برای ساخت و سازهای غیرمجاز مجازات سنگینی در نظر گرفته شده است. آیا ساخت ویلا در زمین کشاورزی قانونی است؟ با ما همراه باشید!

 

سوالی که بسیاری از ویلاسازان و سرمایه گذاران از خود می پرسند این است که در چه زمینی و با چه زمینی ساخت ویلا قانونی است و در کجا نباید ویلا ساخت؟! امروز قصد داریم به این سوال اساسی پاسخ جامعی بدهیم تا بتوانید به امن ترین راه سرمایه گذاری کنید. سال ها پیش که تعداد زیادی از مردم روستاها را ترک کردند تا زندگی مدرن و شهری داشته باشند، روز به روز از جمعیت روستاییان کاسته شد تا اینکه امروز اکثر مردم روستا را افراد میانسال و مسن تشکیل می دهند. دور از فرزندان و نوه های خود در روستاهای خوش آب و هوا.

 

زندگی در شهر با وجود مزیت های فراوان نمی تواند راهی برای رسیدن به آرامش برای نسل جوان باشد. به همین دلیل بار دیگر شاهد هجوم مردم به روستاها و خرید و ساخت ویلا در این مناطق بکر و آرام بوده ایم. این مشکل باعث تخریب زمین های کشاورزی و کشاورزی و تبدیل آنها به ویلا و ساختمان مسکونی شده است. با این حرف ها تکلیف زمین های روستایی و محصولات آن چه می شود

آیا ساخت ویلا در زمین کشاورزی قانونی است؟

می دانید که بارگیری محصولات کشاورزی نیاز به مراقبت و نظارت مستمر دارد. به همین دلیل عده ای می خواهند در زمین کشاورزی خود خانه یا ویلایی کوچک بسازند تا بتوانند به طور مداوم بر محصولات خود نظارت کنند. از طرفی برخی افراد نیز دوست دارند در حین استفاده از محصولات خود، ویلا داشته باشند تا استراحت کنند و از آرامش و آرامش باغ لذت ببرند. این دو گروه اغلب از قوانین ویلاسازی در زمین های کشاورزی بی اطلاع هستند که آن ها را در معرض خسارات سنگینی قرار می دهد.

در ادامه به بررسی قوانین ساخت ملک در زمین کشاورزی می پردازیم و تمامی پیچ و تاب های قانونی این عملیات را با شما عزیزان در میان می گذاریم 

کاربری زمین چیست؟

کاربری زمین، نوع استفاده انسان از زمین است. در واقع می توان گفت برنامه ریزی کاربری اراضی تعیین کننده نوع فعالیتی است که در قلمرو مذکور انجام می شود. تعیین کاربری یک کار بسیار پیچیده است که در شهرسازی توسط مهندسین مشاور مشخص شده است. کارشناسان شهرسازی با در نظر گرفتن نیازهای فعلی و آتی شهر، کاربر را بر روی نقشه شهر قرار می دهند.

از آنجایی که تعیین صحیح کاربری زمین تاثیر مستقیمی بر کیفیت زندگی و رفاه مردم دارد، برنامه ریزی صحیح و جانمایی کاربری ها در شهر از مهمترین اقدامات می باشد. در ادامه قصد داریم چند نمونه از مهمترین کاربردهایی که در اسناد ملکی مشاهده می کنید را به شما نشان دهیم 

از کجا متوجه نوع کاربری زمین شویم؟

می دانید که همیشه در هنگام خرید و سرمایه گذاری در املاک افراد سودجو پنهان می شوند. بهترین راه برای اطلاع از نوع کاربری، پیگیری از شهرداری است. می توانید جواز ساخت زمین مورد نظر یا ممنوعیت آن را استعلام و بررسی کنید.

زمین با کاربری کشاورزی

همانطور که از نام آن پیداست، کاربری کشاورزی به زمینی اطلاق می شود که برای اهداف کشاورزی استفاده می شود. البته کاربری کشاورزی به دو نوع کاربری باغی و کشاورزی تقسیم می شود. زمین کشاورزی زمینی است که محصولات زودبازده در آن کشت و کار می شود. این نوع استفاده اغلب در روستاها یا شهرهایی که زمانی روستا بوده اند دیده می شود. ساخت ویلا در زمین کشاورزی تنها با تغییر کاربری امکان پذیر است. البته این کار هم مشکلات خاص خودش را دارد و به سادگی امکان پذیر نیست.

چگونه می‌توان در زمین کشاورزی ویلا ساخت؟

در ابتدای مقاله گفتیم که ساخت ویلا در زمین کشاورزی امکان پذیر است اما به شرطی که به صورت قانونی این کار را انجام دهید. اولین قدم تغییر کاربری اراضی کشاورزی است. اما به دلیل اهمیت زمین کشاورزی و کاهش آن، این کار به سادگی امکان پذیر نیست و مجوزهای لازم تحت شرایطی به شما اعطا خواهد شد. در ادامه به بررسی مراحل تغییر کاربری زمین کشاورزی و ساخت ویلا در این نوع زمین می پردازیم؛ اگر باغ یا ملکی برای کاربری کشاورزی دارید که تصمیم به ساخت ویلا در آن گرفته اید، اطلاعات زیر را از دست ندهید.

ابتدا باید بدانید که تغییر کاربری این اراضی اغلب بر اساس ضوابط تعیین شده توسط وزارت جهاد کشاورزی انجام می شود. از آنجایی که زمین های کشاورزی و زراعی به منظور توسعه محصولات کشاورزی و حمایت از کشاورزان ایجاد می شود. تخریب آنها با تغییر کاربری صرفاً با تشخیص مراکز مربوطه انجام می شود. در نظر داشته باشید که تخریب بی رویه این زمین ها آینده نه چندان خوشایندی را برای مردم شهر رقم خواهد زد 

اگر به صورت غیرقانونی کاربری زمین را تغییر دهید…

با وجود محدودیت های موجود، اگر شما به عنوان مالک یا خریدار بدون مجوز اقدام به تغییر کاربری زمین کشاورزی کنید، به شدت مجازات خواهید شد. علاوه بر هزینه های مقرر، مراجع قضایی شکایت خواهند کرد و شما باید سه برابر ارزش زمین جریمه بپردازید.

از طرفی در صورت ساخت و ساز غیرقانونی ویلا در زمین کشاورزی، دستور توقف ساخت و ساز صادر و پرونده شما بدون معطلی بررسی می شود. اهمیت این موضوع به حدی است که اگر شما اعم از حقیقی و حقوقی و یا حتی کارمند مؤسسات دولتی بدون مجوز اقدام به ساخت و ساز نمایید، مشمول جریمه و عوارض خواهید شد