاد تنوع در فضا محیطی جدید و زیباتر ایجاد شود. این تغییرات گاهی با تغییر در سبک کلی فضا رخ می دهد. به عنوان مثال، یک ویلای سبک کلاسیک را می توان به سبک مدرن بازسازی کرد.

2. اصلاح بنای ویلای قدیمی

گاهی اوقات به جای تخریب یک ویلای قدیمی، می توان ساختمان را بازسازی کرد تا با هزینه کمتری یک ویلای قابل سکونت داشت. این اصلاح ممکن است به منظور مدرن کردن فضا و جلوگیری از فروریختن ساختمان باشد.

3. فروش ویلا با قیمت بیشتر

واضح است که پس از بازسازی ساختمان می توان آن را با قیمت بالاتری به فروش رساند و سود خوبی کسب کرد. به همین دلیل بازسازی ویلا همواره منبع درآمد خوبی برای متخصصان این حوزه بوده است.

4. تعمیر بخش‌های آسیب‌ دیده

خسارت زیادی به ویلا می تواند در اثر زلزله، سیل یا رانش زمین وارد شود. به خصوص در ویلاهایی که در کنار دریا یا روی گسل ساخته شده اند، در این موارد بازسازی ویلا پیشنهاد می شود.

5. هزینه کمتر نسبت به خرید ویلای جدید

طبیعی است که بازسازی ویلای قدیمی نسبت به خرید ویلای جدید هزینه کمتری دارد. پس این نیز دلیلی برای بازسازی ویلا است.

برای بازسازی ویلا چه مراحلی رو باید طی کنین؟

بازسازی ویلا را می توان در مراحل زیر خلاصه کرد. به یاد داشته باشید که به ترتیب مراحل احترام بگذارید.

1. تعیین هدف و میزان بودجه:

ابتدا هدف خود را از بازسازی ویلا مشخص کنید تا کار با دقت و منظم شروع شود. باید در این مرحله بودجه ای که برای پروژه در نظر گرفته اید را روشن کنید تا مشکلی برای بحث با مدیران پروژه نداشته باشید.

2. مشورت با طراحان و متخصصین بازسازی:

اهداف و اتاق هایی که می خواهید بازسازی کنید را با کارشناسان بازسازی در میان بگذارید تا با طراحی حساب شده شروع به اجرای کار کنند. در این مرحله طراحان طرحی اقتباس شده بر اساس بازسازی سه بعدی را در اختیار شما قرار می دهند تا عیوب نهایی کار برطرف شود.

3. تهیه مواد و مصالح لازم:

در این مرحله مواد مورد نیاز آماده می شود. می توانید خرید مواد را به پیمانکار بسپارید. زیرا علاوه بر شناخت خوبی که از مواد دارند، در هنگام خرید متریال چندین پروژه که دنبال می کنند از تخفیف های خوبی نیز بهره مند می شوند.

4.   آماده سازی و تخریب:

قطعات مورد بازسازی برای اجرا آماده می شود و در صورت نیاز لوازم ویلا از این قسمت ها جدا می شود تا در صورت تخریب به وسایل آسیبی نرسد.

5. اصلاح تاسیسات:

قسمت اول بازسازی، تعمیر و تعویض تاسیسات ویلا (برق، آب و گاز) می باشد.

6. انجام سایر اقدامات اصولی:

سایر کارهای اساسی مانند گچ بری، کف سازی ویلا یا استخر، کاشی کاری و رنگ آمیزی ویلا در این مرحله انجام می شود. توجه داشته باشید که بین موارد ذکر شده نظم و اولویت وجود دارد. پس از موارد ذکر شده، کمد، کمد و سایر وسایل چوبی نصب می شود.

7.   حذف ایرادهای نهایی و تمیزکاری:

نظافت و رفع آخرین عیوب آخرین قسمت بازسازی ویلا را تشکیل می دهد. تبریک می گویم! شما اکنون یک ویلای بازسازی شده دارید!

هزینه بازسازی

1. میزان اقدامات در بازسازی ویلا

به عبارت دیگر هزینه بازسازی چقدر باید باشد؟ به عنوان مثال، آیا قصد دارید فقط کابینت های آشپزخانه را تعویض کنید یا این که شامل کفپوش و تعمیر استخر و…

2. محل قرارگیری ویلا

میزان خسارت وارده به ویلا بسته به شرایط آب و هوایی متفاوت است و از طرفی میزان بازسازی در یک شهر با شهر دیگر و حتی یک محله با محله دیگر متفاوت است. همه این مسائل می تواند قیمت بازسازی ویلا را تغییر دهد.

3. سَبک طراحی بازسازی ویلا

هزینه بازسازی ویلا به سبک مدرن، کلاسیک یا روستیک متفاوت است. بنابراین الزامات سبک نوسازی را از ابتدا تعیین کنید.

4. قِدمَت ویلا

قدمت ساختمان و میزان فرسودگی ویلا که نیاز به بازسازی دارد نیز در تعیین میزان کار و قیمت نهایی نقش دارد.

5. میزان لوکس بودن بازسازی ویلا

سطح لوکسی که از ویلا انتظار داریم در قیمت نهایی بازسازی ویلا نیز تاثیرگذار است. واضح است که پروژه بازسازی ویلای لوکس با تجهیزات ویژه، قیمت مصالح و هزینه های اجرایی بالاتر از بازسازی معمولی یک ویلا می باشد.

نکته مهم: در نهایت نمی توان قیمت دقیقی برای بازسازی ویلا داد و همانطور که گفتیم تحت تاثیر عوامل مختلفی است