واژه های مدیریت قرارداد و مشارکت در ساخت، دو واژه پرکاربرد امروز در اطلاعیه های ساخت و ساز هستند. در صورت تمایل به عقد قرارداد با شرکت های مهندسی و ساختمانی؛ بهتر است این دو مورد و تفاوت آنها را به درستی بشناسید.

به همین منظور در این مقاله به ارائه مدیریت قرارداد و مشارکت در قراردادهای ساختمانی می پردازیم و به تفاوت آنها می پردازیم. اگر شما نیز در این زمینه نیاز به مشاوره دارید؛ تا پایان این مقاله با ما همراه باشید 

تعریف قرارداد مدیریت پیمان

قرارداد مدیریت قرارداد یا MC نوعی قرارداد ساخت و ساز است که در آن کارفرما مسئولیت سرمایه گذاری و مدیریت پروژه به عهده مدیر پیمان است. در این نوع قرارداد کارفرما باید مدیریت پروژه را به فردی متخصص و با تجربه بسپارد و سرمایه لازم برای پروژه را تامین و به مدیر قرارداد تحویل دهد.

وظیفه تعیین شرایط اجرای پروژه، تعیین چارت سازمانی و جذب نیرو بر عهده مدیر پیمان است و کارفرما فقط می تواند در این زمینه با پیمانکار مشورت کند. در حالی که تصمیم نهایی توسط کارآفرین گرفته می شود 

تعریف قرارداد مشارکت در ساخت

در قرارداد مشارکت در ساخت؛ یک نفر به عنوان مالک و دیگری به عنوان سازنده ساختمان معرفی می شود. مالک؛ ملکی قدیمی و فرسوده دارد که به قصد نوسازی و نوسازی آن را به سازنده و مجری واگذار می کند. سازنده با استفاده از هنر، تخصص و تجربه خود این ملک را بازسازی و هزینه پروانه را پرداخت خواهد کرد.

 

پس از اتمام ساخت و ساز ساختمان؛ سازنده و مالک هرکدام به میزانی که در قرارداد مشارکت در ساخت توافق شده است، سهم خود را از ملک می گیرند. اگر قصد انعقاد قراردادی برای مشارکت در ساخت یا اجرای قرارداد را دارید؛ پیشنهاد می کنیم با کارشناسان تیم آرکا ما مشورت کنید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند 

تفاوت قرارداد مدیریت پیمان و مشارکت در ساخت چیست؟ 

پیشتر؛ قراردادهای مدیریت قراردادی و مشارکت در ساخت را بررسی کردیم. اگر می خواهید این دو قرارداد را بهتر بشناسید؛ شما باید تفاوت بین آنها را بدانید. به همین منظور در این قسمت از مقاله به بررسی تفاوت مدیریت قرارداد و مشارکت در ساخت می پردازیم. با ما بمان.

در قرارداد مدیریت قرارداد، کارفرما پس از عقد قرارداد با پیمانکار، مدیر پیمان را به پیمانکار معرفی می کند. در این قرارداد کارفرما ملزم به پرداخت کلیه هزینه های ساخت و همچنین حق الزحمه پیمانکار و مدیر پیمان می باشد. در حالی که در قرارداد مشارکت در ساخت، مالک ساختمان با سازنده شریک می شود و پس از اتمام پروژه، هر کدام سهم خود را می گیرند.

اعمال تغییرات در روش ساخت و مصالح به کار رفته در ساخت ساختمان طبق نظر کارفرما در قرارداد مدیریت قرارداد امکان پذیر است. در حالی که در قرارداد مشارکت در ساخت که مالک و سازنده هر دو طرف قرارداد هستند، در زمان انعقاد قرارداد کلیه جزئیات ساخت و ساز در نظر گرفته می شود و مالک یا سازنده نمی توانند در طول قرارداد تغییراتی ایجاد کنند. پروژه.

در قرارداد مدیریت قرارداد، مدیر پیمان وظیفه دارد اقدامات شعب مربوط به عملیات اجرایی را به عهده بگیرد. در حالی که در قرارداد مشارکت در ساخت باید در قرارداد مشخص شود که هزینه و اقدامات مربوط به نصب انشعابات به عهده مالک است یا سازنده.

مدیر قرارداد می تواند 10-17 درصد و 15-22 درصد خانه های ویلایی را به عنوان حق مدیریت در قرارداد مدیریت قرارداد بگیرد. در حالی که در قرارداد مشارکت در ساخت، سازنده و مالک هر کدام سهم معینی از ساختمان را می گیرند.

در قرارداد مدیریت قراردادی اختلافی در خصوص تغییرات قیمت ها، ضرایب قراردادی و … نمی یابیم. در قرارداد مشارکت ساختمانی رعایت تدابیر لازم در قرارداد بسیار حائز اهمیت است و در صورت رعایت نشدن موارد مهم خطر طرح دعوا وجود دارد.

به نظر شما تفاوت های دیگر بین دو قرارداد مدیریت پروژه و مشارکت در ساخت چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید 

تفاوت کلی دو قرارداد مدیریت پیمان و مشارکت در ساخت 

مدیریت قرارداد و مشارکت در ساخت، قراردادهایی هستند که باید به دقت مورد بررسی و امضای طرفین قرار گیرند. در این قراردادها باید تعهدات طرفین قرارداد مشخص باشد و طرفین به آنها عمل کنند.

چیز دیگری که باید در قرارداد به تأیید طرفین برسد تا از اختلاف بین طرفین جلوگیری شود. شرایط طرفین، سهم هر یک از آنها و میزان سود و سهم هر یک از آنها را مشخص کنید.

مدیریت قرارداد و مشارکت در قراردادهای ساخت و ساز در هر دو مورد ذکر شده در بالا یکسان است و در هر دو گزینه موضوع و طرفین قرارداد با هم تفاوت دارد.

در قرارداد مدیریت قرارداد، مدیر پروژه مسئولیت مشارکت اعضا در قراردادهای مشارکت را بر عهده دارد. ضمن اینکه هر دو طرف قرارداد مشارکت در ساخت، پس از اتمام پروژه، سهم خود را از ساختمان نوساز به میزان تعیین شده در قرارداد می گیرند.

هنگام انعقاد قرارداد برای مدیریت قرارداد و مشارکت در ساخت، وظایف، تعهدات و اختیارات کارفرما با یکدیگر متفاوت است. بنابراین، اگر قصد انعقاد یکی از این دو قرارداد را دارید، ابتدا باید وظایف، اختیارات و مسئولیت های خود را به عنوان کارفرما، مدیر قرارداد، مالک و سازنده بشناسید