راهنمای کامل سبک های معماری داخلی

آشنایی با انواع سبک های طراحی داخلی

 

معماری داخلی مدرن

دکوراسیون مدرن مفهومی با خطوط صاف و شفاف، رنگ های ساده و موادی مانند فلز، شیشه و استیل است که در هر مورد از المان ها، از جمله مبلمان و لوازم جانبی، حس سادگی را القا می کند. کلمه ای که این مفهوم را تعریف می کند “زیبا” است. بنابراین، اگر معماری داخلی مناسب برای سبک مدرن می‌خواهید، پیشنهاد می‌کنیم از هر چیزی که بیش از حد پیچیده و خسته‌کننده است، دوری کنید.

معماری داخلی معاصر

معماری مدرن و معاصر اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. اما بر خلاف تصور رایج، این دو یک چیز نیستند. معماری داخلی مدرن تعریف مشخصی دارد. معماری داخلی معاصر با مد روز سر و کار دارد. برای مثال، اگر مد امروزی استفاده از چین و خطوط در دکوراسیون داخلی است، مفهوم معاصر شامل این چین‌ و خطوط می‌شود. اما معماری داخلی مدرن هرگز شامل عناصر منحنی نیست.

معماری داخلی مینیمالیستی

تعریف کلی این مفهوم سادگی است. هدف مینیمالیسم مینیمال بودن و کاربردی بودن است. مینیمالیست بودن همان نسخه ساده شده از  معماری مدرن است،

این سبک از مفاهیم طراحی مدرن استفاده می کند و آنها را ساده می کند. رنگ های مورد استفاده در این سبک رنگ‌های خنثی و نرم است. دراستفاده از اثاثیه و لوازم جانبی زیاده روی نمی شود. این سبک کاملاً از خطوط تمیز و صاف و ساده  تشکیل شده است.

معماری داخلی صنعتی

در واقع این سبک شامل خانه‌هایی می‌شود که امروزه به عنوان «خانه‌های مجرد» شناخته می‌شوند.

به‌طور دقیق‌تر: از یک انبار یا منظره شهری الهام گرفته شده است. یکی از ویژگی های کلی مفهوم این است که احساس ناقص بودن را برمی انگیزد.در آجرکاری، کانال کشی و چوب کاری از روش های خیلی رایج استفاده شده است که معمولاً وقتی با طبقه های نیم طبقه یا اتاق زیر شیروانی ترکیب می شود ظاهری بسیار شیک ارائه می دهد. مبلمان کاربردی، سقف های بلند، عناصر روشنایی چوبی قدیمی، یک یا دو نقاشی یا عکس انتزاعی…در این سبک بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

معماری  داخلی با صنایع دستی

رنگ‌های گرم، بافت‌های خشن و پرداخت‌های روستایی همگی در طراحی صنعتی دیده می‌شوند. مواد و پرداخت ها با کیفیت بالا هستند و به طرز ماهرانه ای جزئیات را منعکس می کنند. کابینت های چوبی غنی، وسایل برنزی روغن کاری شده و سطوح چکش کاری شده نقش مهمی در ایجادیک خانه صنایع دستی دارند. فرش ها و پارچه ها دارای نقش های انتزاعی گلدار و رنگارنگ هستند که به سبک سنتی خانه ها نزدیک است.

از سوی دیگر، مبلمان با کیفیت بالا و بدون تزئینات بیش از حد مشخص می شود و اغلب نشان دهنده هویت یا قومیت صنعتگر است. همین امر در مورد نورپردازی منحصر به فرد نیز صادق است. خانه‌های طراحی شده با صنایع دستی می‌توانند هر چیزی از لوستر دست ساز گرفته تا چراغ رومیزی و گلدان شیشه‌ای قهوه‌ای را داشته باشند. تمام مبلمان و نورپردازی منحصر به فرد هستند، زیرا کل فرآیند با دست و با دقت انجام می شود.

طراحی داخلی اسکاندیناوی

طراحی اسکاندیناوی بازتابی از سادگی زندگی است که در کشورهای اسکاندیناوی در دکوراسیون استفاده می‌شود. اگرچه ساده است، اما اغلب حس یک اثر هنری را القا می کند. ویژگی ها ی بارزآن شامل پالت های رنگی تمام سفید و عناصر طبیعی مانند چوب فشرده به عنوان فرم، پلاستیکهای براق، آلومینیوم میناکاری شده، استیل و کفپوش چوبی عریض است.

به عنوان رنگ آمیزی،از جزئیاتی مانند الیاف طبیعی یا خز اضافه می شود تا فضایی متفاوت به سبک کلی اضافه کند. لوازم جانبی کم، نور طبیعی، فضای داخلی جادار و مبلمان کاربردی ویژگی هایی هستند که مفهوم اسکاندیناوی را تعریف می کنند.

 

معماری داخلی سنتی

وقتی می گوییم سبک دکوراسیون سنتی جزئیات کلاسیک، مبلمان شیک و لوازم جانبی فراوان ، قطعا چیزهاییست که به ذهن می رسد. اگر بخواهیم این سبک از معماری داخلی را تعریف کنیم; چوب تیره، تمام شده، پالت های رنگی تیره، بافت های متنوع و خطوط منحنی،عمق، لایه بندی و چند بعدی بودن در اکثر طرح های سنتی غالب است. مبلمان مورد استفاده دارای جزئیات پرزرق و برق و پارچه هایی مانند مخمل، ابریشم و پارچه های ابریشمی است که می تواند شامل انواع الگوها و بافت ها باشد.

معماری داخلی فرانسه

رنگ های گرم، مبلمان چوبی پوشیده و تزئین شده برای توضیح ساده این سبک از معماری داخلی است. به کار بردن رنگ های ملایم و گرم؛ قرمز، زرد یا طلایی و مواد طبیعی مانند سنگ و آجردر این سبک رواج دارد.علاوه بر این، بشقاب های چینی تزیین شده، ملحفه های با توری سنگین و روتختی مکمل این سبک از معماری است.

معماری داخلی بوهمی

جدای از انعکاس سادگی، منعکس کننده یک سبک زندگی کوچک، سرکش و بی دغدغه است. امروزه سبک بوهمی یک  طراحی بسیار محبوب در معماری داخلی است. مبلمان کلاسیک، نور طبیعی، ترجیحاً فرش‌های اصیل دست‌بافت، کوسن‌ها و صندلی‌هایی که راحت به نظر می‌رسند و شاید یک صندلی به سبک قرون وسطایی و استفاده از گیاهان زینتی و  به کاربردن حصیر فراوان در دکوراسیون که هدف آن ایجادیک طراحی راحت و صمیمانه است.

خانه های سبک بوهمیایی فضای آرامی دارند. در عین حال، بر استفاده از رنگ های پر جنب و جوش مانند بنفش، قرمز و صورتی با الگوهای طبیعی و پیچیده تأکید می شود. در واقع، همه این عناصر اغلب برای ایجادیک زیبایی شناسی التقاطی و منحصر به فرد ترکیب می شوند.. شما می توانیدیک صندلی راحتی معاصر با تودوزی راه راه و یک مبل بنفش قدیمی به سبک عثمانی و یک صندلی تک رنگ روشن را در این نوع سبک زیاد ببینید.

چیزی که طراحی های داخلی بوهمی را متفاوت می کند، ترکیب انواع مختلف مبلمان است. نورپردازی به اندازه مبلمان منحصر به فرد است. لوسترهای دقیق، شمعدان های کریستالی و لامپ های رومیزی پرزدار از وسایل روشنایی رایج در خانه های بوهمیایی هستند.

معماری داخلی روستایی

مفهوم روستایی با الهام از طبیعت با استفاده از مواد خام و عمدتاً دست کاری نشده مانند چوب و سنگ ایجاد می شود. در سبک روستایی اغلب با سقف‌های طاق‌دار تزئین شده و ستون های چوبی یا کف‌های چوبی بازسازی شده مواجه می‌شوید.

این المان ها  فضایی گرم ایجاد می کنند که می توان آن ها را با لوازم جانبی تکمیل کرد تا با آنها مطابقت داشته باشد. با این حال، امروزه طراحان از عناصر روستیک با لوازم مدرن استفاده می کنند.

طراحی خانه روستایی دارای ویژگی های مشابه با سبک کلبه است. در خانه های به سبک روستایی  از رنگ های ساده و اکسسوری های قدیمی استفاده می شود. بازارهای کوچک و عتیقه فروشی ها منبع الهام برای مبلمان و وسایل تزئینی هستند. طرح‌های گلدار، سنگ‌رنگ، پاستیل‌های بزرگ یا نوارهای راه راه روی پارچه‌های پرده، پرده‌ها و ملحفه‌ها، شخصیتی به پالت رنگی می‌افزایند.

در حالی که از چوب هایی مانند کاج و بلوط در کفپوش استفاده می شود، خطوط ساده با تزئینات کمی ترجیح داده می شود. برای میز، صندلی، کابینت و کمد چوبی، معمولاً رنگ هایی که به نظر می رسد پوشیده شده اند ترجیح داده می شوند. لهجه های فلزی در واحدهای نورپردازی مانند دیوارکوب های برنزییا فانوس های مسی استفاده می شود. کوزه های سفالی رنگ شده با رنگ های پاستلی ملایم اغلب به عنوان تزئینات در قفسه های باز استفاده می شوند.

خانه های روستایی از سادگی و زیبایی خشن طبیعت الهام گرفته اند. اثاثیه و پارچه ها از مواد بیرونی مانند چوب فرسوده، سنگ، بتن، کنف، پشم و پنبه ساخته می شوند. فضای داخلی با رنگ های خنثی پر شده است که توجه را به مواد خام مورد استفاده برای برجسته کردن کف، دیوارها، میزها و صندلی ها جلب می کند.

دیوارها به رنگ سفید یا پوشیده از آجر، سنگ یا چوب  هستند. یکی دیگر از عناصر رایج در فضای داخلی روستایی، پنجره های بزرگ هستند. این پنجره‌ها فضای داخلی را پر از نور می‌کنند و اجازه می‌دهند خانه تا حد امکان به فضای بیرون نزدیک شود.

شیک کهنه

یکی دیگر ازسبک هایی است که از سبک های  قدیمی الهام گرفته است. اما در مقایسه با سبک بوهمی، شاهد انتقال نرم‌تر سبک قدیمی و سنتی هستیم. این طرح شامل رنگ های پاستلی و همچنین سفید و کرم است. در این سبک از وسایل دنج، قدیمی و حتی عتیقه استفاده می شود. از لوازم جانبی فانتزی نیز استفاده شده است.

هالیوود

سبکی که شامل عظمت، تجمل، در طراحی است که روی هم رفته تمایل دارد تجملاتی وغنی باشد. این سبک همچنین توسط کاربران آن به عنوان یک سبک نمایشی کامل توصیف می شود. برخی از ویژگی های طراحی ویکتوریایی از جمله مبلمان مخملی، عتیقه جات را در بر می گیرد. پالت های رنگی در این نوع سبک تیره هستند، اگرچه رنگ های قرمز و فیروزه ای رنگ  غالب  این سبک هستند.

معماری داخلی التقاطی

اگر بخواهیم یک تعریف تقریبی از این سبک ارائه دهیم: یک سبک طراحی که در آن شما از هر عنصری که دوست دارید استفاده می کنید و آن را ترکیب می کنید، صرف نظر از اینکه به کدام سبک تعلق دارد.

در واقع ترکیبی از مبلمان، رنگ ها و اشیاء با سبک های مختلف برای ایجادیک هارمونی باشکوه است. نتیجه این ترکیب یک آشفتگی نیست، بلکه طرحی است که منعکس کننده فردی است که در آن زندگی می کند با مشخصات فردی و سلیقه و شخصیت همان شخص.

برای داشتن یک خانه التقاطی، ابتدا باید خود و سلیقه خود را به خوبی بشناسید و بتوانید هر قطعه ، هماهنگ یا ناسازگاری را که شما را منعکس می کند، مانند یک پازل کنار هم بچینید.

هنر نو

طراحی داخلی آرت نو شبیه هنر دکو است زیرا جزئیات تزئینی را با ویژگی های معاصر ترکیب می کند. با این حال، این زیبایی شناسی با خطوط سیال به جای اشکال هندسی تیز تعریف می شود. همراه با قاب درها و پنجره ها، مبلمان دارای لبه های منحنی ظریفی هستند که از امواج گرفته تا خطوط عجیب و غریب و خارق العاده را شامل می شود.

نمادها و نقوش آن انتزاعی از پوشش گیاهی ارگانیک است . سایر عناصر رایج در طراحی هنر نو شامل الگوهای گل، شیشه های رنگی، ملیله های شرقی و نورپردازی و نرده های فرفورژه است. واحدهای نورپردازی از شیشه های دستی یا سنگ های نیمه قیمتی ساخته شده اند و دارای عناصر طبیعی مانند برگ درخت انگور، پرندگان، شاخه ها و گل ها هستند.

باروک

طراحی خانه باروک با فراوانی، عظمت و تجمل همراه است. طرح های دقیق مبلمان، لوازم جانبی طلاکاری شده و مواد صاف مانند سنگ مرمر یا گرانیت از ویژگی های این سبک الهام گرفته از اروپا هستند. معماری، دکوراسیون و مبلمان متقارن هستند. تصویر صدف و تاج گل اغلب در خانه ها استفاده می شود. منحنی های نامنظم، زیور آلات مارپیچ استادانه، قالب های بزرگ و ستون های پیچ خورده را می توان پیدا کرد که حس حرکت را در قطعاتی مانند صندلی، صندلی، میز و کابینت ایجاد می کند.

صندوقچه های تزئینی جهیزیه به نام کاسینی حاوی بسیاری از این جزئیات ارگانیک است. شمع ها و فانوس ها اغلب به عنوان واحدهای روشنایی در این سبک داخلی استفاده می شوند. فانوس های آهنی بر دیوار راهروها آویزان هستند، در حالی که شمع ها بر روی چوب، برنج و آلیاژهای سرب-قلع می درخشند.

باهاوس

مانند طراحی مدرن، سبک باهاوس با منشاء آلمانی بر سادگی  با خطوط صاف و تیز تأکید دارد. این طرح اکولوژیکی از ترکیبی از هنر و علم با تمرکز بر رفع نیازهای مردم تشکیل شده است. به عنوان مثال، واحدهای روشنایی هم با توجه به سبک و هم با توجه به عملکرد آنها در اتاق انتخاب می شوند (به عنوان مثال، نورپردازی زیر کابینت در قسمت آماده سازی آشپزخانه استفاده می شود).

همچنین می توان بسیاری از واحدهای نورپردازی ساده و توکار را نیز در این نوع سبک دید که اتاق را روشن می کند. به طور کلی، مبلمان باهاوس به لطف توانایی آن در سازگاری با محیط ها و نیازهای فردی و منحصر به فرد، انعطاف پذیری باورنکردنی دارد. اکثر واحدهای مبلمان و روشنایی را می توان بسته، و یا بازکرد

طراحان باهاوس و از مواد ارگانیک مختلف مانند چرم، شیشه و چوب چند لایه برای ایجاد خطوط صاف استفاده می کنند.

بریتانیایی

طراحان داخلی بریتانیایی حس کلاسیک و سنتی را در طراحی خود به نمایش گذاشتند. اغلب ترکیباتی از صورتی کم رنگ، سفید مایل به سبز، سبز روشن و شرابی روشن دیده می شود. چه عمارت باشد، چه خانه شهری یا خانه آجری، فضای داخلی دارای فرمالیته محجوب سبک انگلیسی است.

اتاق‌های مطالعه یا کتابخانه‌ها دارای قفسه‌های کتاب و صندلی‌های چسترفیلد هستند که تا سقف، بالا می‌روند. این صندلی‌های بلند با پارچه‌های نرم یا چرم غنی پوشانده شده‌اند و به‌خاطر روکش‌های پرزدار و تکیه‌گاه‌هایشان که هم ارتفاع پشت هستند، شناخته می‌شوند.

کلبه های انگلیسی بر فضایی گرم، دنج و جذاب تمرکز دارند. مبلمان چوبی، تخت‌خواب‌ها و صندلی‌های چوبی حکاکی‌شده زیبا اغلب در داخل خانه استفاده می‌شوند. صندلی هایی با نشیمنگاه های عمیق با پارچه طرح دار رایج هستند. طرح های گل، چهارخانه و راه راه در پوشش، پارچه، کاغذ دیواری و فرش استفاده می شود.

پرده های پارچه ای چاپ شده و قرنیزهای منحنی می توانند با الگوهای کاغذ دیواری تزئینی هماهنگ باشند. از طرف دیگر، کف های رنگ شده اغلب با الگوهای مختلف برجسته سازی می شوند. در حالی که از لوازم عتیقه برای دستیابی به ظاهری قدیمی استفاده می شود، از گل وگیاهان طبیعی در گلدان اغلب روی طاقچه پنجره ها و قفسه های شومینه استفاده می شوند.

طراحی داخلی به سبک ذن

در زبان ژاپنی ذن به معنای مراقبه بودایی است. بنابراین جای تعجب نیست که فضای داخلی به سبک ذن بر آرامش، هارمونی و آرامش تاکید دارد. برای ایجاد فضای صومعه‌ای ساده، خانه‌های ذن دارای رنگ‌های خاکی مانند بژ، خاکستری و سفید مایل به زرد هستند. از سوی دیگر فضای داخلی با بافت های مختلف مانند پارکت چوبی، روکش صندلی های نخی و فرش های پرز به فضا شخصیت می بخشد. فرش ها اغلب همرنگ زمین هستند تا فضای آرام و آرامش بخش را برجسته کنند.

خانه‌های ذن با پنجره‌هایی از کف تا سقف پوشانده شده‌اند تا نور طبیعی تا حد امکان به داخل خانه وارد شود. واحدهای نورپردازی مانند چراغ دیواری بامبو برای برجسته کردن آثار هنری، آینه ها و سایر تزئینات روی دیوارها استفاده می شود. اثاثیه‌ها طبیعی و ساده نگه داشته می‌شوند، در حالی که ویژگی‌های آن‌ها بدون جزئیات یا تزیین بیش از حد ساده نگه داشته می‌شوند.

درباره نویسنده

26 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب مفید

ساخت ویلا در لواسان

صفر تا صد مدیریت پیمان در منطقه یک تهران

روند جدید طراحی داخلی سال 2023 برای تزئین اتاق نشیمن شما

خروج از نسخه موبایل