معمولا وقتی برای اولین بار قصد تغییر دکوراسیون یا چیدمان آن را داریم، بیشتر در مورد سبک های دکوراسیون داخلی کنجکاو هستیم. در این موارد به مجلات دکوراسیون مراجعه می کنیم یا در اینترنت تحقیق می کنیم. ممکن است نام بسیاری از سبک های دکوراسیون را ندانیم و گاهی نتوانیم آنها را تشخیص دهیم.

برخی از انواع سبک های دکوراسیون بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و تشخیص آن ها توسط متخصص لازم است. اما در بین تمامی سبک های طراحی داخلی، برخی از انواع آن در بین خانم های ایرانی محبوبیت بیشتری دارد. معمولا استفاده از اجزا یا رنگ های خاص در چیدمان خانه نظر اکثر خانم ها را به خود جلب می کند. در این مقاله به معرفی پرطرفدارترین سبک های طراحی داخلی از دیدگاه بانوان ایرانی می پردازیم 

 محبوب‌ترین سبک های دکوراسیون داخلی

زنان عموماً بسیار ظریف و دقیق هستند و تفاوت ها را بهتر تشخیص می دهند. به همین دلیل در انتخاب عناصر تزئینی و چیدمان آن ها بیش از مردان وسواس دارند. تشخیص و انتخاب سبک دکوراسیون داخلی خانه به طور کلی نیاز به سلیقه و دقت خانم ها دارد. اما محبوب ترین سبک های چیدمان در بین خانم های ایرانی کدامند؟

سبک کلاسیک

با این حال، سبک کلاسیک یکی از محبوب ترین سبک های طراحی داخلی است. استفاده از پرده های مخملی، مبلمان سلطنتی، تابلوهای نقاشی بزرگ با قاب های گران قیمت، لوسترهای مجلل چند شعله و رنگ های درخشان بنفش و طلایی از عناصر جدانشدنی این سبک هستند. شکوه اصل اساسی سبک دکوراسیون کلاسیک است. در این سبک می توانید به وضوح وفاداری به شیوه زندگی اشرافی و باستانی را ببینید.

سبک مینیمال

برخلاف سبک کلاسیک، سبک مینیمال جزئیات کمی دارد. در بین انواع سبک های طراحی داخلی، سبک مینیمال آرامش خاصی را ارائه می دهد. آرام و ساده بودن ویژگی اصلی سبک مینیمال است. سادگی سبک مینیمال به این معنی است که ما هرگز از آن خسته نمی شویم. چیدمان این سبک دکور آسان است و برای ایجاد تنوع نیازی به تغییرات زیادی ندارید. رنگ های خنثی، سکوت و خطوط ساده از بارزترین ویژگی های سبک مینیمال هستند.

سبک مدرن

اشکال و طرح های مرتب و منظم یکی از مهم ترین ویژگی های سبک مدرن است. در این سبک، پالت رنگی ساده و استفاده از مواد طبیعی مانند چوب، فلز و شیشه رایج است. در سبک دکوراسیون طراحان مدرن به نظر می رسد که هر کدام از اجزا جایگاه خاص خود را دارند و نظم خاصی در فضا حاکم است. علاوه بر این، اگرچه تعداد عناصر تزئینی ممکن است زیاد باشد، استفاده از رنگ های مختلف در این سبک قابل اجرا نیست. جلوه سادگی در سبک مدرن به راحتی احساس می شود.

سبک سنتی ایرانی

امروزه نیز در بسیاری از خانه ها، بسیاری از افراد حس نوستالژیک دکوراسیون ایرانی را بر دیگر انواع سبک های دکوراسیون داخلی ترجیح می دهند. استفاده از رومیزی ترمه، مبل های چوبی با طرح های آنتیک، قالیچه های دستبافت ایرانی با نقش و نگارهای گلدار و رنگ های متنوع یا قالیچه و پشتی و همچنین پنل ها و ساعت هایی با طرح های اصیل ایرانی بخشی از این سبک است. برخی از عناصر قدیمی مانند چرخ خیاطی، تلفن های قدیمی، گرامافون یا صندوق هایی که زمانی به عنوان کمد بوده اند نیز در دکوراسیون ایرانی یافت می شوند. در این سبک رنگ ها به خصوص آبی فیروزه ای جایگاه ویژه ای دارند.

سبک روستیک

سبک طراحی داخلی روستایی الهام گرفته از طبیعت دارای اجزا و مواد طبیعی است. این سبک عمدتا برای ویلاها استفاده می شود. سبک روستیک سعی می کند زندگی امروزی را به سبک زندگی ساده، صمیمانه و ارگانیک قدیمی ها نزدیک کند. سبک روستیک هیچ ربطی به تجمل ندارد. گرما و راحتی این سبک را می توان به راحتی در خانه های حیاط دار قدیمی که قصد بازسازی آنها را دارید اجرا کرد. چوب، سنگ و آجر موادی هستند که به طور گسترده در این سبک دکوراسیون داخلی استفاده می شود. همه چیز در مورد سبک روستیک طبیعی و راحت است و هیچ قانونی در این سبک وجود ندارد.

سبک صنعتی

سبک دکوراسیون صنعتی یکی از ارزان ترین و مقرون به صرفه ترین سبک ها نسبت به سبک های دیگر است. با این وجود، این یک سبک شیک و مدرن در نظر گرفته می شود. دیوارهای آجری، عناصر تزئینی و وسایل ساخته شده از فولاد یا مس، رنگ های خاکستری و قهوه ای، فضای باز و استفاده از لوله های فلزی از ویژگی های بارز سبک طراحی داخلی صنعتی است. اگرچه این سبک فاقد ظرافت دکوراسیون امروزی است، اما فضای بی تکلفی دارد. سبک صنعتی امروزه یکی از محبوب ترین سبک ها به خصوص در بین جوانان است.

سبک بوهمیایی

در بین سبک های طراحی داخلی، بوهمین برای افرادی که عاشق رنگ هستند مناسب است. حس یک خانه جذاب و دلنشین را می توان به راحتی با این سبک پیاده سازی کرد. این سبک نظم خاصی ندارد و پر از رنگ و طرح است. استفاده از تابلوهای مختلف، کوسن ها و پرده های رنگارنگ و طرح دار، فرش های طرح دار بخشی از سبک بوهمی است. ممکن است کمی نامرتب به نظر برسد، اما احساس خوبی از حریم خصوصی و راحتی به شما می دهد.