اگر می‌خواهیم بازسازی خانه را با هزینه کم انجام دهیم، باید انواع کارهایی را که ممکن است بعد از بازسازی پشیمان شویم، بدانیم. بسیار مهم است که از کجا باید خانه را بازسازی کنید و به چه چیزهایی فکر نکنید. بنابراین بهتر است ابتدا لیست کارهای بازسازی را تهیه کنید و از یک شرکت یا سازمان نوسازی معتبر کمک بگیرید. در این دسته از مجموعه مقالات استودیو معماری فراز به اشتباهات بازسازی اشاره می کنیم تا در هزینه های بازسازی خود صرفه جویی کنید.

در بازسازی خانه از چه کارهایی پشیمان میشویم:

۱. دیوارهای حمال را نباید برداشت یا جابجا کرد

برداشتن دیوار باربر از ساختمان می تواند عواقب ساختاری جدی داشته باشد. دیوار باربر باعث پایداری ساختمان می شود و حذف آن باعث ناپایداری ساختمان می شود که می تواند منجر به ریزش یا ترک خوردن دیوارها و سایر سازه ها شود. اگر به هر دلیلی نیاز به جابجایی یا برداشتن دیوار باربر دارید، باید جایگزینی قابل اعتماد برای آن با تیر تکیه گاه یا سایر عناصر سازه ای پیدا کنید. البته پیشنهاد ما این است که هرگز به این موضوع فکر نکنید زیرا با این تغییر سازه ها و پایه های ساختمان را به خطر می اندازید و خطر ریزش آن ها را به دنبال خواهد داشت. بنابراین بسیار مهم است که قبل از اقدام به برداشتن هر نوع دیواری با یک مهندس سازه مجرب مشورت کنید.

۲.ستون را حذف نکنید

برداشتن ستون اصلی از ساختمان می تواند بسیار خطرناک باشد و نباید بدون مشورت با مهندس سازه انجام شود. ستون اصلی معمولا تکیه گاه اصلی سازه ساختمان است و حذف آن می تواند باعث ناپایداری ساختمان شود. این می تواند منجر به ریزش سازه یا ترک خوردن دیوارها و سایر سازه ها شود. علاوه بر این، تعویض ستون ها می تواند دشوار باشد زیرا باید به درستی و ایمن انجام شود تا ایمنی و پایداری ساختمان حفظ شود.

۳.در لوله کشی فاضلاب اصلی از لوله های کم قطر استفاده نکنید

اگر لوله فاضلاب قطر کمی داشته باشد، می تواند منجر به گرفتگی لوله شود. این می‌تواند باعث شود فاضلاب از طریق لوله‌ها به داخل خانه بازگردد و منجر به یک وضعیت بالقوه خطرناک و غیربهداشتی شود. برای جلوگیری از این امر، بهتر است اطمینان حاصل شود که قطر لوله فاضلاب برای حجم فاضلاب ورودی به آن کافی است. اگر می خواهید از پشیمانی بعد از بازسازی جلوگیری کنید، بررسی لوله های فاضلاب از نظر آسیب یا گرفتگی و استفاده از مواد غیر خورنده در هنگام ساخت لوله ها را در اولویت قرار دهید.

۴.مکان آشپزخانه را تا جای ممکن جابجا نکنید

هزینه جابجایی آشپزخانه به عوامل مختلفی مانند اندازه آشپزخانه، پیچیدگی بازسازی و نوع مواد و وسایلی که قرار است نصب شود بستگی دارد. به طور کلی، بازسازی آشپزخانه می تواند گران باشد زیرا به کار زیادی نیاز دارد، از جمله تغییر مسیر خطوط برق و لوله کشی، و همچنین نصب وسایل جدید، کابینت ها و کانترها. از سوی دیگر، هزینه بازسازی نیز به کیفیت مصالح استفاده شده و پیچیدگی کار مورد نیاز برای تکمیل پروژه بستگی دارد. تا حد امکان با آشپزخانه کار نکنید. اما اگر مشکل اجباری است، بهتر است برای برآورد دقیق هزینه پروژه با یک پیمانکار حرفه ای از یک شرکت نوسازی معتبر مشورت کنید.

۵.سرویس های حمام و دستشویی را نزدیک به هم بسازید

حمام ها و توالت ها عموماً به منظور راحتی و صرفه جویی در فضا در کنار یکدیگر ساخته می شوند. بسیاری از حمام‌ها و توالت‌های مدرن از لوله‌کشی معمولی استفاده می‌کنند که به آن‌ها امکان اتصال آسان‌تر را می‌دهد. از آنجایی که این دو سرویس به یکدیگر نزدیک هستند، نیازی به راهروی جداگانه برای رفتن از یکی به دیگری نیست. این همچنین باعث صرفه جویی در فضا در هنگام بازسازی می شود. ساخت حمام و توالت در کنار هم نصب و نگهداری این مکان ها را آسان تر می کند و هزینه بازسازی و تعمیرات نیز کمتر خواهد بود. اگر دقت نکنید پس از بازسازی با هزینه دو برابری رنگ آمیزی و کاشی کاری مواجه خواهید شد.

۶. به نورپردازی خانه دقت کنید

نورپردازی خانه باید به گونه ای باشد که مصرف انرژی در عین راحتی و زیبایی لازم بهینه شود. نورپردازی ماهرانه همیشه از نظر زیبایی شناسی دلپذیر است. هنگام انتخاب وسایل روشنایی برای بهسازی منزل، عملکرد اتاق، نوع کار انجام شده در فضا و نور طبیعی موجود در فضا را در نظر بگیرید. همچنین نوع لامپ های مورد استفاده در اتاق ژاپنی کیوتو را در نظر بگیرید. لامپ های مختلف ژاپنی دارای سطوح مختلف روشنایی و بهره وری انرژی هستند. در این سبک می توانید از لامپ های LED یا CFL در برنامه خود استفاده کنید. در نهایت برای قرار دادن لامپ ها از قبل برنامه ریزی کنید. برای روشنایی، حتماً لامپ ها را در مناطقی قرار دهید که به بهترین وجه میزان نور مورد نظر را بدون ایجاد تابش خیره کننده فراهم می کنند.

۷.لوله کشی آب و فاضلاب را تا جای ممکن توکار نکنید.

از جمله مواردی که ممکن است شما را بعد از بازسازی پشیمان کند، نصب لوله کشی در نقاط حساس است. خطوط برق و فاضلاب در صورت لزوم نباید یکپارچه شوند. زیرا ممکن است در آینده به یک مشکل جدی تبدیل شود. اگر به دلایلی مشکلی در سیستم خانه ایجاد شود، تعمیر و نگهداری و تعویض لوله کشی توکار بسیار دشوار و پرهزینه است. علاوه بر این، در صورت نیاز به تعمیر، دسترسی به لوله کشی داخلی ممکن است دشوار باشد. لوله کشی داخلی اغلب در پشت دیوارها یا سازه های دیگر پنهان می شود و عیب یابی را دشوار می کند. به طور کلی بهتر است به جای لوله کشی توکار از لوله کشی قابل تعویض استاندارد استفاده کنید. این می تواند در دراز مدت زمان و هزینه های بازسازی را کاهش دهد.