مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت و ساز در واقع نوعی قرارداد است که در زمینه تدارکات و ساخت و ساز منعقد می شود. این قرارداد شامل کلیه پروژه های تجاری، مسکونی و … می باشد. اکنون که با تعریف مشارکت در ساخت و ساز آشنا شدید، باید به یک نکته مهم توجه کنید. از این رو قراردادهای مشارکت در ساخت از مهمترین قراردادها محسوب می شوند. زیرا مستقیماً بر اموال طرفین قرارداد تأثیر می گذارند. به همین دلیل قوانین مشارکت در وفور ساختمان نیز وضع شده است

نحوه مشارکت در ساخت و ساز به این صورت است که مالک زمین یا ساختمان قصد ساخت واحدهای مسکونی یا تجاری را داشته باشد. با این حال او پول و سرمایه کافی برای اجرای ایده اش را ندارد. در چنین شرایطی قرارداد مشارکت ساخت به مالک کمک می کند. زیرا طبق این قرارداد، مالک زمین در تحقق پروژه عمرانی خود از خدمات، امکانات و سرمایه پیمانکار بهره مند خواهد شد

ناگفته نماند که بر اساس قرارداد امضا شده، بخشی یا درصدی از پروژه به سازنده تعلق می گیرد. به این ترتیب هزینه بین مالک و سازنده تقسیم می شود. در ادامه شما را با شرایط شرکت در ساخت و انواع مشارکت آشنا می کنیم

شرایط مشارکت در ساخت

در خصوص نحوه مشارکت باید به نکات زیر توجه شود:

محاسبه میزان مشارکت و همچنین درصد سود هر یک از طرفین قرارداد باید با توجه به نرخ تورم و تحول قیمت مسکن در بازار صورت گیرد.

هزینه های پروژه بسته به عوامل مختلفی از جمله شهر و منطقه متفاوت خواهد بود. به همین دلیل هزینه های ساخت بر اساس قیمت هر متر مربع آپارتمان نوساز در همان شهر و منطقه محاسبه می شود.

در قراردادهای مشارکت ساختمانی، سهم مالک و پیمانکار وسط 50 درصد تعیین می شود. یعنی 55 درصد پروژه به مالک می رسد و 45 درصد آن به پیمانکار می رسد. البته این توزیع سهام تنها یک نمونه رایج است و امکان تغییر آن به 60 و 40 درصد وجود دارد.

در پروژه های مشارکتی قبل از هر اقدامی باید ارزش دارایی و ارزش نهایی پروژه محاسبه شود. توجه داشته باشید که تعیین میزان سود و ارزش ملک با استفاده از فرمول های خاص انجام می شود.

همانطور که گفته شد مشارکت ساختمانی نوعی قرارداد است. تخصص قراردادها در این است که بر اساس نظر طرفین تسویه می شود. به عنوان مثال، طرفین می توانند تمام شرایط قرارداد از جمله میزان سود و غیره را رعایت کنند. با توافق دوجانبه با این حال نمی توان تأثیر شرایط عرفی جامعه و نیز قوانین مشارکت در ساخت و ساز ساختمان ها را انکار کرد.

پس از انعقاد قرارداد مشارکت و قبل از شروع ساخت و ساز، پیمانکار مبلغی رایگان به مالک می دهد. این به این دلیل است که او می تواند در طول پروژه محل اقامت خود و خانواده اش را فراهم کند.

با توجه به توصیه وکلا و کارشناسان، ترجیحاً تعیین یک نفر به عنوان داور در زمان امضای قرارداد مشارکت می باشد. این شخص در صورت بروز مشکل بین طرفین قضاوت خواهد کرد. مشروط بر اینکه در ابتدای رسیدگی به او شرایط، وظایف و مسئولیت هایش را به اطلاع او برسانید. به این ترتیب برای حل و فصل اختلافات نیازی به مراجعه به محاکم و مراجع قضایی نیست. به جز شرایط خاص و استثنایی.

یکی از مهم ترین شرایط انعقاد قراردادهای مشارکتی، تعیین دقیق مسئولیت ها و وظایف هر یک از طرفین قرارداد است.

اگر پیمانکار یک شرکت حقوقی است، بهتر است ابتدا مالک از عملکرد و فعالیت های این شرکت مطلع شود. به این ترتیب هرگونه خسارت، ضرر مالی و …. اجتناب خواهد شد.

انعقاد قرارداد مشارکت با شرکت های پیمانکاری قانونی باید با امضا و مهر رسمی شرکت صورت گیرد.

در صورتی که یکی از طرفین قرارداد به تعهدات خود عمل نکند، طرف دیگر حق فسخ قرارداد را خواهد داشت.

پیشنهاد می شود سفته ها با چک های بانکی معتبر در مشارکت ساختمانی جایگزین شود. زیرا در این راه در صورت بروز مشکل با هیچ مشکلی مواجه نخواهید شد.

اطلاع رسانی مستمر در فواصل زمانی یک تا دو ماهه از تعهدات پیمانکار است. یعنی باید در قالب گزارش یا صورتجلسه، اتمام کار را به مالک یا شرکت های پیمانکار اعلام کند.

در صورتی که شخص یا افرادی به عنوان نماینده مالک برای اداره فعالیت های شرکت پیمانکاری منصوب شوند. ذکر نام آنها در قرارداد الزامی است. علاوه بر این بهتر است شرایط تعویض نماینده به جای مالک اصلی در قرارداد لحاظ شود.

با توجه به اینکه ممکن است مالک زمین یا ساختمان در حین اجرای پروژه فوت کند. در این صورت وراث او همچنان در ساخت و ساز شرکت خواهند کرد.

در پایان مدت قرارداد، در صورت عدم تکمیل ساخت و ساز؛ هر دو طرف در صورت ذکر شرایط در قرارداد حق فسخ یا مطالبه خسارت خواهند داشت.

تنظیم قرارداد مشارکت باید با توجه به بودجه مالی مالک و همچنین محدوده فعالیت کارآفرین انجام شود.

یکی از شرایط مشارکت در ساخت، تعیین و دریافت ضمانت نامه اجرای پروژه و تعهدات می باشد.