راهنمای سطح درخشندگی رنگ

یک قانون اساسی وجود دارد که هنگام انتخاب سطح درخشندگی رنگ باید رعایت شود: هر چه رنگ براق تر باشد، درخشش آن بیشتر است و هر چه درخشش بیشتر باشد، دوام بیشتری خواهد داشت. رنگ مات هیچ درخششی ندارد. در این بین رنگ با درخشندگی هایی مانند پوسته تخم مرغی، ساتنی و نیمه براق نیز وجود دارند که هر کدام کار عملی و تزئینی خود را دارند. ما در این مقاله در مورد راهنمای سطح درخشندگی رنگ مفصلاً صحبت می‌کنیم.

راهنمای سطح درخشندگی رنگ: انتخاب سطح براق

انتخاب سطح براق مناسب رنگ برای پروژه نقاشی دیوار شما می‌تواند چالش برانگیز باشد. در ادامه ملاحظات عملی و زیبایی شناختی برای انتخاب براق توضیح داده شده است که به شما در انتخاب درست کمک می‌کند.

سطح درخشندگی رنگ: براق و مات

سطح براق بودن در مورد درخشش است. این نشان می‌دهد که چه مقدار نور از سطح رنگ منعکس می‌شود. اگر سطح رنگ شده بسیار صاف و شیشه‌ای باشد، انعکاس آن “براق” در نظر گرفته می‌شود. برعکس، یک رنگ مات یا با درخشش کم پس از خشک شدن، نمای سطحی ناهمواری دارد. نوری که به چنین سطحی برخورد می‌کند در جهات مختلف منعکس و پراکنده می‌شود بنابراین در چشم “مات” به نظر می‌رسد.

چرا سطح براقی رنگ مهم است؟

سطح براقیت رنگ می‌تواند تأثیر بسزایی در ظاهر و قابلیت استفاده داشته باشد. افزایش براقیت باعث بهبود دوام رنگ‌ها می‌شود. از جمله مقاومت در برابر اسکراب، لکه و رطوبت. با این حال، سطوح براقیت بالاتر عیوب روی سطح را برجسته می‌کند. سطح براقی نیز بر درک رنگ تأثیر می‌گذارد. همان رنگ با براقیت متفاوت به صورت یک رنگ متفاوت ظاهر می‌شود.

رنگ مات در مقایسه با رنگ براق کدام بهتر است؟

بحث این نیست که کدام نوع رنگ براق، مات یا با درخشندگی کمتر بهتر است؟ بلکه این که برای کار صحیح مناسب است. در زیر، ما نگاهی به سطح براقیت رنگ و تعریفی برای چندین نوع رنگ مانند تخت، مخملی، پوسته تخم مرغی، کم درخشندگی، نیمه براق، می‌اندازیم و اینکه کدام کاربردها برای خانه مناسب هستند.

بهترین نوع رنگ براق است.

سطح درخشندگی رنگ: مات

رنگ‌های مات کمترین میزان براقیت را دارند، بنابراین بهتر از سایر روکش‌ها به پنهان کردن عیوب سطح کمک می‌کنند و برای دیوارهایی که زبر یا فرورفته هستند ایده‌آل هستند. آنها همچنین بهتر لمس می‌شوند، که یک رنگ مات را به یک انتخاب ایده آل برای اتاق‌های خانوادگی، اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری و اتاق خواب تبدیل می‌کند. رنگ‌های مات نیز به دلیل انعکاس کم انتخاب مناسبی برای سقف هستند. از بین بردن لکه‌ها از روی سطوح صاف ممکن است دشوار باشد. بنابراین بهتر است از رنگ‌های صاف در مناطقی استفاده کنید که ترافیک زیادی را تجربه نمی‌کنند.

سطح درخشندگی رنگ: مخملی

رنگ‌های مخملی وقتی به صورت سر به سر نگاه می‌شوند شبیه رنگ‌های مات هستند، اما وقتی به صورت زاویه دار دیده می‌شوند، براقیت جزئی نشان می‌دهند. این براقیت کمی بیشتر سطح قابل شستشو یا شست و شوی بیشتری را فراهم می‌کند. این رنگ‌ها برای فضاهایی با ترافیک بالا مانند راهروها و اتاق کودک ایده‌آل هستند.

سطح درخشندگی رنگ: پوسته تخم مرغ

رنگ‌های پوسته تخم مرغ یک مرحله براق‌تر از رنگ‌های مخملی هستند. آنها گرما و عمق بیشتری را نسبت به رنگ‌های مات به سطوح منتقل می‌کنند. پوسته تخم مرغ نیز بهتر از رنگ‌های مات یا مخملی در برابر لکه‌ها مقاومت می‌کند، البته نه به خوبی رنگ‌های نیمه براق و براق. مانند رنگ‌های مخملی، این رنگ‌ها برای مناطق پرترافیک مانند اتاق غذاخوری یا اتاق کودک ایده‌آل هستند.

سطح درخشندگی رنگ: رنگ‌هایی با درخشندگی کمتر

رنگ‌های با درخشندگی کمتر مشابه رنگ‌های پوسته تخم مرغ هستند، اما براقیت کمی دارند. آنها انتخاب خوبی برای مناطقی هستند که در آن مقداری براق مورد نظر است، اما خواص تمیز کنندگی خوب نیز لازم است، مانند آشپزخانه، اتاق‌های خشک‌شویی و حمام. با این حال، ظاهر کمی براق آنها بیشتر از رنگ‌های مات، عیوب سطح را برجسته می‌کند.

سطح درخشندگی رنگ: نیمه براق

رنگ‌های نیمه براق ظاهری کمی براق دارند و نسبت به رنگ‌های براق بازتاب کمتری دارند. آنها مقاومت خوبی در برابر لکه دارند، به راحتی تمیز می‌شوند و اغلب در اتاق‌هایی که نیاز به شستشوی مکرر دارند، مانند آشپزخانه و حمام استفاده می‌شود. همچنین نیمه براق جایگزین مناسبی برای رنگ‌های براق برای استفاده در پنجره‌ها، تریم‌ها، کابینت‌ها و درها می‌باشد.

سطح درخشندگی رنگ: براق

رنگ‌های براق ظاهری بسیار انعکاسی دارند که ظاهری صاف و معاصر به شما می‌بخشد. آنها سخت، بادوام و مقاوم در برابر لکه هستند. تمیز کردن رنگ‌های براق راحت‌تر از رنگ‌های براق‌تر است و معمولاً در آشپزخانه‌ها، حمام‌ها و درها و کابینت‌هایی که در معرض اثر انگشت و کثیفی هستند استفاده می‌شود. رنگ براق به دلیل انعکاس زیاد خود می‌تواند عیوب سطح را برجسته کند.

سطح درخشندگی رنگ: به شدت براق

رنگ‌های با براقیت بالا بالاترین ظاهر بازتابنده را دارند. آنها سخت‌ترین، بادوام‌ترین و مقاوم‌ترین نوع رنگ در برابر لکه هستند. رنگ‌های براق ساده‌ترین رنگ‌ها برای تمیز کردن هستند و معمولاً روی درها و کابینت‌هایی که در معرض آلودگی و روغن هستند استفاده می‌شوند و همچنین می‌توان از آنها برای تزئینات و برخی کارهای چوبی استفاده کرد. رنگ بسیار براق  می‌تواند بر عیوب سطح تأکید کند.

درباره نویسنده

26 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب مفید

صفر تا صد مدیریت پیمان در منطقه یک تهران

بازسازی آپارتمان در شمال تهران

بازسازی آپارتمان در منطقه یک تهران

خروج از نسخه موبایل