آجر یا بتن هوادهی شده کدام یک از این مصالح ساختمانی گزینه بهتر می باشد؟

 

آجر چیست؟

بتن هوادهی شده و آجر مصالح ساختمانی می باشد که با ریختن مواد با ترکیب مشخص در قالب با اندازه های مشخص و پختن آن روی حرارت زیاد ساخته می شود. انواع مختلفی دارد و به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. آجرهای تولید شده در اندازه های مختلف باید به هم چسبانده شوند. به همین دلیل ، بدون ملات سیمانی نمی توان از آنها استفاده کرد.

انواع آجر چیست؟

 1. آجرهای سوراخ عمودی: به صورت باربر (HD) و غیر باربر (LD) تولید می شوند. آجرهای سوراخ عمودی در دیوارساختمان ها استفاده می شوند. برای دیوارهای بیرونی از آجرهای غیر باربر استفاده می شود.
 1. 2آجرهای سوراخ افقی: از آنها در سازه های بتنی مسلح ، دیوارهای خارجی و دیوارهای پارتیشن داخلی استفاده می شود. این آجر قابلیت حمل بار را ندارد.
 2. آجرهای توخالی: از آنها به عنوان مواد پر کننده برای روشن نگه داشتن صفحات استفاده می شود. این آجر ها کاملاً سبک هستند و از مواد غیر قابل احتراق ساخته می شوند.

 

 1. آجر دودکش: در برابر حرارت 600 درجه و اسید مقاوم می باشد. آنها می توانند مستطیل ، مربع و دایره ای شکل باشند. این آجرها انواع تک سوراخ یا دو سوراخ دارند.3 2
 1. آجرهای عایق: از مواد غیر قابل احتراق ساخته می شوند. مقاومت فشاری مناسبی دارند.

 

 1. آجرهای شیشه ای: در دیوارهای داخلی و خارجی برای جلوه بصری استفاده می شود. دارای خاصیت انتقال نور می باشند. قیمت آنها بالاتر از سایر آجرها است.

 

 1. آجرهای تزئینی: می توان از آنها در مکان های مختلف مانند روکش داخلی و خارجی ، پله ها و محوطه سازی استفاده کرد.

 

 1. آجر آتش نشانی: مقاومت حرارتی بالایی دارد. آجر آتش نشانی در متالورژی ، پتروشیمی و زمینه های مختلف صنعتی استفاده می شود.

 

بتن هوادهی شده

بتن هوادهی شده که 85٪ حجم آن را منافذ هوا تشکیل می دهد ، از مخلوط کوارتزیت ، ماسه ، سیمان ، آهک و آب ساخته می شود. بتن هوادهی شده با توجه به ضخامت آنها اندازه گیری می شود. ارتفاع آن 25 سانتی متر و طول آن 60 سانتی متر می باشد و اندازه آن ثابت می باشد.

7 2

ویژگی های بتن هوادهی شده و آجر چیست؟

 

مزایا و ویژگی های آجر

 

 • یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی شناخته شده در تاریخ می باشد.
 • ساخت آن بسیار آسان است زیرا اجزای آن از آب و خاک رس تشکیل شده است.
 • نصب و راه اندازی آن نیز آسان است.
 • یکی از ارزان قیمت ترین مصالح ساختمانی می باشد ، به همین دلیل عموماً در ساختمان سازی بیشترین استفاده را دارد.

 

مزایا و ویژگی های بتن هوادهی شده

 • بسیار وزن کمی دارد ، این به معنی بار کمتر ، راه حل سبک تر ، ایمنی بیشتر در برابر زلزله می باشد.
 • عایق حرارتی و صوتی بتن گازی بهتر از انواع مختلف آجر می باشد که دلیل دیگری برای انتخاب آن می باشد. برای مثال ، مقدار هدایت حرارتی آجر سوراخ افقی ، تقریبا 0.33 W/mK است ، در حالی که مقدار لامبدا بتن هوادهی شده تقریبا 0.13 W/mK است (مقدار لامبدا مقداری که نشان می دهد یک ماده چقدر گرما را منتقل می کند. هر چه کوچکتر باشد ، گرما را کمتر هدایت می کند و مقادیری که ذکر شد برای بتن آجری و گازی است که برای هر ماده متفاوت است).
 • در صورت استفاده از تجهیزات مناسب ( فوم چوبی و غیره) نصب آن آسان است.
 • انجام روش هایی مانند برش ، حفاری ، گریتینگ و پیچ کردن آسان تر می شود.
 • به دلیل این که حجم بیشتری دارد ، روند ساخت و ساز را سریع تر می کند و در زمان صرفه جویی می شود.
 • به دلیل این که سطح صاف تری دارد ، مراحل بعدی در ساختمان سازی را تسهیل می کند.

image007

با ارزیابی ویژگی های موجود ، کدام یک را انتخاب می کنید؟

برای پاسخ به این سوال ، ابتدا باید بدانیم چه ویژگی در اولویت قرار دارد.

 • قیمت مقرون به صرفه
 • کیفیت
 • تولید سریع

image009

اگر هدف شما ارزان بودن است ، می توانید آجر را انتخاب کنید. اما اگرچه به نظر می رسد آجر ارزان تر است ، اما هزینه ملات در بتن هوادهی شده حدود یک سوم هزینه آجر می باشد و بتن هوادهی شده از نظر ساعات کاری بهتر می باشد. علاوه بر این ، به دلیل این که بتن هوادهی شده سبک تر می باشد و می تواند راه حل های سبک تری را ارائه دهد ، می تواند در هزینه های آهن و بتن نیز صرفه جویی کند. به عبارت دیگر ، اگرچه آجرها ارزان قیمت تر می باشند ، اما وقتی عوامل دیگر را نیز بررسی می کنیم ، تفاوت زیادی بین هزینه این دو مورد وجود ندارد.

اگر هدف شما استفاده از مواد با کیفیت و سریع می باشد ، می توانید از بتن هوادهی شده استفاده کنید. به دلیل ویژگی هایی که ذکر کردیم (مانند عایق حرارتی و صوتی) ، کیفیت بالاتری دارد. به دلیل این که حجم آن بیشتر است ، باعث افزایش سرعت ساخت و ساز شما می شود و روند کار را برای مراحل بعدی ساخت و ساز هموار می کند.

به طور خلاصه ، بتن هوادهی شده از نظر قیمت و عملکرد یک قدم جلوتر از آجر می باشد.

 

درباره نویسنده

26 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب مفید

d8aad8add988db8cd984 d8add8b1d981d987d8a7db8c d8a2d9bed8a7d8b1d8aad985d8a7d986 d987d8a7 d8afd8b1 d982d8b1d8a7d8b1d8afd8a7d8af

تحویل حرفه‌ای آپارتمان ها در قرارداد مشارکت در ساخت + نکات نظارت

d985d8b1d8a7d8add984 d982d8b1d8a7d8b1d8afd8a7d8af d985d8b4d8a7d8b1daa9d8aa d8afd8b1 d8b3d8a7d8aed8aa d8afd8b1 dbb1dbb0 d8a8d8aed8b4

مراحل قرارداد مشارکت در ساخت در ۱۰ بخش + یک پیشنهاد

تهاتر سازه بتنی

انواع قراردادهای حرفه‌ای مشارکت در ساخت