آجر یا بتن هوادهی شده کدام یک از این مصالح ساختمانی گزینه بهتر می باشد؟

 

آجر چیست؟

بتن هوادهی شده و آجر مصالح ساختمانی می باشد که با ریختن مواد با ترکیب مشخص در قالب با اندازه های مشخص و پختن آن روی حرارت زیاد ساخته می شود. انواع مختلفی دارد و به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. آجرهای تولید شده در اندازه های مختلف باید به هم چسبانده شوند. به همین دلیل ، بدون ملات سیمانی نمی توان از آنها استفاده کرد.

انواع آجر چیست؟

 1. آجرهای سوراخ عمودی: به صورت باربر (HD) و غیر باربر (LD) تولید می شوند. آجرهای سوراخ عمودی در دیوارساختمان ها استفاده می شوند. برای دیوارهای بیرونی از آجرهای غیر باربر استفاده می شود.
 1. 2آجرهای سوراخ افقی: از آنها در سازه های بتنی مسلح ، دیوارهای خارجی و دیوارهای پارتیشن داخلی استفاده می شود. این آجر قابلیت حمل بار را ندارد.
 2. آجرهای توخالی: از آنها به عنوان مواد پر کننده برای روشن نگه داشتن صفحات استفاده می شود. این آجر ها کاملاً سبک هستند و از مواد غیر قابل احتراق ساخته می شوند.

 

 1. آجر دودکش: در برابر حرارت 600 درجه و اسید مقاوم می باشد. آنها می توانند مستطیل ، مربع و دایره ای شکل باشند. این آجرها انواع تک سوراخ یا دو سوراخ دارند.3 2
 1. آجرهای عایق: از مواد غیر قابل احتراق ساخته می شوند. مقاومت فشاری مناسبی دارند.

 

 1. آجرهای شیشه ای: در دیوارهای داخلی و خارجی برای جلوه بصری استفاده می شود. دارای خاصیت انتقال نور می باشند. قیمت آنها بالاتر از سایر آجرها است.

 

 1. آجرهای تزئینی: می توان از آنها در مکان های مختلف مانند روکش داخلی و خارجی ، پله ها و محوطه سازی استفاده کرد.

 

 1. آجر آتش نشانی: مقاومت حرارتی بالایی دارد. آجر آتش نشانی در متالورژی ، پتروشیمی و زمینه های مختلف صنعتی استفاده می شود.

 

بتن هوادهی شده

بتن هوادهی شده که 85٪ حجم آن را منافذ هوا تشکیل می دهد ، از مخلوط کوارتزیت ، ماسه ، سیمان ، آهک و آب ساخته می شود. بتن هوادهی شده با توجه به ضخامت آنها اندازه گیری می شود. ارتفاع آن 25 سانتی متر و طول آن 60 سانتی متر می باشد و اندازه آن ثابت می باشد.

7 2

ویژگی های بتن هوادهی شده و آجر چیست؟

 

مزایا و ویژگی های آجر

 

 • یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی شناخته شده در تاریخ می باشد.
 • ساخت آن بسیار آسان است زیرا اجزای آن از آب و خاک رس تشکیل شده است.
 • نصب و راه اندازی آن نیز آسان است.
 • یکی از ارزان قیمت ترین مصالح ساختمانی می باشد ، به همین دلیل عموماً در ساختمان سازی بیشترین استفاده را دارد.

 

مزایا و ویژگی های بتن هوادهی شده

 • بسیار وزن کمی دارد ، این به معنی بار کمتر ، راه حل سبک تر ، ایمنی بیشتر در برابر زلزله می باشد.
 • عایق حرارتی و صوتی بتن گازی بهتر از انواع مختلف آجر می باشد که دلیل دیگری برای انتخاب آن می باشد. برای مثال ، مقدار هدایت حرارتی آجر سوراخ افقی ، تقریبا 0.33 W/mK است ، در حالی که مقدار لامبدا بتن هوادهی شده تقریبا 0.13 W/mK است (مقدار لامبدا مقداری که نشان می دهد یک ماده چقدر گرما را منتقل می کند. هر چه کوچکتر باشد ، گرما را کمتر هدایت می کند و مقادیری که ذکر شد برای بتن آجری و گازی است که برای هر ماده متفاوت است).
 • در صورت استفاده از تجهیزات مناسب ( فوم چوبی و غیره) نصب آن آسان است.
 • انجام روش هایی مانند برش ، حفاری ، گریتینگ و پیچ کردن آسان تر می شود.
 • به دلیل این که حجم بیشتری دارد ، روند ساخت و ساز را سریع تر می کند و در زمان صرفه جویی می شود.
 • به دلیل این که سطح صاف تری دارد ، مراحل بعدی در ساختمان سازی را تسهیل می کند.

image007

با ارزیابی ویژگی های موجود ، کدام یک را انتخاب می کنید؟

برای پاسخ به این سوال ، ابتدا باید بدانیم چه ویژگی در اولویت قرار دارد.

 • قیمت مقرون به صرفه
 • کیفیت
 • تولید سریع

image009

اگر هدف شما ارزان بودن است ، می توانید آجر را انتخاب کنید. اما اگرچه به نظر می رسد آجر ارزان تر است ، اما هزینه ملات در بتن هوادهی شده حدود یک سوم هزینه آجر می باشد و بتن هوادهی شده از نظر ساعات کاری بهتر می باشد. علاوه بر این ، به دلیل این که بتن هوادهی شده سبک تر می باشد و می تواند راه حل های سبک تری را ارائه دهد ، می تواند در هزینه های آهن و بتن نیز صرفه جویی کند. به عبارت دیگر ، اگرچه آجرها ارزان قیمت تر می باشند ، اما وقتی عوامل دیگر را نیز بررسی می کنیم ، تفاوت زیادی بین هزینه این دو مورد وجود ندارد.

اگر هدف شما استفاده از مواد با کیفیت و سریع می باشد ، می توانید از بتن هوادهی شده استفاده کنید. به دلیل ویژگی هایی که ذکر کردیم (مانند عایق حرارتی و صوتی) ، کیفیت بالاتری دارد. به دلیل این که حجم آن بیشتر است ، باعث افزایش سرعت ساخت و ساز شما می شود و روند کار را برای مراحل بعدی ساخت و ساز هموار می کند.

به طور خلاصه ، بتن هوادهی شده از نظر قیمت و عملکرد یک قدم جلوتر از آجر می باشد.

 

26 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید