عناصر کلیدی در دکوراسیون مسجد

آیا دکوراسیون مسجد کار سختی است؟

توانایی جوامع در انجام وظایف فرهنگی و دینی خود در عبادتگاه‌ها و تبدیل این مکان‌ها به محیطی آرام و راحت در گرو دکوراسیون مناسب است. مساجد نیز محل عبادت مسلمانان هستند. تفاوت های زیادی در دکوراسیون داخلی که تحت تاثیر سبک اروپایی ایجاد شده و تغییراتی در ساختار بیرونی با پیشرفت تکنولوژی مشاهده می شود.

مسجد تنها یک مکان مقدس برای عبادت مسلمانان نیست، بلکه به عنوان مرکز اجتماعی و مدرسه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. دارای طیف گسترده ای از سبک های معماری است که همه آنها الزامات خاصی دارند.

مساجد، نشانه ای ثابت از معماری اسلامی، از زمان های بسیار قدیم به عنوان شاهکارهای معماری شاخص شناخته می شوند. این سازه‌ های مذهبی مکانی را برای مسلمانان فراهم می‌ کند تا بتوانند گرد هم آیند، تأمل و دعا کنند.

مساجد در سرتاسر جهان از نظر وسعت و تعداد زیاد شده‌اند که چندین دهه را در بر می‌گیرد و منعکس‌کننده طیف وسیعی از سبک‌های مختلف است. همه این طرح‌های مساجد از اصول سنتی اسلامی پیروی می‌کنند، اما در طول سال‌ها دیده می‌شود که در اجرای خود اشکال مختلفی به خود گرفته‌اند.

اما حتی با وجود این همه تغییر در طراحی این مؤسسات مذهبی، چندین وجه مشترک وجود دارد که به نظر می رسد به طور مداوم در نمونه های مختلف طراحی مساجد مدرن در سراسر جهان استفاده می شود.

در زمان‌های اخیر، طراحی سنتی مسجد با تغییر عمده فرهنگ‌های سنتی نمونه‌های برجسته قدیمی بناهای مذهبی، به طرح‌هایی که جامعه در حال تغییر از نظر مصالح، تزئینات و اساسی منعکس می‌کند، توسعه یافته است. بنابراین هر مولفه داخلی و خارجی معنای عمیقی دارد که طراحی مسجد مستلزم شناخت آنهاست.

2salehi

در دکوراسیون مسجد به این نکته توجه می شود که ظاهری پر زرق و برق، جالب و مؤدبانه دارد و دارای پنجره هایی زیبا و دلنشین تا چلچراغ و همچنین منبر است و محرابی که امام  جماعت در آنجا نماز می خواند.

اما ساخت دکوراسیون مسجد که معمولاً از سازه‌های بیضی شکل تشکیل شده‌اند، پس از اتمام ساخت، در هنگام تزئینات داخلی در انتظار کار عالی خوشنویسان است. نقاش و خوشنویسان مهارت های خود را با بالا رفتن از داربست نشان می دهند.

به راحتی می توان گفت که دکوراسیون مسجد کار سختی است. کیفیت مصالح به کار رفته در دکوراسیون مسجد مهم است.

ظرافت های دکوراسیون مسجد

مساجد دارای بهترین نمونه های تزئینی هستند که فرهنگ ایرانی و اسلامی را منعکس می کند. از فرش هایشان گرفته تا لوسترهایشان، دکوراسیون مساجد ویژگی های محیطی دارند که آرامش بخش است. فرش مسجد یکی از مهم ترین اعضای این تزئین است. نقش و نگار فرش اصلی ترین عامل تعیین کننده ظاهر مسجد است.

مساجد ما عبادتگاه هایی هستند که در آن احکام دینی اسلامی انجام می شوند. مردمی که به مساجد می آیند می خواهند آرامش پیدا کنند. فضای ایجاد شده با دکوراسیون مسجد تاثیر مهمی در این زمینه دارد.

دکوراسیون مسجد چگونه باید باشد؟

در دکوراسیون مسجد نباید اغراق کرد. علاوه بر این، نقوش فرهنگی نیز باید گنجانده شود. فضای مورد نظر را می توان با فرش و لوسترهای زیبا به تصویر کشید. دیوارهای مسجد نیز باید با رنگ فرش سازگار باشد. ممکن است مسجد دارای پنجره هایی برای تهویه باشد. از آنجایی که معمولا فضای بزرگی دارند، جادار و دلباز هستند.

تمام ریزه کاری های به کار رفته در دکوراسیون مسجد باید باعث آرامش افرادی شود که به عبادت مرتبط است و چشم آنها را پریشان نکند و توجه آنها را منحرف نکند. همچنین مهم است که هر قسمت از مسجد با فرش پوشانده شود.

نکات مهم در دکوراسیون مسجد

نباید فراموش کرد که بسیاری از مردم از مساجد استفاده می کنند. بنابراین نظافت بسیار مهم است. اشیایی که به سختی تمیز می شوند نباید در دکوراسیون مسجد گنجانده شوند. با این حال، سادگی بیش از حد برای تزئین مسجد مناسب نخواهد بود. لوسترهای باشکوه و بزرگ اشیایی هستند که با دکوراسیون مسجد ادغام می شوند.

فرش مسجد یکی از اولین چیزهایی است که در دکوراسیون مسجد در ذهن تجسم می شود. علاوه بر رنگ هایی مانند کرم و قهوه ای، رنگ های زنده مانند قرمز و سبز را می توان برای فرش مسجد ترجیح داد.

معماری یک مسجد به شدت با سنت های منطقه ای زمان و مکانی که در آن ساخته شده شکل گرفته است. در نتیجه، سبک، چیدمان و دکوراسیون می تواند بسیار متفاوت باشد. با این وجود، به دلیل کارکرد مشترک مسجد به عنوان مکانی برای اقامه نماز جماعت، ویژگی های معماری خاصی در مساجد سراسر جهان نمایان می شود.

مساجد همچنین در طول هفته برای نماز، مطالعه یا صرفاً به عنوان مکانی برای استراحت و تفکر استفاده می شود. مسجد اصلی یک شهر برای نماز جمعه استفاده می شود. سبک، چیدمان و تزیین یک مسجد می تواند در مورد اسلام به طور کلی و همچنین در مورد دوره و منطقه ای که مسجد در آن ساخته شده است، چیزهای زیادی به ما بگوید.

قفسه های کفش نیز یک ویژگی ضروری است که در نزدیکی درب ورودی مساجد یافت می شود. این کار از آنجایی انجام می شود که مردم موظفند قبل از ورود به مساجد کفش های خود را در بیاورند تا احترام و پاکیزگی را در فضای مقدس حفظ کنند.

5salehi

صحن

اساسی ترین ضرورت معماری مسجد حیاط مسجد است. در داخل حیاط اغلب چشمه ای پیدا می شود که آب در حوضی که معمولا گرد است و برای وضو می باشد و در مرکز حیاط قرار میگیرد.

محراب

یکی دیگر از عناصر ضروری معماری مسجد، محراب است – طاقچه ای در دیوار که جهت مکه را نشان می دهد و همه مسلمانان به سمت آن نماز می خوانند. مهم نیست که مسجد کجا باشد، محراب آن جهت مکه را نشان می دهد.

گنبد

بیشتر مساجد دارای یک یا چند گنبد هستند. یک گنبد در داخل مسجد دارای اهمیت زیادی است و به عنوان نمادی از طاق بهشت است. دکوراسیون داخلی یک گنبد اغلب بر این نمادگرایی تأکید می کند و از نقوش پیچیده هندسی، ستاره ای یا گیاهی برای ایجاد الگوهای نفس گیر برای ایجاد هیبت و الهام بخشی استفاده می کند. برخی از مساجد از گنبدهای متعددی در معماری خود استفاده می کنند.

4

سایر عناصر تزئینی که عموما در اکثر مساجد به کار می روند عبارتند از : اغلب در بالای محراب، یک خط بزرگ یا کتیبه ‌ای برجسته است. در بیشتر موارد کتیبه های خوشنویسی نقل قول از قرآن است و اغلب شامل تاریخ وقف بنا و نام متولی است. نور یکی از ویژگی‌های ضروری مساجد است، زیرا نمازهای اول و آخر یومیه قبل از طلوع و بعد از غروب خورشید برپا می‌شود.

4 ویژگی اصلی مسجد چیست؟

چهار ویژگی اصلی که اکثر مساجد دارند عبارتند از محراب، مناره ، قبا (گنبد) و صحن.

درباره نویسنده

26 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب مفید

میزهای مرمر

اشتباهات رایجی که هنگام نصب میزهای مرمر مرتکب می شوند

ترکیب دو رنگ نشیمن

بهترین ترکیب دو رنگ برای یک دکوراسیون خیره کننده اتاق نشیمن

اهمیت طراحی در نقشه معماری

اهمیت طراحی نقشه معماری