فروش یا مشارکت در ساخت | کدام یک برای مالکین بهتر است؟

مالکان عموماً دو راه دارند: مشارکت در ساخت زمین خود یا فروش آن. مالکان سعی می کنند بهترین و سودآورترین راه را برای خود انتخاب کنند. در این مقاله توضیح می دهیم که صاحبان در کدام حالت بیشترین سود را می برند و شرایط هر حالت چگونه است. اگر بین فروش یا مشارکت در ساخت و ساز تردید دارید، حتما این مقاله را تا انتها بخوانید.

سود کدام یک بیشتر است؟

ابتدا به مهم ترین سوال نگاه می کنیم. سود هر شغل به طور کلی متناسب با ریسک شغل خواهد بود. به همین دلیل، معمولاً (نه همیشه) شرکت در ساخت و ساز سود بیشتری دارد. در برخی موارد، مشارکت در تولید ممکن است سودی برابر یا کمتر از فروش ایجاد کند. به عنوان مثال، زمانی که بازار مسکن دچار رکود است، فروش ممکن است گزینه مطمئن تری باشد. اما به طور کلی مشارکت در ساخت و ساز برای مالکان سود بیشتری خواهد داشت. یکی از مهمترین عناصر مشارکت، تحقق میزان سود حاصل از آن است. مشارکت ریسک بیشتری نسبت به فروش دارد و از طرف دیگر نوعی سرمایه گذاری است که شما فقط در پایان پروژه به سرمایه خود دسترسی دارید. این در حالی است که هنگام فروش زمین یا ملک، تمام سرمایه خود را در همان ابتدا دریافت می کنید 

ابتدا باید خطرات و خطرات مشارکت در تولید را درک کنید، سپس تفاوت سود در مقابل فروش را محاسبه کنید. سپس بر اساس تمام عناصر گزینه مناسب را انتخاب کنید. برای هر فرد، انتخاب بین فروش و مشارکت ممکن است متفاوت باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت

ریسک‌پذیری بیشتر، یکی از مهمترین عوامل انتخاب

تحمل ریسک یکی از مهمترین عوامل در تصمیم گیری بین فروش و مشارکت در ساخت و ساز است. همانطور که گفتیم شراکت ریسک بیشتری از فروش دارد. گاهی اوقات تعامل با سازنده، تاخیر در پروژه، مسائل ساخت و ساز و غیره. باعث درگیری برای مالکان شود. به همین دلیل، بسیاری از مالکان از سود بیشتر صرف نظر می کنند و شروع به فروش ملک خود می کنند. صاحبان خانه معمولاً به دلایل مختلفی این تصمیم را می گیرند: اولین نکته این است که اطلاعات دقیقی از میزان سود مشارکت در ساخت ندارند. اگر صاحبان خانه متوجه شوند که با مشارکت در ساخت و ساز چه چیزی می توانند به دست آورند، اغلب تسلیم نمی شوند.

 

دلیل دوم کمبود دانش فنی است. مالکان بسیار می ترسند که در پروژه با مشکلات زیادی مواجه شوند و نتوانند آنها را حل کنند. از طرفی به دلیل نداشتن دانش فنی، قرارداد خوبی نمی بندند و بر کار سازنده نظارت نمی کنند. این سردرگمی ها باعث می شود که مالکان از مشارکت در ساخت و ساز صرف نظر کنند. بهتر است به خوبی از خطرات این کار آگاه باشید. برای درک کامل خطرات مشارکت و راه حل مقابله با آن، مقاله زیر را مطالعه کنید.

پذیرش چالش بیشتر و پروسه زمانی طولانی‌تر در مشارکت در ساخت

برای فروش ملک مشکل زیادی ندارید. پس از فروش معادل وجهی دریافت خواهید کرد و تعامل خاصی با خریدار نخواهید داشت. اما در مشارکت، امضای قرارداد آغاز تعامل با سازنده و رفع چالش هاست. به همین دلیل، مالکان باید مطالبه گر باشند. از سوی دیگر، روند زمانی مشارکت در ساخت بسیار بیشتر از فروش است. شرکت در ساخت دارای مدت قرارداد است و در پایان پروژه هنگام فروش واحدهای خود پول خود را پس می گیرید. این در حالی است که هنگام فروش ملک خود، در همان ابتدا پول خود را دریافت خواهید کرد. در شراکت خود، تمام این چالش ها را برای سود بیشتر می پذیرید. حال چگونه می توانید این مسائل را به حداقل برسانید؟

راه‌حلی برای مشارکت با چالش‌های کمتر

شما در همه بخش ها راه حل های مختلفی برای کاهش چالش دارید.

فهمیدن میزان سود مشارکت در ساخت

یکی از مهمترین فاکتورها درک مزیت مشارکت در ساخت و ساز است. بسیاری از مردم نمی توانند سود آن را به درستی محاسبه کنند. تورم، رکود و جهش بازار مسکن عوامل تاثیرگذار منطقه ای و… را در نظر نمی گیرد و اشتباه می کند. به همین دلیل گروه ساختمانی باتیس یک پیشنهاد فنی-اقتصادی به مالکان ارائه می دهد. در این پروپوزال، مزایای مشارکت را برای خود و اینکه عوامل مختلف در رشته شما چگونه خواهد بود را کشف خواهید کرد. برای مشاوره در این زمینه با گروه ساختمانی باتیس تماس بگیرید یا فرم مشاوره را تکمیل کنید تا کارشناسان باتیس با شما تماس بگیرند.

انعقاد قرارداد حرفه‌ای مشارکت در ساخت

یکی از مهم ترین چالش ها در شراکت، عقد قرارداد غیرعملی، غیرحرفه ای و یک طرفه است. در ابتدا مالکان و سازندگان تعهدات و ضمانت های این تعهدات را درک نمی کنند و در حین اجرای پروژه با چالش های زیادی مواجه می شوند. در بسیاری از موارد اگر قرارداد زیر نظر کارشناسان فنی و حقوقی تنظیم و منعقد شود، بسیاری از مشکلات پیش نخواهد آمد. برای انعقاد قرارداد حرفه ای سازی می توانید توسط کارشناسان باتیس راهنمایی و توصیه کنید.