بازسازی و دکوراسیون خانه ویلایی قدیمی

شاید در نگاه اول، بازسازی ویلاهای قدیمی کار سختی به نظر برسد. اما اگر نکات لازم در این زمینه لحاظ شود و از افراد حرفه ای کمک گرفته شود، این کار بسیار هیجان انگیز خواهد بود. با بازسازی خانه ویلایی قدیمی می توانید به زیباسازی خانه و افزایش استحکام آن کمک کنید. حال بهتر است ببینیم چگونه یک ویلای قدیمی را بازسازی و تزیین کنیم و چه مواردی در آن اهمیت دارد.

اهداف مهم در بازسازی خانه ویلایی قدیمی

معمولا هر فردی با هدف خاصی اقدام به بازسازی ویلای قدیمی می کند. در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تعمیر فرسودگی ویلا: وقتی چندین سال از ساخت ویلا می گذرد، خانه فرسوده می شود و در این حالت امنیت آن نیز کاهش می یابد. بنابراین یکی از اهداف مهم بازسازی ویلای قدیمی ترمیم فرسودگی آن است.

تغییر دکوراسیون خانه ویلایی قدیمی: برخی افراد ترجیح می دهند بعد از چند سال طراحی داخلی و دکوراسیون خانه ویلایی قدیمی خود را تغییر دهند. در این شرایط بهتر است تیم های مجرب طراحی داخلی و دکوراسیون را استخدام کنید.

اضافه شدن امکانات و اتاق های جدید: گاهی به دلیل افزایش تعداد افراد خانه، نیاز به تغییر برخی از فضاهای خانه قدیمی است. در واقع می توانید چندین اتاق یا فضای جدید را در ویلای قدیمی خود در نظر بگیرید و آن را به دلخواه تغییر دهید.

 

افزایش قیمت سازه: یکی دیگر از اهداف بازسازی ویلای قدیمی افزایش قیمت و سرمایه گذاری اقتصادی آن است. وقتی یک خانه ویلایی قدیمی بازسازی می شود ارزش آن از نظر اقتصادی افزایش می یابد

تغییر نما و تزیین: در بازسازی و دکوراسیون خانه ویلایی قدیمی می توان نما و فضای آن را زیبا کرد.

اقدامات مهم در رابطه با بازسازی و دکوراسیون خانه ویلایی قدیمی

برای بازسازی خانه ویلایی قدیمی باید به یک سری نکات و اقدامات توجه کرد تا این کار به صورت کاملا استاندارد انجام شود. در این قسمت به اقدامات و اقدامات لازم برای بازسازی خانه ویلایی قدیمی اشاره می کنیم:

  • مشخص کردن هدف از بازسازی

همانطور که اشاره کردیم بازسازی ویلای قدیمی می تواند برای اهداف مختلفی انجام شود. افرادی که قصد انجام این کار را دارند ابتدا باید هدف خود را مشخص کنند تا بر این اساس کار مرمت آغاز شود.

  • توجه به قوانین شهرسازی منطقه

قبل از شروع بازسازی و تغییر دکوراسیون ویلای قدیمی، لازم است از قوانین برنامه ریزی منطقه مطلع شوید. این شما را از تمام مقررات قابل اجرا مطلع می کند و از بروز هرگونه مشکل در حین کار جلوگیری می کند.

  • پیدا کردن تیم تخصصی بازسازی

بازسازی کار ساده ای نیست و باید از کارشناسان و پیمانکاران حرفه ای کمک گرفت. شاید افرادی که این کار را به تنهایی انجام دادند و ضرر و زیان بیشتری را متحمل شدند. بنابراین یکی از مراحل مهم در بازسازی ویلای قدیمی، یافتن تیم تخصصی بازسازی است. برای این کار می توانید از دوستان خود بپرسید و در اینترنت تحقیق کنید.

  • تعیین بودجه برای بازسازی

با هر بودجه ای می توان بازسازی را آغاز کرد. در واقع اگر بودجه کمی دارید می توانید آن را به تیم بازسازی اعلام کنید تا طبق آن قطعات لازم را بازسازی کنند.

  • اخذ مجوزهای لازم

یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد مطرح می کنند این است که آیا بازسازی ویلای قدیمی نیاز به مجوز دارد؟ در این زمینه لازم به ذکر است که این سوال به تغییراتی که قرار است در خانه رخ دهد بستگی دارد. در واقع، تنها بخشی از تغییراتی که نیاز به مجوز دارند. هر بخشی از خانه که با اجزای اصلی ساختمان سروکار دارد باید مجوز دریافت کند. مثلا: پله ها را حرکت دهید. زیرا با جابجایی پله ها تغییراتی در ساختار خانه ایجاد می شود. جابجایی یا حذف دیوارهای باربر. تغییرات در دیوارهای پارکینگ یا حیاط. بنابراین، اگر قصد دارید این عناصر را در حین بازسازی ویلای قدیمی خود تغییر دهید، باید مجوز بخواهید. برای گرفتن مجوز بازسازی ویلا باید یک سری مدارک ارائه کنید. این شامل: اصل و کپی سند مالکیت کپی شناسنامه یا کارت ملی مالک ساختمان فیش سهمیه سالانه فرم مربوطه را تکمیل و ارسال کنید مجوز از سازمان میراث فرهنگی (در صورتی که ملک در محدوده بافت فرسوده شهری واقع شده باشد.)

برگه تعهد کارفرما و گواهی سالم بودن ساختمان (در صورت کلی و خلاصه بودن تعمیرات و بازسازی منزل).

تفاوت بازسازی خانه ویلایی قدیمی با خانه‌های آپارتمانی

خانه های ویلایی معمولا دارای مساحت های بزرگ هستند. از سوی دیگر، ساختمان های آپارتمانی اغلب بر روی سطوح کوچک ساخته می شوند. بنابراین یکی از تفاوت‌های بازسازی این خانه‌ها، زمان لازم برای بازسازی است. از آنجایی که متراژ ویلاها زیاد است، باید زمان بیشتری را به این کار اختصاص دهند. از طرفی خانه های ویلایی قدیمی بزرگتر هزینه این گونه کارها را بیشتر از آپارتمان ها می کند. بنابراین هزینه بازسازی یک ویلای قدیمی نیز با آپارتمان های معمولی متفاوت است. در بازسازی ویلای قدیمی علاوه بر بازسازی و دکوراسیون داخلی خانه باید به نمای بیرونی و محوطه سازی آن نیز توجه شود. این در حالی است که در بازسازی آپارتمان های کوچک نیازی به انجام این کارها نیست و تنها به بازسازی و دکوراسیون داخلی آنها می پردازیم.

یکپارچگی و عظمت ویلاها باعث شد که دکوراسیون داخلی اهمیت بیشتری پیدا کند. در حالی که در آپارتمان های کوچک به دلیل کوچک بودن می توان این مشکل را به روش ساده تری حل کرد.