دکوراسیون فنگ شویی در طراحی داخلی

فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی یک فلسفه چینی باستانی است که هدف آن یافتن تعادل و هماهنگی بین عناصر است. ترکیب فنگ شویی فراتر از اصول راحتی و زیبایی شناسی طراحی غربی است. در عوض، بر سلامت جسمی و روانی، موفقیت و روابط سالم ناشی از جریان انرژی مثبت تأکید دارد.

فنگ شویی که اغلب به عنوان هنر قرار دادن نامیده می شود، صرفاً در مورد قرار دادن عناصر مختلف برای بهینه سازی “چی” یا انرژی است. این اصطلاح از دو کلمه “فنگ” به معنی باد و “شوی” به معنای آب تشکیل شده است. این دو عنصر نه تنها برای وجود انسان ضروری و حیاتی هستند، بلکه در سراسر جهان حرکت و جریان دارند.

در حالی که اصول فنگ شویی برای بسیاری از عناصر زندگی اعمال می شود، اما اغلب در طراحی داخلی به کار می روند، زیرا ابزارهای مورد استفاده در تجزیه و تحلیل فنگ شویی را می توان به راحتی در زمینه خانه به کار برد.

دکوراسیون داخلی فنگ شوییفنگ شویی، یک فلسفه خاور دور، علم زندگی در هماهنگی در محیط ما است. همانطور که گفتیم معنی فرهنگ لغت فنگ شویی باد و آب است. بر اساس فلسفه فنگ شویی، انرژی های کیهانی و متافیزیکی در اطراف ما وجود دارند که بر ما تأثیر می گذارند و دائماً در حال حرکت هستند.

این انرژی ها که اشاره شد “چی” نامیده می شوند بی صدا و نادیده مدام در جو در حال گردش است. هدف فنگ شویی جذب این انرژی به روشی است که برای ما مفیدتر باشد.

عناصر فنگ شویی

پنج عنصر مهم فنگ شویی عبارتند از چوب، فلز، خاک، آب و آتش.

عناصر فنگ شویی در طراحی داخلی

چوب

چوب نماد رشد و سرزندگی است. قرار دادن وسایل چوبی در فضای شما به رشد شخصی شما کمک می کند. گیاهان و مبلمان چوبی راه های آسانی برای افزودن این عنصربه فضای خانه شما هستند.

فلز

فلز نماد منطق و هوش است. از دانش و دقت ذهنی پشتیبانی می کند. این عنصر را با قاب ها یا مجسمه های فلزی به فضای خود اضافه کنید.

خاک

خاک و زمین نماد تعادل است. عنصر زمین را با تصویر سنگ ها، کریستال ها و مناظر در آن بیاورید.

آب

آب نماد خرد و آرامش است. به وضوح و آرامش کمک می کند. آینه ها، سطوح بازتابنده و آکواریوم ها همه راه هایی برای افزودن عنصر آب به فضای شما هستند.

آتش

آتش نماد شور و انرژی است. این نشان دهنده دگرگونی، گسترش و نوسان است. از شمع ها و اشیاء قرمز رنگ برای تقویت فضای خود با آتش استفاده کنید.

عکس فنگ شویی آشپزخانه

نقشه باگوا

رایج ترین ابزار مورد استفاده در طراحی خانه فنگ شویی نقشه باگوا است. نمودار باگوا به تجزیه و تحلیل انرژی در یک منطقه خاص کمک می کند و پیشنهاد می کند چه عناصری را برای بهبود جریان وارد فضا کنید. هر یک از 9 شماره گیری در نقشه باگوا دارای یک عنصر و رنگ است که به اطلاع رسانی دکوراسیون شما کمک می کند. این نه ربع عبارتند از: ثروت، شهرت، عشق، خانواده، سلامتی، فرزندان، خرد، شغل، و افراد خیرخواه.

در زیر ما تفسیر غربی از نقشه را نشان می دهیم، اما یک نقشه سنتی نیز وجود دارد. نقشه سنتی با جهت قطب نما تعریف می شود، که پیمایش را برای مبتدیان فنگ شویی کمی دشوارتر می کند. اگر ترجیح می دهید از استفاده از قطب نما اجتناب کنید، از نسخه غربی استفاده کنید و پلان طبقه خود را به یک شبکه تقسیم کنید.

نحوه استفاده از نقشه غربی باگوا

اگر شما در فنگ شویی تازه وارد هستید، ساده ترین راه برای اعمال نقشه باگوا این است که آن را در پلان زمین خود قرار دهید. به سادگی پلان کف خود را بکشید و نقشه نه چهارم باگوآ را روی آن قرار دهید. درب ورودی باید رو به جنوب باشد و با یکی از سه مربع پایین تراز باشد.

نکات تزئین نقشه  باگوا

برای دعوت جریان انرژی مناسب در هر ربع، مهم است که با اشیاء مناسب تزئین کنید و از اشیایی که جریان انرژی مناسب را مسدود می کنند اجتناب کنید.

نکات عمومی دکوراسیون فنگ شویی

1- تاثیر خوبی بر درب ورودی خود بگذارید.

برای جذب انرژی به خانه خود به یک درب ورودی جذاب نیاز دارید.

فنگ شویی دکوراسیون داخلی

2- بهم ریختگی را نظم دهید.

بی نظمی و آشفتگی بیش از حد باعث می شود انرژی جریان نداشته باشد و همچنین مغز شما را درگیر می کند. یک فضای تمیز فضایی را برای تنفس و پاکسازی مغز شما فراهم می کند.

3- از کریستال ها استفاده کنید.

از کوارتز برای عشق، سیتمالین یا سیترین برای شفا و ثروت استفاده کنید.

4- مطمئن شوید که هوا و نور می توانند وارد شوند.

از آنجایی که هوا جزء کلیدی است که معنای فنگ شویی را می سازد، باید اجازه ورود به آن داده شود. ترکیبی از نور طبیعی و هوا انرژی و شادابی خوبی به همراه خواهد داشت.

تناسب فضا در فنگ شویی

5- تخت و میز را در مقابل درها قرار دهید.

رو به در ورودی استحکام را افزایش داده و شکنندگی را به حداقل می رساند.

6- یک عنصر طبیعی اضافه کنید.

هر اتاقی را با یک گیاه آپارتمانی تزئین کنید. این نه تنها انرژی را بهبود می بخشد، بلکه باعث سلامتی می شود و به طور طبیعی هوا را تمیز می کند.

نکات دکوراسیون اتاق در فنگ شویی

اگر تصمیم دارید اصول فنگ شویی را در یک اتاق به جای یک خانه به کار ببرید، مواردی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

اتاق نشیمن

هنگام طراحی اتاق نشیمن خود، از بزرگترین مبلمانی که دارید (معمولاً یک مبل) شروع کنید. از آنجایی که رو به در است و در مقابل دیوار قرار می گیرد، در حالت ایده آل، دیواری که از ورودی دورتر است، چند اینچ فضای تنفسی بین آنها در نظر گرفته شده است.

اگر صندلی اضافی دارید، مانند صندلی استراحت، محل قرار دادن آن را انتخاب کنید. سعی کنید فضا را فشرده نکنید. هدف ایجاد یک جریان انرژی است.

سعی کنید هنگام تصمیم گیری در مورد میز قهوه از زوایای تند خودداری کنید. اگر یک دایره یا بیضی با بقیه مبلمان شما متضاد است، فقط باید اشکال را در عنصر کوچک متضاد کنید زیرا تعادل بهتری را ایجاد می کند.

از پوشش های شفاف پنجره ها برای عبور نور استفاده کنید اما از خروج انرژی جلوگیری کنید. اگر پنجره‌هایی را ترجیح می‌دهید که کاملاً پوشیده نشده باشند، سعی کنید گیاهی را در نزدیکی آن قرار دهید. افزودن عناصر قرمز به نشاط و انرژی اتاق کمک می کند.

فنک شویی

اتاق خواب

مانند اتاق نشیمن، از تخت خود شروع کنید و آن را دور از در قرار دهید، نه مستقیماً جلوی در. مطمئن شوید که هیچ قطعه الکتریکی خیلی نزدیک به محل خواب شما نیست.

در صورت امکان از قرار دادن تلویزیون در فضای خصوصی خودداری کنید. این اغلب به نقطه کانونی اتاق تبدیل می شود و انرژی آرامش بخش را منحرف می کند.

جزئیات مردانه و زنانه را با هم ترکیب کنید تا مطمئن شوید که هر دو طرف نشان داده شده و تعادل برقرار می شود. اگر تخت فلزی یا چوبی دارید، رو تختی های رنگی ملایم را انتخاب کنید.

اتاق خواب خود را با مواد راحت پر کنید تا انرژی آرام و آرام بخش را جذب کنید. استفاده از رنگ های سبز و آبی می تواند به این حس اضافه کند. تمیز کردن آنچه در زیر تخت شما است نیز به جریان انرژی کمک می کند.

فنگ شویی اتاق نشیمن مدرن

اتاق کار در خانه

بزرگ‌ترین نکته برای دکوراسیون دفتر کار خانگی، از بین بردن به هم ریختگی است. از آنجایی که 50 درصد میز شما باید واضح باشد، اکنون زمان آن است که  کابل ها را پنهان و دور از دید قرار دهید! مانند چیدمان اتاق‌های دیگر، میز خود را رو به در قرار دهید زیرا این موقعیت قدرتی به شما می‌دهد که برای محل کار یا بهره‌وری شما مهم است. از نظر رنگ، از زرد و سبز ملایم برای آرامش و مرکز استفاده کنید. رنگ های خاکی را برای ثبات و گل اضافه کنید، یا شعاری را برای یادآوری آنچه باید انجام دهید، اضافه کنید.

نظافت و نظم

در فنگ شویی و دکوراسیون فنگ شویی همه چیز در مورد نظم است. حفظ نظم با زدودن گرد و غبار و خلاص شدن از شر وسایل بلااستفاده نیز امکان پذیر است. در خانه خود قدم بزنید و همه چیز را با دقت نگاه کنید. تمام کابینت ها، کشوها را باز کنید. هر چیزی که برای شما مفید نیست و دوست ندارید را دور بریزید.

این کار شما به شما احساس آزادی می دهد. اقلام شکسته ای را که نمی خواهید دور بیندازید تعمیر کنید. دفع مواد و وسایل اضافی در دکوراسیون داخلی فنگ شویی شامل گیاهان مرده یا نیمه مرده شما نیز می شود. روزنامه ها، مجلات، بروشورها و نامه های غیر ضروری را دور بریزید. تمام کاغذهای مهم را نیز در یک قفسه قرار دهید.

خانه خود را تمیز کنید همه جا، از جمله دیوارها.

مبلمان خود را به شیوه ای متفاوت بچینید. در خانه تمیز و مرتب خود قدم بزنید. هر چیزی که می بینید باید شما را خوشحال وبا انرژی کند. یک خانه مرتب و هماهنگ همچنین کلید یک دنیای ذهنی مرتب و هماهنگ است.

طبیعت و فنگ شویی

آوردن طبیعت به درون خانه در دکوراسیون فنگ شویی

هدف اصلی فنگ شویی آوردن اصول جهان طبیعی به خانه ما بود. این بر اساس این باور بود که اگر خانه ما یک “نظم طبیعی” را ساطع کند، ما می توانیم انرژی موجود در طبیعت را در زندگی خود مهار کنیم. در عصری که به طور فزاینده ای اهمیت بازگشت به طبیعت را برای سلامت جهانی و فردی درک می کنیم، فنگ شویی به عنوان راهی است که می توانیم به خودمان کمک کنیم واهمیت سابق خود را بازیافته است.

 

 

 

درباره نویسنده

26 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب مفید

اتاق نشیمن

روند جدید طراحی داخلی سال 2023 برای تزئین اتاق نشیمن شما

آرت دکو

طراحی داخلی آرت دکو

طراحی داخلی پایدار

طراحی داخلی پایدار: انتخاب مواد و شیوه های دوستدار محیط زیست 2023