چندین سال از ساخت آنها می گذرد، ساختمان ها شروع به فرسودگی و فرسودگی می کنند و نیاز به تعمیر و بازسازی دارند. بازسازی ساختمان کاری است که باید امسال یعنی 1402 طبق قوانین نوسازی ساختمان 1402 انجام شود که اگر این قوانین رعایت نشود آینده را با مشکلات زیادی مواجه می کند.

رعایت قوانین بازسازی ساختمان 1402 نه تنها از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری می کند، بلکه رعایت نکات ایمنی و اساسی را نیز تضمین می کند که می توان آن را یکی از مزیت های این مورد دانست. در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد قوانین بازسازی ساختمان 1402 در اختیار شما قرار خواهیم داد 

قوانین بازسازی ساختمان

همیشه قبل از شروع هر کاری ابتدا باید قوانین و مقررات مربوط به آن کار را مطالعه کرده و سپس اقدام به انجام آن کار کنیم. دانستن قوانین و مقرراتی که در رابطه با این کار وجود دارد به ما این امکان را می دهد که این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم و نگران آن نباشیم. در خصوص نوسازی ساختمان ها قوانینی وجود دارد که بر اساس آن دانستن و رعایت آنها منجر به بازسازی ساختمان یا خانه ای می شود که می خواهیم با خیال راحت و به دور از خطرات و مشکلات آن را انجام دهیم.

البته نباید فراموش کرد که قوانین مربوط به نوسازی ساختمان ها به طور مرتب تغییر می کند و هر ساله قوانین جدیدی صادر می شود. بنابراین باید هر سال طبق قوانین آن سال عمل کنیم و با توجه به اینکه سال 1402 است، رعایت قوانین بازسازی ساختمان در سال 1402 ملاک اصلی ما برای انجام این کار است.

همچنین باید به این نکته توجه کنید که همه افراد در ساختمان شما باید با انجام این کار موافقت کنند. اگر یکی از اعضای ساختمان راضی نباشد این امکان وجود ندارد و رضایت همه شرط است 

  • کدام ساختمان ها کلنگی محسوب می شوند؟

طبق قوانین جاری در کشور ما ساختمان هایی که در مدت 20 سال ساخته می شوند ساختمان های فرسوده و قابل بازسازی هستند. محله‌های فقیرنشین معمولاً پس از گذشت سال‌ها دیگر قابل سکونت نیستند و یا باید تخریب و بازسازی یا نوسازی شوند.

  • رضایت ساکنین برای بازسازی ساختمان

یکی از نکاتی که در هنگام بازسازی باید به آن توجه کنید این است که در بازسازی ساختمان ها همه افراد آپارتمان فقط باید دکوراسیون آپارتمان را تغییر دهند و فضای داخلی آن را بازسازی کنند. و در صورت عدم رضایت عملیات بازسازی لغو می شود.

  • کسب مجوز جهت بازسازی ساختمان

یکی از مهم ترین قوانین در مورد قانون 1402 نوسازی ساختمان این است که اگر قصد بازسازی خانه یا آپارتمان را دارید باید در ابتدای کار و قبل از شروع این فعالیت از شهرداری مجوز بگیرید. اخذ مجوز یکی از موارد بسیار مهم است وگرنه عملیات بازسازی انجام نمی شود. اگر بدون اخذ مجوز از شهرداری اقدام به بازسازی منزل یا آپارتمان خود کنید، غیرقانونی تلقی می شود و در صورت اطلاع شهرداری جریمه سنگینی در پی خواهد داشت.

در مجوزی که دریافت می کنید، اطلاعاتی مانند متراژ و مساحت زیربنا، تعداد طبقات، مشخصات تماس متقاضی، شماره پلاک ملک، نام مهندس، نام مهندس ناظر ذکر شده است. ، سازه اصلی ساختمان یا آپارتمان چیست، تاریخ صدور پروانه، کروکی زمین، مدت اعتبار پروانه، مهلت شروع بهره برداری و … وجود دارد و می توانید مقدار زیادی دریافت کنید. اطلاعات با خواندن و استفاده از آنها.

البته توجه داشته باشید که برخی از کارهای نوسازی نیازی به مجوز ندارند. این کار شامل رنگ آمیزی و سفید کاری منزل، نصب کاشی و سرامیک در منزل و اصلاح نمای ساختمان می باشد. و گرفتن مجوز فقط در صورتی به جابجایی دیوارها کمک می کند که بخواهیم پارکینگ ها را حذف کنیم

  • ماده 13 قانون تملک آپارتمان برای بازسازی

یکی از قوانین مربوط به نوسازی ساختمان، قانون 1402 ماده 13 قانون تملک آپارتمان ها می باشد. در این ماده آمده است در صورتی که 3 کارشناس رسمی حقوقی بدانند که عمر مفید ساختمان به پایان رسیده یا به دلیل فرسودگی قابل توجه دیگر امکان سکونت در این خانه وجود ندارد و سکونت در این خانه جان و مال وی را وارد می کند. خطر این خانه نیاز به بازسازی یا تخریب دارد.

در یک آپارتمان ممکن است تعدادی از افراد ساکن در ساختمان از بازسازی آپارتمان راضی نباشند و افراد دیگری تمایل به بازسازی و یا نوسازی آپارتمان داشته باشند. در این صورت، طبق قوانین نوسازی ملک ۱۴۰۲، افرادی که مایل به انجام این کار هستند، باید ملکی را به افرادی که حاضر به انجام این کار نیستند اجاره کنند و تا پایان عملیات نوسازی، این افراد را به این ملک منتقل کنند. بازسازی در خانه اجاره ای زندگی می کند 

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم برخی از قوانین بازسازی ساختمان 1402 را به شما بگوییم و گفتیم که همه افراد ساختمان باید از بازسازی راضی باشند تا بازسازی انجام شود. برای بازسازی های کوچک مانند رنگ آمیزی و رنگ آمیزی نیازی به اخذ مجوز نیست و برای بازسازی های بزرگ که دیوار متحرک است باید مجوز گرفته شود.

اگر با وجود تمامی اطلاعاتی که ذکر کردیم باز هم سوال یا ابهامی دارید می توانید در قسمت نظرات کاربران مطرح کنید تا کارشناسان و مشاوران حرفه ای در اسرع وقت با تجربه سایت آرکا ما همکاری کنند. و به آنها پاسخ دهید و شبهات و سوالات خود را حل کنید.